Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice, nutných bylo nejméně 101 hlasů. Návrh podpořili podle očekávání poslanci ANO a SPD. Proti nedůvěře se vyslovilo 100 přítomných zákonodárců pětice koaličních stran. Ostatních 16 poslanců bylo omluveno, po osmi z vládního i opozičního tábora.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová po hlasování uvedla, že koaliční poslanci sice vyslovili vládě důvěru, ale Fialův kabinet důvěru většiny občanů dávno nemá. Vláda podle ní zapomněla, že její prací je služba lidem. "Řídíte se heslem 'Díky za každé nové ráno'," dodala.

Předseda SPD Tomio Okamura označil výsledek za špatnou zprávu pro miliony občanů, kteří se podle něj budou dostávat do sociálních a ekonomických problémů, neboť vláda nemá řešení pomoci v energetické krizi.

Poslanci hlasovali po jménech od vylosovaného člena dolní komory, kterým se stal Libor Turek z ODS. Při hlasování se přišlo na to, že poslankyně TOP 09 Martina Lisová získala sňatkem příjmení Ochodnická, což původní podklady nezaznamenaly. Ochodnická proto musela hlasování pod novým jménem zopakovat. Hlasování Sněmovna dokončila zhruba po 22,5 hodiny od čtvrtečního zahájení jednání.

Hlasování se nezúčastnilo osm poslanců ANO včetně místopředsedkyně Sněmovny Jany Mračkové Vildumetzová. Schillerová poté novinářům řekla, že chyběli poslanci, kteří jsou nemocní, a například moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák kvůli důležitému pracovnímu jednání. Z vládních stran zrcadlově chybělo pět poslanců KDU-ČSL včetně místopředsedy Jana Bartoška, dva poslanci STAN a předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS).

Představitelé ANO dříve slibovali, že při českém předsednictví v Radě Evropské unie se vládě vyslovit nedůvěru nepokusí. Podle lídra hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše se ale situace změnila. Fiala reagoval, že Babiš se snaží zakrýt své vlastní problémy. Obžalovaný předseda ANO se proti tomu ohradil a řekl, že se na soud v dotačním případu Čapí hnízdo těší.

Z dosavadních 17 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka (ODS) v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 hlasů. V minulém volebním období odolal Babišův menšinový kabinet ANO a ČSSD třem pokusům o svržení.

Fiala: Opozice vládu uráží a dehonestuje

Opozice vládu uráží, kritizuje a dehonestuje, místo aby se ve složité situaci chovala státotvorně a připustila, že na některých problémech má obrovský podíl. Poté, co dnes kabinet odolal ve Sněmovně prvnímu opozičnímu pokusu o své svržení, to na tiskové konferenci řekl premiér Petr Fiala (ODS). Po "opozičních orgiích" věří, že občané v zářijových komunálních a senátních volbách podpoří současné vládní strany.

Hlasování o nedůvěře vyvolalo opoziční hnutí ANO s podporou SPD kvůli aféře kolem již bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice, nutných bylo nejméně 101 hlasů.

Fiala podle svých slov bez ironie poděkoval opozici za svolání jednání. "Tři týdny před komunálními a senátními volbami opozice nemohla udělat nic lepšího. Věřím, že se na jednání dívalo co nejvíce občanů," poznamenal. "Věřím, že pokud tyto opoziční orgie, kterých jsme byli svědky, nekompetence, nenávisti, lži a zloby, viděli občané, přijdou ke komunálním a senátním volbám a podpoří změnu, ke které jsme nakročili loni na podzim," dodal předseda vlády.

Schůze podle něj byla svolána ze dvou důvodů. Opoziční strany si chtěly udělat kampaň za peníze daňových poplatníků a také zakrýt problémy předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Nebyla to podle Fialy současná vláda, která podcenila energetickou bezpečnost ČR, dlouho upírala svůj zrak k Rusku a zadlužovala zemi.

Opozice podle Fialy šíří zlobu a nenávist a nemá opravdová řešení složité situace. Zároveň se podle něj nesmířila s výsledky loňských parlamentních voleb, není schopna přijmout porážku a snaží se různými prostředky výsledky popřít.

Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) si může každý udělat obrázek sám, jak by to vypadalo, kdyby zemi vedly strany, jež jsou nyní v opozici. Ministři ve vystoupeních na plénu ukazovali kompetenci, zkušenost a zodpovědný přístup, míní.

Šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan poděkoval opozici za to, že ministři měli možnost prezentovat svoji práci. Osobní napadání, invektivy, očerňování a poukazování na soukromé záležitosti byly podle něj pod úroveň toho, jak by mělo vypadat jednání ve Sněmovně.

Lidovecký předseda Marian Jurečka poznamenal, že vládní koalice drží pevně při sobě. Považuje to za dobrou zprávu pro občany, firmy i Evropskou unii. Soudný člověk podle něj nemůže chtít, aby vláda padla při českém předsednictví v Radě EU, jako se tomu stalo v roce 2009.

Šéfa Pirátů Ivana Bartoše uráželo srovnávání dřívější koronavirové pandemie a situace, kdy je Evropa pod vlivem války ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině. Není to podle něj namístě.