Babiš ČTK napsal, že Česko souhlasí s postojem unie, která tureckou vojenskou operaci odsoudila. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker předtím vyzval Ankaru k jejímu zastavení. "Zároveň jsem přesvědčen, že celé situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem, který o svých záměrech mluvil už v roce 2017, světové mocnosti včetně EU aktivně vyjednávaly a snažily se s Tureckem, které je členem NATO, najít společné řešení," uvedl Babiš.

Turecká operace byla i jedním z témat odpolední schůzky českých ústavních činitelů. "Potvrdili jsme naši podporu společné reakci Evropské unie," řekl novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Česko podle něj považuje jednostranný turecký vojenský zákrok za něco, co nepřispívá k uklidnění situace v Sýrii, a obává se dopadů na tamní mírový proces i civilní obyvatele. Turecký prezident dnes na kritiku ze strany evropských zemí reagoval pohrůžkou, že Turecko pošle do Evropy syrské uprchlíky. Podle Petříčka není možné používat osud uprchlíků jako kartu v politickém, diplomatickém dialogu.

Předseda KSČM Vojtěch Filip označil útok na jiný suverénní stát za nepřípustný. "Doufám, že Rada bezpečnosti OSN najde cestu jak věc řešit a místo zbraní budou mluvit diplomaté," konstatoval. O porušení mezinárodního práva hovoří i šéf SPD Tomio Okamura. "SPD považuje za řešení návrat k mezinárodnímu právu, tedy odchod všech armád, které jsou v Sýrii bez souhlasu vlády Sýrie, odzbrojení nelegálních skupin a uznání autonomie pro Kurdy," uvedl.

O odporné zradě spojenců, kteří prokázali statečnost v boji s takzvaným Islámským státem, píše šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. "Teď USA ženou Kurdy do náruče (syrského prezidenta Bašára) Asada, Ruska a Íránu. Ani tehdy, když USA ustoupily (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi a vzdaly v ČR radar, jsem nebyl tolik rozhořčen a znechucen," uvedl.

Kritika se snesla i na Babiše

Šéf zahraničního výboru Sněmovny Ondřej Benešík (KDU-ČSL) kritizoval Babiše za to, že v září podpořil Erdoganův plán na vytvoření bezpečnostní zóny v severní Sýrii. "KDU-ČSL bude po premiérovi Babišovi požadovat vysvětlení, proč podpořil tureckou agresi proti Kurdům, kterou Ankara nazývá \'vytvoření bezpečné zóny\'. Je v našem zájmu více destabilizovat tento region a tím zvýšit už tak velký migrační tlak na Evropu? Nebo snad chceme obnovení IS?" napsal na twitteru.

Tureckou ofenzivu i Babišův postoj kritizoval i poslanec Pirátů Ondřej Profant. "V Sýrii bude masivní extrémně násilné přesidlování celého etnika. Iniciuje to členský stát NATO. A podporuje to náš premiér, který má nepochopitelnou náklonnost k autoritářským režimům. Je to opravdu otřesné. Podpořím snahy vedoucí k zastavení tohoto nesmyslného násilí," uvedl.

Babiš dnes na dotaz ČTK uvedl, že osobně po jednání s Erdoganem podpořil pouze plán zajistit až dvěma milionům uprchlíků lepší život doma v Sýrii. "Vystavět domy, školy a nemocnice," poznamenal. "Součástí toho ale nikdy nebyla diskuse o vojenské okupaci severovýchodu Sýrie. O mírovém projektu v Sýrii jsem i v New Yorku diskutoval s kolegy z EU," doplnil.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Podél hranice chce zřídit 30 kilometrů široký bezpečnostní pás, kam se budou moci vracet syrští uprchlíci z Turecka. Terčem operace jsou oddíly syrských Kurdů YPG, jež Turecko označuje za teroristické a které v oblasti působí.