Pro odvolání Klause hlasovalo 93 ze 150 přítomných poslanců. Návrh ODS prošel i přes rebelii poslankyně Zuzany Majerové Zahradníkové. „Nemohu hlasovat pro odvolání Václava Klause ze školského výboru,“ vzepřela se své straně Majerová Zahradníková s tím, že nemůže "nadřadit vnitropolitický boj kvalitě vzdělání".

Sám Klaus mladší svým někdejším stranickým kolegům vyčetl, že "nejde o odbornost, ale o politické dohody a koryta". Podle něj nemá logiku, aby odešel ze školského výboru třeba do výboru pro životní prostředí. 

Občanští demokraté přitom před časem neprosadili výměnu Klause mladšího v čele výboru za stranického místopředsedu Martina Baxu. 

Předsednické křeslo školského výboru připadá ODS podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře. Členové výboru ale kandidáta občanských demokratů Baxu novým předsedou začátkem dubna nezvolila. Ve finále tajné volby dostal šest z 21 hlasů.

Kritika hromadění funkcí

Někteří poslanci se v debatě stavěli kriticky k tomu, že Baxa je i primátorem Plzně a krajským zastupitelem. Poukazovali na hromadění funkcí a zněly pochyby, zda by jejich vykonávání stíhal.

Klaus mladší je nyní nezařazeným poslancem, vedení ODS ho vyloučilo ze strany v polovině března. Klaus podle výkonné rady občanských demokratů "svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS".