Ministr financí Andrej Babiš (ANO) připomněl, že vláda si tuto normu stanovila jako jednu ze svých priorit. Cílem zákona je podle něj zavést taková pravidla, „aby bylo možné odhalit nepřiznané nebo zatajené příjmy poplatníků daní z příjmů a následně je zdanit". „Nejde o plošnou povinnost podávat pravidelně majetková přiznání," zdůraznil ministr.

Zákon má dát finanční správě možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud hodnota neevidovaného majetku převýší sedm milionů korun, finanční správa vyzve k prokázání původu majetku a popřípadě jej zdaní. Jestliže poplatník nebude schopen prokázat původ svých příjmů, bude mu daň vyměřena dodatečně včetně penále. Jeho výše se má pohybovat od 50 do 100 procent výše daně podle toho, zda poplatník bude s daňový úřadem spolupracovat.

Právě toto ustanovení pokládá TOP 09 za protiústavní i s odkazem na stanovisko Legislativní rady vlády. Její poslanec Martin Plíšek poukázal na to, že ustanovení nutí poplatníka k součinnosti, aby mu byla uložena sankce. Stoprocentní penále pak může být pro poplatníka likvidační, což odmítl už Ústavní soud, dodal poslanec.

Na prokazování původu majetku se dohodla koalice při svém vzniku

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek poznamenal, že stát návrhem přenáší důkazní břemeno na občana a říká: „Dokaž, prokaž, nebo tě potrestám, tohle jsi doložil, ne, ještě jsi neprokázal, stále jsi neprokázal, pořád jsi nedokázal, stále nejsme spokojeni s tvými důkazy." Podle Kalouska norma poskytne další příležitosti pro udavače, neboť počítá s prověřováním podnětů. „Na základě pocitů závisti, na základě osobní msty, na základě podnikatelského konkurenčního boje budeme se udávati jak na běžícím pásu," dodal Kalousek.

Návrh také podle ministra počítá s trestním stíháním těch, které by porušili povinnost učinit pravdivé prohlášení o svém majetku. „V návaznosti na to se navrhuje zvýšení horní hranice trestní sazby trestu odnětí svobody za tento trestný čin z jednoho roku na tři léta," uvedl Babiš.

Na prokazování původu majetku se dohodla vládní koalice při svém vzniku. Stanovená hranice sedm milionů korun pro neevidovaný majetek je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) koaličním kompromisem, když ČSSD navrhovala pět milionů a ministerstvo financí deset milionů korun.