Jednání komise je neveřejné, takže podrobnosti o výsleších neprozradil, sloužily podle něj především k dokreslení příběhu kolem OKD a potvrzení některých domněnek členů komise.

Černohorský novinářům po zhruba čtyři a půl hodiny dlouhém jednání řekl, že před komisi dnes dorazili oba dva pozvaní svědci. "Vyslechli jsme advokáta, který se podílel na přípravě smlouvy o privatizaci minoritního podílu, a jednoho z bývalých zaměstnanců společnosti, kterou vlastnil Zdeněk Bakala," uvedl.

Důležité informace

Informace podané dnešními svědky považuje šéf komise za důležité. "Třeba u advokáta docházelo k popisu, jakým způsobem došlo k přípravě celé smlouvy, na základě které byla prodána společnost OKD, potažmo její minoritní podíl," řekl. Komise se sejde ještě příští čtvrtek a pátek, další jednání plánuje na polovinu října.

Většina svědků pozvaných na zářijové schůze se podle informací ČTK nějakým způsobem podílela na privatizaci OKD, zejména bytového fondu. Mezi pozvanými figurují podle informací z komise bývalý moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský a někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. I s dneškem komise vyslechla dosud 25 svědků, dvacet svědků ji ještě čeká.

Prodloužení lhůty o půl roku

Sněmovna v úterý komisi prodloužila lhůtu pro práci o půl roku. Závěry by měla předložit plénu do 12. dubna. O prodloužení lhůty požádala komise kvůli tomu, že ještě potřebuje vyslechnout některé svědky a zpracovat část písemných materiálů. Černohorský před poslanci bez bližšího upřesnění řekl, že komise už dospěla k některým "závažným zjištěním", které dosud nebyly známy.

Členové komise zkoumají převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Za něj bývá kritizován bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), kterého už komise vyslechla. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat.