"Připadá mi divné, že někteří poslanci jsou pozváni a někteří ne. Přestože jsme z různých politických stran, není možné některé diskriminovat jen na základě osobních sympatií nebo antipatií," uvedl Bartošek.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na svém twitteru uvedl, že nejde o diskriminaci, ale "o mimořádně zdvořilou laskavost". "Zabráníme utrpení několika jedinců, kteří by ve své bytostné nenávisti k panu prezidentovi dlouhé noci řešili, jestli mají na Hrad přijít nebo ne," napsal. Už dříve prezidentův mluvčí řekl, že pozvánku nedostal jen minimální počet lidí. Podle něj jsou to poslanci, hejtmani či rektoři, kteří mají vůči Zemanovi kritický postoj nebo při volbách hlavy státu podpořili jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Podobná situace byla už při březnové inauguraci prezidenta i na předchozích oslavách vzniku republiky.

Prezident Miloš Zeman před poslanci.
Zeman ocenil Vondráčkovo jednání se zástupci ruského parlamentu

Bartošek dopis předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) označil za kompromisní cestu. Proti návrhu, aby se záležitostí zabývalo sněmovní plénum, se v diskusi podle Bartoška stavěli členové výboru za hnutí ANO, SPD a KSČM. Dopis by měl na Hrad podle informací Aktuálně.cz odejít ještě odpoledne nebo ve čtvrtek dopoledne.

Jasný jmenný seznam

Vondráček požádal všechny frakce, aby mu konkrétně sdělily, kterého z jejich poslanců prezidentská kancelář nepozvala. Zatím podle něho reagoval jen klub STAN, pozvánku nedostal předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. "Od ostatních čekám na jasný jmenný seznam. Ten by byl součástí dopisu," řekl předseda dolní komory.

Klubu KDU-ČSL se věc netýká, pozvánky obdrželi všichni členové. Vedle Gazdíka je podle kuloárových informací nedostali předseda frakce TOP 09 Miroslav Kalousek a poslanec TOP 09 Dominik Feri. Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil na Hrad nepůjde, i když pozvánku dostal. "Musím v této situaci vyjádřit solidaritu s nepozvanými rektory, poslanci, senátory či hejtmany a pozvání na Hrad nevyužiji. 28. říjen budu slavit účastí na jiných akcích," uvedl Pospíšil v tiskové zprávě.

Pozvánky jsou přitom podle zákulisních informací dvojího druhu - do Vladislavského sálu, v němž Zeman udělí státní vyznamenání, a do Španělského sálu.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta po koaličním jednání ve volebním štábu Starostů pro Liberecký kraj na snímku z 6. října v Radničním sklípku v Liberci.
Oslavy na Hradě: Nezamíří sem někteří primátoři a hejtmani, nebyli pozváni