„Během noci na úterý napadlo až deset centimetrů nového sněhu, v Krušných horách až 15 centimetrů, v nížinách sníh částečně odtával. Vzhledem k tomu, že se jednalo o mokrý a těžký sníh, tak na západě a severozápadě Čech způsobuje časté pády stromů,“ uvedl v úterý ráno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku.

V Libereckém kraji napadlo až 15 centimetrů sněhu a stále místy sněží. I na hlavních tazích tak mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu, které kloužou. Uvízlé kamiony zkomplikovaly podle policie dopravu na silnici 13 v Kamenickém Šenově nebo na silnici 292 na Semilsku.

Česko v následujících dnech čeká vydatné sněžení. V horských oblastech a na Vysočině se mohou tvořit sněhové jazyky a závěje:

Ilustrační snímek
V Česku hrozí náledí, varují meteorologové. Tvořit se mohou i sněhové jazyky

„Od jedné hodiny ráno bojujeme nejen s přívaly mokrého sněhu, ale i s popadanými stromy, zejména na Českolipsku máme kvůli tomu uvízlých několik sypačů na cestě,“ uvedla na sociálních sítích krajská společnost Silnice LK, která zajišťuje sjízdnost krajských komunikací druhé a třetí třídy a také část hlavních tahů.

Spadlé stromy zastavily ráno také provoz na několika železničních tratích. Nejezdily například vlaky ze Železného Brodu na Jablonecku směrem na Semily, z České Lípy na Blíževedly a z Bezdězu směrem na Bělou pod Bezdězem. Bez dodávek elektřiny bylo ráno v Libereckém kraji kvůli popadaným stromům kolem 3500 odběratelů. Mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová sdělila ČTK, že největší problémy jsou kolem Jablonce a Železného Brodu, na Českolipsku v oblasti Sosnové, Zahrádek nebo Skalice u České Lípy.

K popadaným stromům, z nichž do jednoho narazil u Bečova nad Teplou vlak, i dopravním nehodám vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji v noci na sobotu, kdy část regionu zasáhlo vydatné sněžení.K popadaným stromům, z nichž do jednoho narazil u Bečova nad Teplou vlak, i dopravním nehodám vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji v noci na sobotu, kdy část regionu zasáhlo vydatné sněžení.Zdroj: HZS KVK

Rozsáhlé výpadky proudu má za následek sněžení, které v noci na dnešek zasáhlo Karlovarský kraj. Bez proudu bylo k 8:00 až 24 tisíc domácností, řekla ČTK mluvčí ČEZ pro západní Čechy Soňa Holingerová. Poruchy přibývaly zejména ráno. Bez proudu se ráno ocitla i nemocnice v Sokolově, která musela dočasně přejít na náhradní zdroj elektřiny. Největší problémy jsou stále v podhorských oblastech. Na odstranění výpadků energetici od noci pracují, uvedla Holingerová. Během dne se ale dařilo některá přerušená vedení zprovoznit, po 15:00 už bylo bez proudu v kraji jen asi 4000 odběrných míst.

Akutní lůžka na náhradním zdroji elektřiny

Zatímco ve 4:00 evidovali energetici deset výpadků na vysokém napětí, o hodinu později to bylo už 13 výpadků a k 8:00 evidovali energetici 18 výpadků. „Týká se to hlavně podhorských oblastí od Chebska až po Karlovarsko,“ popsala Holingerová. Zatímco některé výpadky se dařilo opravovat, další vznikaly, jak sníh s oteplením těžknul, uvedla Holingerová.

Po 15:00 zůstaly bez dodávky elektřiny oblasti hlavně na Kraslicku, v Oloví, Dolních Nivách, Studenci a dalších menších osadách v okolí. Výpadky trvají i v Lokti nebo ve Žluticích na Karlovarsku. Energetici evidují stále 13 poruch na vysokém napětí a další na nízkém napětí, kdy jde hlavně o jednotlivé čtvrti, osady nebo jednotlivé domy.

