Varování před přívalem nového sněhu bude platit podle meteorologů od úterního do středečního rána pro všechny české kraje, výjímkou jsou střední a jižní Čechy. Pozor si musejí dát řidiči i na východě republiky. Na horách by dnes mohlo napadnout až 40 centimetrů sněhu, uvedla Česká televize.

Na Vysočině začalo podle dispečerky krajských silničářů Evy Muškové sněžit dnes kolem 03:00, nejprve na Havlíčkobrodsku, postupně v celém kraji. Někde nemohly projet kamiony a zapadly. Hlavní tahy jsou mokré nebo s rozbředlým sněhem, na vedlejších silnicích leží vrstva sněhu krytá posypem. Teploty v noci klesaly k minus třem stupňům Celsia.

Sněžení může být podle meteorologů dnes na Vysočině i vydatnější, postupně ho bude ubývat nebo bude padat déšť se sněhem. Nejvyšší odpolední teploty se dostanou ke třem stupňům Celsia. Kvůli větru, který může v nárazech překonat rychlost 70 kilometrů za hodinu, se mohou tvořit sněhové jazyky.

Také v Libereckém kraji sněží. Pro kamiony nad 3,5 tuny je od půlnoci neprůjezdná silnice 10 z Tanvaldu na Polsko.

Dvě bouračky se staly na cestě mezi Trutnovem a Kocbeřemi, v úseku mezi Tadeášovými domky a odbočkou na Horní Žďár. „Oba střety se obešly bez zranění, dopravu na místě řídí policisté kyvadlově,“ oznámil policejní mluvčí Lukáš Vincenc. Na místě se tvoří kolony.

Ráno před sedmou hodinou havaroval kamion v Horní Olešnici, boural také autobus ve Dvoře Králové nad Labem a v Batňovicích sjelo osobní auto do potoka.

Sníh zkomplikoval dopravu i v Královéhradeckém kraji, do sedmé hodiny ranní policie evidovala sedm nehod, uvedla ČT. Kamion skončil v příkopu v Horní Olešnici na Trutnovsku i u Smidar na Hradecku. Při stoupání na Náchodsku zase uvízl autobus.

Na Svitavsku uzavřeli v obou směrech před půl devátou ranní silnici I/35 u odbočky na Opatovec z důvodu zpříčeného kamionu. Objízdná trasa je přes Svitavy a Mikuleč.

Hlavně opatrnost

I Olomoucký kraj v noci z pondělí na úterý zasáhly silné sněhové přeháňky. I přesto jsou ale prozatím všechny silnice sjízdné. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic by však měli být řidiči velmi opatrní, vozovka může klouzat.

Během rána vyjížděli krajští hasiči k téměř desítce nehod, většina z nich se naštěstí obešla bez zranění nebo jen s lehčími zraněními. Krátce po 10. hodině zablokovala srážka dvou kamionů dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou. Nehoda se stala okolo 300. kilometru ve směru od Ostravy. Opatrní by měli být lidé také na Šumpersku, Přerovsku, Jesenicku a Prostějovsku. 

Také na Moravě komplikují dopravu sněhové přeháňky. Na silnici první třídy číslo 11 u Mostů u Jablunkova na Frýdecko-Místecku platí varování před ledovkou. Na Novojičínsku by měli být řidiči opatrní především ve vyššíích polohách. A to kvůli kluzkému uježděnému sněhu.

Na Valašsku zaměstnalo sněžení údržbáře v průběhu noci i po celé dopoledne. Informace od společnosti AVE cz, která má na starosti silnice I. třídy, potvrdily, že na území Valašska jsou všechny sjízdné. Řidiči musí přizpůsobit jízdu tomu, že stále sněží.

„Jezdíme nonstop od tří hodin od rána. V noci pohoda, teď se situace trochu zhoršuje. Má padat celý den, děláme maximum pro to, aby byl všude průjezd bez problémů,“ informoval ve čtvrtek ráno Jiří Severa z AVE cz.

Problematický přejezd přes Syrákov

Komunikace se daří udržovat sjízdné. K místům, kde se však vyskytly problémy, patřil tradičně kopec Syrákov na pomezí okresů Vsetín a Zlín. Ráno zde uvízly kamiony. „Pravděpodobně s letními pneumatikami. Ale osobáky projíždí bez problémů,“ hlásil ráno Severa s tím, že sypač jezdí tam a zpátky a cesta do Zlína je zatím průjezdná.

Situace se zhoršila po desáté hodině, kdy se zde načas provoz zcela zastavil. „Hustě sněží, auta stojí se spuštěnými výstražnými světly, viditelnost je jen na pár metrů. Tvoří se kolona,“ hlásil před o půl jedenácté z místa pod Syrákovem redaktor Deníku.

Podle aktuálních dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic (cca 11.30 hodin) dopravní problémy na místě přetrvávají, průjezdný je pouze jeden pruh a na místě jsou policisté.

Jiné omezení platí na silnici I/56 na Bílé ve směru na Staré Hamry a Frýdlant nad Ostravicí. Tato silnice je uzavřená pro těžká nákladní vozidla nad 12 tun. Silnice se udržuje pouze inertním posypem kvůli Vodní nádrži Šance.

