„Jsem přesvědčený, že tento předložený návrh je veskrze nekvalitní, nebezpečný a protiústavní,“ prohlásil Fiala. Korespondenční volba je podle něho nejnebezpečnějším průlomem do ústavního systému v novodobé historii Česka a "brutálním omezením" principu tajnosti voleb. Fiala varoval, že pokud lidé ztratí důvěru v to, že můžou volbami změnit vládu, můžou pak snáze sahat k násilí.

Hlasování poštou z ciziny podle Fialy zvýhodňuje jednu voličů a rozšiřuje prostor možných volebních podvodů. Navrhované parametry korespondenční volby přináší mimo jiné riziko mnohonásobného protizákonného hlasování v zastoupení, uvedl. Fiala také poukazoval mimo jiné na to, že podobu vlády budou moci ovlivnit v širší míře lidé, kteří v Česku vůbec nežijí. „Jde o typické sociální a volební inženýrství,“ míní předseda klubu SPD.

Obdobně se vyjádřila Schillerová, když varovala před "zmrzačením" volebního systému a v ohrožení důvěry ve volby. Koaliční strany, které se při posledních sněmovních volbách těšily u krajanů větší oblibě než opozice, se podle Schillerové snaží zvýšit své šance na znovuzvolení, tato snaha ale nemusí vést cíli. „Naší zemi bez přehánění hrozí, že přijde o demokratickou jistotu nevyčíslitelné hodnoty,“ řekla.

„Pokud někdo nazývá korespondenční volbu atentátem na ústavu, domnívám se, že takové prohlášení je atentátem na zdravý rozum voličů v zahraničí,“ reagovala za předkladatele novely Lucie Potůčková (STAN). Připustila sice, že korespondenční volba možná narušuje princip tajnosti hlasování, zároveň ale podle ní posiluje všeobecnost volebního práva.

Někteří opoziční poslanci využívali k vystoupení krátké reakce. Například Jaroslav Foldyna (SPD) označil koaliční novelu za "nástroj pro přípravu a spáchání volebního podvodu". „Zákon nezajistí, aby se podvody nemohly dít,“ přidal se Marek Novák (ANO). Podle Potůčkové je takové podkopávání důvěry lidí osvědčenou metodou pro dláždění cesty autokratům.

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v řádných volbách do Sněmovny v příštím roce. Obě nynější opoziční hnutí ANO a SPD se u krajanů v minulých sněmovních volbách netěšila takové oblibě jako vládní strany. Zastánci hlasování poštou z ciziny zdůrazňují, že korespondenční volba zlepší Čechům pobývajícím v zahraničí dostupnost volebního práva.

Jednání budou pokračovat v pátek. Zákony můžou poslanci schvalovat jen o středách a pátcích vždy mezi 09:00 a 14:00.

Je to patologický lhář, pustil se Babiš do Fialy

Ještě před schválením programu schůze vystoupil předseda ANO Andrej Babiš a opřel do premiéra Petra Fialy (ODS), označil ho za "patologického lháře". Fiala v jednacím sálu nebyl, byl omluven.

Ministerského předsedu kritizoval Babiš v souvislosti s rozhovorem pro dnešní MF Dnes, v němž se Fiala vyjadřoval k výsledkům voleb do Evropského parlamentu. Fiala mimo jiné uvedl, že nešlo o posílení opozice, když strany vládní koalice získaly devět mandátů, zatímco opoziční strany osm mandátů. „Pan premiér by si měl odpočinout, pokud tvrdí, že opozice v evropských volbách neposílila,“ komentoval to Babiš. Fiala je podle něj "úplně mimo" a "zbláznil se". „Je to patologický lhář. Mám obavy o jeho zdraví,“ uvedl lídr ANO. O Fialovi také řekl, že zničil ODS.

Předseda klubu KDU-ČSL Aleš Dufek v reakci na Babišův asi půlhodinový projev poznamenal, že ve volbách uprostřed volebního období mají voliči sklon se spíš vymezovat proti vládnoucí garnituře a naopak podporovat opoziční strany. „To nemůže zakrýt, že hnutí ANO vyhrálo ty volby,“ podotkl.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová se podivovala nad tím, že si ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nepředvolal v souvislosti se žhářským útokem v klíčovských garážích městského dopravního podniku v Praze 9 ruského velvyslance. Fiala po pondělní schůzi Bezpečnostní rady státu uvedl, že je nejen možné, ale velmi pravděpodobné, že do případu je zapojeno Rusko. Schillerová chtěla, aby premiér ve Sněmovně událost vysvětlil. Pokud by tak neučinil, klub ANO by vyvolal mimořádnou schůzi dolní komory, uvedla.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) poukázal na omluvy Fialy i ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z dnešního jednání Sněmovny. Je ale podle Stanjury možná dohoda na tom, aby poslanci dostali informaci ve čtvrtek. „Není to nic konfliktního,“ řekl Stanjura. Podotkl ale taky, že po jednání Bezpečnostní rady státu bylo zveřejněno vše, co bylo nyní možné zveřejnit.