Meteostanice Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenala v neděli 15. října odpoledne sněhovou nadílku na Klínovci.Meteostanice Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenala v neděli 15. října odpoledne sněhovou nadílku na Klínovci.Zdroj: ČHMÚ

Nová vrstva ujetého sněhu leží i na některých silnicích v Ústeckém kraji, především v Krušných horách, na Chomutovsku a na Děčínsku. Jinde je sníh rozbředlý. Hasiči i tam vyjíždějí k popadaným stromům či drobným nehodám, stejně jako ve středních Čechách či Královéhradeckém kraji. Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin asi pět centimetrů sněhu a celková pokrývka činí 50 až 70 centimetrů. Od pondělí v Krkonoších platí nejnižší první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice.

Kamion prorazil svodidla, řidič zemřel

Zbytky rozbředlého sněhu leží po nočním sněžení také na silnicích na Vysočině a na silnicích nižších tříd na Vsetínsku ve Zlínském kraji. V Olomouckém kraji policisté ráno vyjížděli k několika dopravním nehodám, na dálnici D1 u Bělotína na Přerovsku v úterý ráno kamion prorazil svodidla, zřítil se z mostu a začal hořet. Řidič svým zraněním podlehl. Podle prvotních zjištění policie byl příčinou nehody zřejmě mikrospánek.

V úterý ráno došlo na dálnici D1 k vážné dopravní nehodě. Záběry nejsou pro slabé povahy:

Tragicky skončila nehoda kamionu na D1 u Bělotína na Hranicku. Jednačtyřicetiletý řidič pád z mostu nepřežil. Foto: JSDH Hranice, se svolením
Kamion se na D1 u Hranic zřítil z mostu a začal hořet. Řidič na místě zemřel

Ujetý sníh krytý posypem leží i ve vyšších polohách Beskyd. Pro těžká nákladní vozidla nad 12 tun je kvůli sněžení a tvorbě ledovky uzavřena silnice I/56 v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice na Frýdecko-Místecku. Uzavírka je v délce 20 kilometrů. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Nesmí se tam solit, a kamiony tak mívají v kopcích problémy. Silnice proto pro nákladní vozidla bývá v zimě uzavřena pravidelně.

Sněžení bude podle meteorologů dnes doznívat, připadnout mohou až tři centimetry sněhu, na Šumavě až sedm centimetrů. Odpoledne se rozfouká vítr s nárazy kolem 54 kilometrů za hodinu, na horách až 70 km/h. Z prachového sněhu se v místech nad 600 metrů nad mořem začnou tvořit sněhové jazyky, nad 900 metrů závěje. Ve druhé polovině noci bude vítr slábnout. Současně se bude od severu ochlazovat. Při poklesu teplot pod bod mrazu se začne odpoledne vytvářet náledí, na jihu Moravy až během večera.

Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji v noci na dnešek napadlo od několika centimetrů do asi 20 centimetrů sněhu a stále drobně sněží. Silnice tak i přes snahu silničářů jsou zasněžené a kloužou. Hlavní tahy jsou sice ošetřené, ale trvající srážky je rychle znovu přikrývají sněhem.

Zásahy hasičů v Karlovarském kraji:

Na některých místech na Sokolovsku se v noci nebo ráno přerušila dodávka elektřiny, zjistila ČTK. Těžký sníh láme větve a stromy. Hasiči už zasahovali u více než stovky případů spojených s následky sněžení, všechny se obešly bez zranění.

Silničáři varují před rozbředlým sněhem, který se vyskytuje na silnicích nižších tříd na celém území kraje. V horských oblastech napadlo sněhu více, například silnice na Boží Dar je ale upravená. Na dálnici D6 a silnici I/6 směrem na Prahu mají řidiči počítat na otevřených pláních se sněhovými jazyky.

