Poslanci SPD znovu přistoupili k obstrukci opětovného sněmovního projednávání vládní novely pandemického zákona, který zejména pro údajnou protiústavnost některých ustanovení vetoval minulý týden Senát. Hlavně oni se nyní střídají u řečnického pultu a navrhují body, které by Sněmovna podle nich měla projednat na schůzi přednostně.

Koaliční většina ve Sněmovně má sílu návrhy Okamurova hnutí, ale také poslanců ANO na změny programu zamítnout. Počátkem února se Sněmovna dostala kvůli obstrukcím SPD ke schválení programu schůze k jednání o pandemické novele až po 23 hodinách od začátku jednání.

Zleva ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a předseda SPD Tomio Okamura na schůzi Poslanecké sněmovny 15. února 2022 v Praze
SPD opět obstruovala kvůli pandemickému zákonu. Okamura mluvil šest hodin

Například předseda poslanců SPD Radim Fiala chtěl, aby dolní komora předřadila v programu návrh hnutí na zvýšení daňových slev. Obdobně i další zákonodárci hnutí navrhovali předřazení různých novel SPD, například o zákazu zakrývání obličeje na veřejnosti, o zrušení soudních exekutorů či o rozšíření nutné obrany. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zaskočila žadatele o přednostní zařazení této novely trestního zákoníku Radka Kotena dotazem, jaké číslo v dolní komoře tato předloha má. "To mě mrzí, že to jste se nepřipravil," komentovala Kotenovo váhání nad tím, zda jde o číslo 12, nebo o číslo 13.

Návrhy změn v programu 

Z řad poslanců SPD zaznívaly i návrhy na zařazení zcela nových bodů, které v návrhu programu nejsou. Předsedající Olga Richterová (Piráti) se snažila s odkazem na jednací řád zkrátit vystoupení Maříkové, v němž vysvětlovala, proč podle ní Sněmovna měla projednat právní úskalí pandemického zákona. "Odůvodnění trvá několik desítek minut," uvedla ke svým snahám Richterová. Maříková se ale nedala a chtěla, aby pirátská místopředsedkyně citovala ustanovení řádu, které by vystoupení ke zdůvodnění zařazení bodu omezilo. Richterová pak nechala Mařikovou v projevu pokračovat.

Podle Jaroslava Bašty by se dolní komora měla zabývat situací kolem Ukrajiny a podle Jaroslava Foldyny průjezdem amerického vojenského konvoje přes Česko na Slovensko. Foldyna se pozastavoval nad tím, že se vojáci s technikou přepravují po silnici, a nikoli po železnici. Chápe to jako demonstraci síly. Zajímal se také o to, zda je zajištěno, aby na americké vojáky opět někdo "nevystrčil holej zadek". "Oni si to nezaslouží, jedou tam, kam je důstojníci pošlou," řekl.

Testování na koronavirus. Ilustrační snímek
PCR testy zdarma zřejmě od března skončí. Záležet bude na vývoji epidemie

Návrhy změn zaznívaly také z řad ANO. Berenika Peštová prosazovala přednostní projednání doprovodné novely k předloze o zákazu některých jednorázových plastových výrobků, který už dřív Sněmovna v úvodním kole projednala. Jana Pastuchová žádala po vládě informace o čerpání příspěvku na bydlení v souvislosti se zdražením energií. Potvrdily se podle ní obavy z toho, že zvýšený zájem o tuto dávku nebude. Exministr životního prostředí Richard Brabec navrhl sněmovní debatu o česko-polské smlouvě o řešení dopadů těžby v hnědouhelném dole Turów.

Dvouhodinová přestávka 

Dolní komora hlasy vládní koalice rozhodla o tom, že i dnes bude moci její jednání pokračovat přes noc. Zasedání dolní komory bylo ale ve 14:00 na dvě hodiny přerušeno kvůli jednání sněmovních výborů organizačního a rozpočtového.