Poslanci KSČM ve svém návrhu argumentovali tím, že zákon je neaktuální, protože elektrárna je hotová a žádné české podniky už nemohou své případné dodávky uskutečnit. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik dnes zdůrazňoval, že zrušení zákazu znamená šanci pro návrat na světové trhy.

Zrušení zákazu dodávek do Búšehru podpořil i ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj se zákon z roku 2000 dávno přežil. "Tento zákon je třeba zrušit, čím dřív tím líp," prohlásil.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura však chtěl znát stanovisko ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a chtěl vědět, zda ministerstvo o tomto návrhu jednalo s izraelskou stranou. Poznamenal, že Izrael je strategickým spojencem. Protože Zaorálek ve Sněmovně nebyl, navrhoval neúspěšně přerušení debaty do doby jeho přítomnosti. Mládek ho informoval, že pro obdobný vládní návrh Zaorálek hlasoval.

Bezpečnostní riziko

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) však řekl, že při mezivládním jednání v Izraeli tuto otázku řešil. "A dva ministři izraelské vlády mi řekli, že to znamená určité bezpečnostní riziko a že by nebylo dobré tento zákon schvalovat," uvedl.

"Kam se ještě budeme chodit radit, jestli my jako suverénní a svébytná země, suverénní a svébytný Parlament si můžeme přijímat, nebo nemůžeme přijímat nějaké zákony?" reagoval Kováčik. Po zamítnutí návrhu si pak vyžádal dvouhodinovou přestávku na poradu svého klubu, čímž jednání Sněmovny pro dnešek skončilo.

Zákon o zákazu dodávek reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Plánovaný obchod tenkrát kritizovaly Británie a Spojené státy, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí vojenských nukleárních projektů. Zákon zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s tehdy budovanou elektrárnou v Búšehru.

Loni v dubnu dosáhly světové mocnosti ujednání s Íránem, na jehož základě loni v červenci uzavřely dohodu o jeho jaderném programu. Na plnění dohody dohlíží Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která ve zprávě letos v únoru uvedla, že Írán své závazky dodržuje.

Letos v červnu vláda sama předložila poslancům totožný návrh na zrušení zákazu dodávek. Vláda ke svému návrhu uvádí, že navrhuje zrušení zákazu, protože s přihlédnutím k tomu, že mezinárodní společenstvo zrušilo sankce v jaderné oblasti vůči Íránu, je zřejmé, že hrozba poškození zájmů ČR už pominula.