Sněžení v Krušných horách se v noci na úterý postaralo hasičům o krušnou noc:

V noci z pondělí na úterý odstraňovali hasiči v Karlovarském kraji stromy spadlé na komunikace či zaparkovaná vozidla.
Těžká noc v Krušných horách. Pod náporem těžkého, mokrého sněhu padaly stromy

U Oloví spadl strom na osobní auto, nehoda se ale obešla bez zranění, spadlý strom způsobil nehodu i v Habartově. Strom na kolejích zastavil dopravu na železniční trati mezi Bečovem nad Teplou a Otročínem. Vlaky nahradily autobusy.

„V noci na úterý jsme zasahovali u 121 události typu technická pomoc. Ve 119 případech se jednalo o odstranění spadlých stromů z komunikací, v Kraslicích se jednalo o pád stromů na zaparkovaná vozidla. Ve dvou případech hasiči poskytovali zdroj náhradní energie po výpadku. V Josefově to bylo pro zajištění kyslíkového přístroje pro pacienta, v Krajkové pro zajištění tepla v chovu drůbeže. Události jsou bez zranění,“ řekl dnes ráno ČTK mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Kraslicko sníh a popadané stromy prakticky odřízly od okolního světa:

Kraslicko se ráno probudilo do tmy. Popadané stromy oblast zcela odřízly
Popadané stromy Kraslicko zcela odřízly od světa, nefungovala ani elektřina

Bez proudu je od noci například Krajková a okolí na Sokolovsku, ráno nešla elektřina i v části Sokolova. Sněžit má i nadále a těžký mokrý sníh může způsobovat další komplikace. V noci na středu pak má mrznout a meteorologové varují i před náledím.

Královehradecký kraj

Noční sněžení ráno a dopoledne zkomplikovalo dopravu v Královéhradeckém kraji. Na silnicích ráno zůstávala vrstva rozbředlého nebo ujetého sněhu, uvedli silničáři. V kraji se od půlnoci do dopoledne stala asi desítka dopravních nehod. Na 15 místech odstraňovali hasiči ze silnic pod tíhou sněhu popadané stromy. Energetici po 09:00 řešili krátkodobý výpadek elektřiny, který až na čtvrt hodiny postihl tisíce domácností v části Královéhradeckého a Pardubického kraje. Meteorologové pro dnešní odpoledne a večer vydali výstrahu před tvorbou sněhových jazyků a závějí v Krkonoších a v Orlických horách.

Rozsáhlé přerušení dodávky elektřiny, například i v Hradci Králové, způsobil výpadek na rozvodně Neznášov na Náchodsku. „Dodávku energie jsme obnovili postupně během 15 minut,“ uvedla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Jednu poruchu kvůli popadaným větvím do vedení vysokého napětí energetici od rána řešili ve Velkém Poříčí na Náchodsku. Bez elektřiny se tam ocitlo asi 300 domácností. Po 10:00 technici poruchu odstranili.

Nehoda u Třebechovic.Nehoda u Třebechovic.Zdroj: HZS KHK

Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin asi pět centimetrů sněhu a celková pokrývka činí 50 až 70 centimetrů. Od pondělí v Krkonoších platí nejnižší první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice.

Na nesolených silnicích v Krkonoších dnes ráno ležela ujetá a místy zledovatělá vrstva sněhu o síle do deseti centimetrů. V nižších polohách leží ujetá vrstva sněhu na nesolených silnicích do pěti centimetrů. Opatrní musejí být řidiči zejména na silnicích nižších tříd, na kterých leží rozbředlý sníh. Dálnice D11 v Královéhradeckém kraji byla po chemickém ošetření dnes ráno mokrá.

Ve Staré Pace na Jičínsku havarovalo ráno osobní auto do potoka. Nehoda se obešla bez zranění. Lehkým zraněním skončila srážka dvou osobních aut ve Volanovské ulici v Trutnově. Dvě auta se srazila u Trutnova na silnici I/14, nikdo se nezranil, uvedla policie. Hasiči zasahovali i u nehod nákladních aut v Babí u Trutnova a v Náchodě.

Podívejte se, jak vypadal první sníh na Vyšehradě:

U Žacléře na Trutnovsku se srazilo osobní auto s autobusem, nehoda byla bez zranění. Na silnici I/35 u Všestar na Hradecku po 08:00 havarovalo nákladní auto. Provoz tam bude zhruba do 12:00 kvůli překládání nákladu omezený.

Dnes by mělo být v Královéhradeckém kraji zataženo místy s občasným sněžením. V nižších polohách se čeká přechodně i déšť se sněhem nebo déšť. Teploty by se měly přes den pohybovat od minus jednoho do plus dvou stupňů Celsia, na horách od minus tří stupňů do nuly. Odpoledne se bude ochlazovat.

Vítr by měl dnes postupně zesilovat až na rychlost s nárazy přes 50 kilometrů v hodině. Na horách by mohl mít rychlost v nárazech kolem 70 kilometrů v hodině.

Liberecký kraj

Dopravu v Libereckém kraji zkomplikoval dnes ráno těžký mokrý sníh a popadané stromy. Na některých místech kvůli tomu uvízly sypače, přerušený byl provoz na několika železničních tratích. Bez proudu je zhruba 3500 domácností. V kraji napadlo až 15 centimetrů sněhu a stále místy sněží. I na hlavních tazích tak mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu, které kloužou. Pozor by si měli dát řidiči nákladních aut ve stoupáních, uvízlé kamiony zkomplikovaly podle policie dopravu na silnici 13 v Kamenickém Šenově nebo na silnici 292 na Semilsku.

Popadané stromy přerušily na některých místech dodávky elektrické energie. „Řešíme sedm poruch na vedení vysokého napětí i poruchy na nízkém napětí. Zhruba půlka poruch je na Českolipsku a půlka na Jablonecku. Problémy způsobuje mokrý těžký sníh, kdy dochází k pádu stromů, přetrhání vodičů a poškození izolátorů, řada stromů ještě neshodila listí, a proto jsou víc obalené sněhem,“ řekla ČTK mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Největší problémy jsou kolem Jablonce a Železného Brodu, na Českolipsku v oblasti Sosnové, Zahrádek nebo Skalice u České Lípy.

Vánoční trhy na Sychrově.Vánoční trhy na Sychrově.Zdroj: Deník/Martin Štefanov

Pro kamiony nad šest tun zůstává kvůli sněhu zavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice, řidiči musí po hlavní silnici 13 přes Frýdlant, kde se solí. „Od jedné hodiny ráno bojujeme nejen s přívaly mokrého sněhu, ale i s popadanými stromy, zejména na Českolipsku máme kvůli tomu uvízlých několik sypačů na cestě,“ uvedla na facebooku krajská společnost Silnice LK, která zajišťuje sjízdnost krajských komunikací druhé a třetí třídy a také část hlavních tahů. S odstraňováním popadaných stromů pomáhají silničářům hasiči.

„Od pondělního večera do dnešních 08:00 jsme vyjížděli k asi 60 popadaným stromům nebo ulámaným větvím na komunikacích po celém kraji. Řešili jsme také šest dopravních nehod, nikoho jsme ale nemuseli z auta vyprošťovat,“ řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jaroslava Benešová. Ve Cvikově pomáhali podle ní hasiči s vyproštěním auta, v Záhoří na Semilsku pomáhali vytáhnout nákladní auto, které se „opřelo“ o svodidla. „Nehody se naštěstí obešly bez zranění,“ dodala.

Spadlé stromy zastavily ráno také provoz na několika železničních tratích. Podle informací z webu Správy železnic nejezdily vlaky ze Železného Brodu na Jablonecku směrem na Semily, z České Lípy na Blíževedly a z Bezdězu směrem na Bělou pod Bezdězem, všude už se ale provoz podařilo obnovit.