Sníh zastavil dálnice, cyklisty ne

I v době vydatného sněžení se silničářům zatím na území Moravskoslezského kraje daří udržovat všechny hlavní silnice sjízdné, byť byly po plužení sjízdné s patřičnou opatrností.  Větší počet dopravních nehod zaznamenali pouze v Ostravě. Vesměs se jednalo o drobnější kolize bez zranění způsobené často nedobrzděním v křižovatkách. 

Dopoledne však musel dopravní podnik reagovat na komplikace v dopravě odklonem některých linek.  V Bohumínské ulici uvízly dva kamiony, které částečně blokovaly provoz. Neprůjezdná silnice byla před 11. hodinou hlášena z Ostravské ulice v Českém Těšíně. 

Dopravní problémy jsou na trase z Těšína do Havířova, zejména v oblasti Stanislavic. "Omezení muselo být před polednem přijato také na dálnici D48, tedy na silnici mezi Českým Těšínem a Frýdkem-Místkem, kde mají na kluzké vozovce v lokalitě Žukova problémy kamiony, které tam zůstaly stát. Pracuje se na zprůjezdnění dálnice," řekla Deníku policejní mluvčí Zlatuše Viačková.  

Kopce dělají problémy autobusům i kamionům

Regionální doprava na jižní Moravě má problémy především na severu kraje, některé trasy jsou zcela neprůjezdné.

Od pěti hodin ráno do půl deváté bourali řidiči na jižní Moravě zhruba dvacetkrát. Krátce po sedmé hodině převezli jihomoravští záchranáři do nemocnice ženu z nehody u Rajhradic na Brněnsku. „Při našem příjezdu byla při vědomí. S lehkým poraněním jsme ji vezli do bohunické nemocnice,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Příčinu nehody policisté zatím vyšetřují. „Počasí mělo určitě vliv na dnešní počet nehod. Havárii v Rajradě zatím vyšetřujeme. Řidič auta při ní srazil důchodkyni, alkohol jsme u něj neprokázali,“ řekl policejní mluvčí David Chaloupka.

Pravděpodobně kvůli špatnému stavu vozovky skončila mimo silnici dvě auta v Rajhradicích na Brněnsku. Zřejmě dostala smyk.

Omezení hromadné dopravy

Cestující brněnskou hromadnou dopravou se na některých místech zdrželi až čtvrt hodiny. „Krátkodobé problémy jsou v kopcích, například v ulicích Chironova v Novém Lískovci, Mifkova v Líšni a Líšeňská v Juliánově. Vozy zde musely počkat na příjezd posypového vozu. Průměrně ale jezdíme v Brně se zpožděním do sedmi minut,“ popsala mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková před půl devátou ráno.

Problémy mají i lidé, kteří vyjeli třeba za prací regionální dopravou. Na protažení vozovky čekají cestující linkou 109 do Borkovan na Břeclavsku, linkou 223 do Klepačova na Blanensku, linkou 430 u Sudic na Blanensku a linkou 621 v Holubicích na Vyškovsku.

„Již od brzkých ranních hodin sněží na celé jižní Moravě, což vyvolává problémy s průjezdností. Ze začátku se jednalo spíše o koncové a méně využívané úseky silnic například na Vyškovsku u Holubic, na Blanensku u Klepačova, na Zastávecku u Rapotic, na Břeclavsku u Valtic a na Ivančicku u Lesonic a Moravských Knínic. Postupně se však problémy rozšířily i na hlavní trasy,“ popsal za společnost Kordis koordinující dopravu v kraji Květoslav Havlík. Vlaky podle něj zatím zpoždění nemají.

Havířov je pod sněhem

Na Karvinsku a Havířovsku může nižších polohách nasněžit 1 až 5 centimetrů, na horách pak od 5 do 15 centimetrů.

„Na horách bude sněžení trvalejší. V polohách pod 400 metrů nad mořem mohou být přechodně i srážky smíšené. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od minus 1 do plus 2 °Celsia, na horách pak od minus 5 do minus 1 °Celsia,“ informoval ve své předpovědi Petr Drobek z porubské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové předpovídají na úterý také čerstvý jihozápadní vítr o rychlosti 4 až 8 metrů/sekundu, místy s nárazy kolem 15 metrů/sekundu. Ve vyšších polohách se místy mohou tvořit sněhové jazyky, na horách ojediněle i závěje.

Ve středu bude zataženo až oblačno, sněžit bude zpočátku na většině území, během dne bude sněžit místy, nebo se budou vyskytovat sněhové přeháňky.

Na Slovácku kamiony ráno visely v Chřibech, dopravu komplikovala i jejich opatrná jízda nad Starým Hrozenkovem na silnici I/50. 

„Máme zprávy o tom, že na silnici I/50 stálo ráno kolem sedmé několik kamionů. Silničáři ale cestu protahovali. Kolem půl deváté ráno jsme pak řešili dopravní nehodu na silnici před hradišťským kinem Hvězda, bez zranění. Tam po nedobrzdění na sněhu narazil náklaďák do osobního automobilu. Řidiči by měli být na svých dnešních cestách mimořádně opatrní,“ uvedla mluvčí policistů v Uherském Hradišti Milena Šabatová.