"Předpokládám situaci, kdy za 18 hodin čistých našeho jednání jsme se nedostali k návrhu programu, stále jednáme mimo program, za úplně absurdní, za ukázku toho, jak se zejména část opozice snaží za každou cenu zdestruovat práci Poslanecké sněmovny. A myslím, že není možné na toto přistoupit a budeme muset holt tady trávit ty noci, abychom tento nekonečný maraton vydrželi," řekl Benda.

Zleva ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a předseda SPD Tomio Okamura na schůzi Poslanecké sněmovny 15. února 2022 v Praze
Obstrukce pokračují. Sněmovna si za 26 hodin jednání neodhlasovala ani program

Sněmovna by měla na Bendův návrh také projednat usnesení, kterým nově upraví své vnitřní poměry. "Po tom, co se tady posledních 18 hodin odehrává, budeme možná muset nějakým způsobem zareagovat," uvedl Benda. Zatím není jasné, co je obsahem zamýšleného usnesení a kdy by jej dolní komora měla projednávat, pokud jej zařadí na program.

Šestihodinové vystoupení 

K hlasování o podobě programu schůze se dolní komora dosud nedostala. V úterý se o to postaral šestihodinovým vystoupením předseda SPD Tomio Okamura, který podobně jako v noci jeho straničtí kolegové navrhoval doplnění či změny programu.

Zleva ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a předseda SPD Tomio Okamura na schůzi Poslanecké sněmovny 15. února 2022 v Praze
SPD opět obstruovala kvůli pandemickému zákonu. Okamura mluvil šest hodin

Jednání poznamenal spor o to, zda vládní většina ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů prosadila noční jednání dolní komory v souladu s jednacím řádem. Kromě SPD měli námitky i zástupci ANO. Obě frakce si kvůli tomu vyžádaly postupně dvouhodinové přestávky na svá jednání. Postup koalice ve Sněmovně chce opozice napadnout u Ústavního soudu.