Pro schválení zprávy o činnosti ČT za rok 2016 hlasovalo 120 poslanců ze všech klubů kromě SPD, KSČM a nezařazených poslanců. Pro schválení zprávy o hospodaření hlasovalo 117 poslanců, proti ní hlasoval například Pavel Juříček (ANO) a Jaroslav Foldyna (ČSSD).

Ministr kultury Lubomír Zaorálek
Ministr Zaorálek: Lídři ANO nás ujistili, že podpoří zprávy o ČT

Sněmovna přijala část návrhu doprovodného usnesení Milana Ferance (ANO). V něm doporučila Radě ČT, aby při schvalování rozpočtu televize na příští a další roky důkladně a s péčí řádného hospodáře prověřovala jednotlivé nákladové položky za účelem efektivního využití peněz získaných od koncesionářů. Feranec navrhoval původně širší usnesení. Chtěl mimo jiné, aby Sněmovna vyzvala svůj volební výbor, aby při projednávání zprávy o hospodaření ČT za rok 2018 podrobně zkoumal hospodaření televize, a to i za využití externího poradce nezávislého na ČT.

Vyvolal tím ale kritiku předsedy klubu ODS a člena volebního výboru Zbyňka Stanjury, který řekl, že nepotřebuje, aby mu Feranec říkal, že má ve výboru poctivě pracovat. Vzkázal Ferancovi, ať si usnesení "strčí někam". "Nepotřebujeme vaše knížecí rady," podotkl.

Audit hospodaření

Poslanec vládního hnutí ANO Juříček při předchozím jednání minulý týden informoval, že si nechal zpracovat prověrku hospodaření veřejnoprávní televize a na jejím základě mluvil o pomalu umírající organizaci. Česká televize však uvedla, že jde o falešný audit. Komora auditorů ho označila za nevěrohodný, nestandardní, zmatečný a místy zcela nesmyslný. Podle komory není dokument zprávou auditora. Argumentuje například tím, že zprávu auditora musí vyhotovit auditor a nemůže být anonymní.

Předseda spolku Milion Chvilek Mikuláš Minář
Mikuláš Minář: Demokracie je složitá. Lidé se raději hledají silné vůdce

"Ten audit jsem si zadal sám pro sebe proto, abych si ověřil, že můj názor je správný. Proto se trefujte do mě, a nikoliv do nějaké auditní organizace, která je mezinárodní a kterou nenechám vláčet v médiích jenom kvůli tomu, že pro Juříčka jako poslance zpracovávala nějaký audit," řekl Juříček již minulý týden.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura dnes řekl, že to, co si nechal Juříček zpracovat, není audit, ale komentář k veřejně známým číslům.

Poslanci nepřijali Juříčkův návrh, abySněmovna vzala na vědomí, že hospodaření ČT je schodkové a udržitelné jen do roku 2021. V návrhu mimo jiné stálo, že existují podezření, podle nichž ČT porušovala zákon o zadávání veřejných zakázek.

Odkládané projednávání zpráv České televize bylo sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele. Zákon o České televizi říká, že Sněmovna může televizní radu odvolat, pokud rada neplní opakovaně své povinnosti stanovené zákonem, nebo pokud Poslanecká sněmovna dvakrát po sobě neschválí výroční zprávu o činnosti nebo výroční zprávu o hospodaření. Členy rady volí Sněmovna.

Předseda ČSSD Jan Hamáček a místopředseda strany Roman Onderka před novináři
Průzkum: Volby by znovu vyhrálo ANO, ČSSD klesla na hranici vstupu do Sněmovny

Ve Sněmovně čekají na projednání ještě výroční zprávy ČT za rok 2018. Volební výbor, který má ve své působnosti média, je má projednat v úterý. Výroční zprávy předkládají poslancům všechny veřejnoprávní instituce, tedy Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář.