Hrad měl podle Vondráčka pozvat na oslavu 100. výročí založení samostatného československého státu všechny poslance. "Je to svátek nás všech a měli bychom si ho připomínat všichni," uvedl.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta po koaličním jednání ve volebním štábu Starostů pro Liberecký kraj na snímku z 6. října v Radničním sklípku v Liberci.
Oslavy na Hradě: Nezamíří sem někteří primátoři a hejtmani, nebyli pozváni

Prezidentská kancelář nepozvala podle dostupných informací předsedu Starostů a nezávislých Petra Gazdíka, předsedu klubu TOP 09 Miroslava Kalouska a poslance TOP 09 Dominika Feriho. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na svém twitteru ve středu uvedl, že nejde o diskriminaci, ale "o mimořádně zdvořilou laskavost". "Zabráníme utrpení několika jedinců, kteří by ve své bytostné nenávisti k panu prezidentovi dlouhé noci řešili, jestli mají na Hrad přijít nebo ne," napsal.

Pozvánku na recepci ve Španělském sále, která následuje po předání vyznamenání, se rozhodla vrátit na protest proti Zemanovu jednání poslankyně ODS Miroslava Němcová. V otevřeném dopise mu napsala, že podle ní rozděluje společnost a zpronevěřuje se své přísaze. Němcová v dopise, který ODS rozeslala médiím, vyčítá Zemanovi také zahraniční politiku, personální složení úřadu, útoky na novináře, postup při jmenování vlád i některé výroky.

Bartošek mluvil o diskriminaci

Sepsání sněmovního dopisu inicioval při středečním jednání organizačního výboru předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. "Připadá mi divné, že někteří poslanci jsou pozváni a někteří ne. Přestože jsme z různých politických stran, není možné některé diskriminovat jen na základě osobních sympatií nebo antipatií," uvedl Bartošek.

Už dříve prezidentův mluvčí řekl, že pozvánku nedostal jen minimální počet lidí. Podle něj jsou to poslanci, hejtmani či rektoři, kteří mají vůči Zemanovi kritický postoj nebo při volbách hlavy státu podpořili jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Podobná situace byla už při březnové inauguraci prezidenta i na předchozích oslavách vzniku republiky.

Český prezident Miloš Zeman
Ovčáček: Ti, kteří se nevyrovnali se zvolením prezidenta, pozvánku nedostali
Rektor UK Tomáš Zima.
Rektor UK se v neděli zúčastní oslav na Hradě, většina rektorů nedorazí
Hradčany Praha. Ilustrační foto.
Sněmovna se ohradí proti tomu, že Hrad nepozval některé poslance na oslavu