Teploty v kraji se dnes ráno pohybovaly od minus tří do jednoho stupně nad nulou, většinou bylo zataženo a místy stále sněžilo. Přes den by se mělo podle meteorologů ochlazovat a teploty klesnou až k minus pěti, na horách k minus osmi stupňům Celsia. Zesilovat bude vítr, který může v nárazech přesáhnout 70 kilometrů v hodině, hlavně na horách se tak mohou tvořit sněhové jazyky a závěje.

Moravskoslezský kraj

Noční sněžení zkomplikovalo řidičům dopravu v Moravskoslezském kraji. Na některých silnicích stále leží vrstva nového sněhu nebo je tam po chemickém ošetření rozbředlý sníh. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dohlednost může být místy snížena kvůli sněhovým přeháňkám nebo dešti se sněhem. Ve vyšších polohách Beskyd je ujetý sníh krytý posypem. Pro těžká nákladní vozidla nad 12 tun je kvůli sněžení a tvorbě ledovky uzavřena silnice I/56 v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice na Frýdecko-Místecku. Uzavírka je v délce 20 kilometrů. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Nesmí se tam solit, a kamiony tak mívají v kopcích problémy. Silnice proto pro nákladní vozidla bývá v zimě uzavřena pravidelně.

Zimní počasí a sníh trápí řidiče.Zimní počasí a sníh trápí řidiče.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Podle meteorologů bude dnes v kraji zataženo se sněžením, později občasným sněžením. Teploty se budou pohybovat od minus dvou do jednoho stupně Celsia, na horách to může být až minus šest stupňů Celsia. Místy napadne dalších až šest centimetrů mokrého a těžkého sněhu. Večer se v horských polohách, zejména v Jeseníkách, budou tvořit sněhové jazyky, ojediněle i závěje. Ve večerních hodinách se také mohou tvořit zmrazky a náledí.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji od nočních hodin sněží a silnice v úterý ráno hlavně ve vyšších polohách pokrývá rozbředlý či ujetý sníh. Řidiči by proto měli jezdit se zvýšenou opatrností. Policisté ráno vyjížděli v kraji k několika dopravním nehodám, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Na Olomoucku havaroval autobus, na Jesenicku sjel ze silnice nákladní automobil.

Sněžení v noci postupně zasáhlo celé území Olomouckého kraje, v Jeseníkách napadlo několik centimetrů sněhu. Správci silnic poslali do terénu sypače a pluhy. Silnice první, druhé i třetí třídy na Jesenicku a Šumpersku ráno pokrývá rozbředlý sníh, na méně frekventovaných cestách je ujetá vrstva sněhu. V Jeseníkách stále sněží a dohlednost na silnicích snižuje mlha.

Na rozbředlý sníh si ráno musí dát pozor řidiči také na Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku. Dálnice a hlavní silniční tahy jsou po chemickém ošetření holé a mokré, rozbředlý sníh leží na silnicích ve vyšších polohách. Opatrnost je na místě například na Konicku u Prostějova či v okolí Moravského Berouna na Olomoucku.

U obce Černá Voda na Jesenicku dnes časně ráno havaroval nákladní automobil, který sjel ze silnice. Nehoda se obešla bez zranění. U obce Kozlov na Olomoucku krátce před 07:30 havaroval autobus. Dopravní nehoda komplikuje také provoz na D1 u obce Trnávka ve směru z Přerova na Lipník nad Bečvou.

Zima dorazila do Bruntálu i Jseníků:

Zdroj: František Kuba

Pardubický kraj

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje leží na silnicích často sníh. Po solení je většinou rozbředlý, v místech sypaných drtí tvoří uježděnou vrstvu. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné. Řidiči by měli být opatrní v okolí Moravské Třebové, Poličky, Svitav, Žamberka nebo Ústí nad Orlicí. Uježděná sněhová vrstva pokrývá vozovky v oblasti Lanškrouna a v Železných horách, kde se místy tvoří také náledí.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, foukal slabý vítr. Na východě regionu místy sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus třemi a plus dvěma stupni.

Středočeský kraj

Hasičům ve středních Čechách přibylo výjezdů kvůli počasí, od pondělních 22:00 do úterních 7:00 zasahovali u 44 událostí. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy ze silnic, uvedli na síti X. Dnes ráno jsou podle webu dopravniinfo.cz v regionu hlášeny sněhové přeháňky, místy musejí řidiči počítat s horší viditelností.

Na Boleslavsku do spadlého kmene stromu na trati narazil vlak:

Ilustrační snímek.
Ve středních Čechách padaly v noci stromy na silnice a koleje. Boural i vlak

Ke spadlým stromům, které bránily průjezdu po silnících, hasiči vyjížděli od pondělního večera v 31 případech. Zasahovali také u osmi dopravních nehod. Mezi obcemi Branka a Nová Ves u Bakova na Mladoboleslavsku například sjel autobus do příkopu. Nikdo nebyl zraněn, cestující odjeli náhradním vozem. U Bělé pod Bezdězem osobní vlak narazil do spadlého stromu. I tato událost se obešla bez zranění.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na některých silnicích leží nová vrstva ujetého sněhu, jinde je sníh rozbředlý. Silničáři komunikace ošetřili chemicky či posypem. Vyplývá to z dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic. Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od půlnoci do ranních hodin k 24 zásahům na popadané nebo pod tíhou sněhu nebezpečně nakloněné stromy, informovali o tom krajští hasiči na facebooku.

Na Chomutovsku byla ráno na silnicích prvních tříd vrstva nového sněhu. Silničáři cesty udržují plužením a chemicky je ošetřují. Husté sněžení zkomplikovalo přejezd přes Horu Sv. Šebestiána do Německa. „Aktuálně je D7 z Chomutova průjezdná, v Krušných horách lehce sněží, snažíme se stáhnout rozbředlý sníh z cest a prosypat je, abychom se tak připravili na ledovku, před kterou varovali meteorologové,“ řekl ČTK Stanislav Tomáš z dispečinku Správy a údržby silnic Ústeckého kraje.

Zpoždění mělo v souvislosti s počasím ráno několik autobusových spojů na Chomutovsku, uvedl vedoucí krajského odboru dopravy Jindřich Franěk. Mluvčí policie Veronika Hyšplerová ČTK řekla, že od rána řešili policisté zhruba dvě desítky nehod. Zhruba dvoukilometrová kolona je nyní na dálnici D8 před hraničními kontrolami na německé straně.

Na silnici 224 u Klášterce nad Ohří na Chomutovsku byl uzavřen jeden jízdní pruh kvůli uvízlému kamionu a dodávce. Vrstva sněhu leží také na některých vedlejších komunikacích na Děčínsku. Silničáři upozorňují i na sníženou viditelnost. Nesjízdná je silnice III. třídy z Kostomlat pod Milešovkou do Milešova na Litoměřicku, příčinou je zčásti oprava mostku a zčásti zledovatělá silnice. Úsek lze objet.

Nápor sněhu nevydržely některé stromy. Krajští hasiči informovali na facebooku o nočních a ranních zásazích kvůli popadaným stromům a větvím.

Podle předpovědi meteorologů pro Ústecký kraj se odpoledne na horách mohou místy tvořit sněhové jazyky, na hřebenech i závěje, v nižších polohách hrozí nebezpečí tvorby náledí.

Kraj Vysočina

Na hlavních silnicích v Kraji Vysočina jsou po nočním sněžení zbytky rozbředlého sněhu. Na vozovkách nižší třídy, které se nesolí, je ujetý nebo rozbředlý sníh. V noci jezdila stovka sypačů. Vše je sjízdné s opatrností, řekl dnes ráno ČTK dispečer krajské správy a údržby. Teploty byly k ránu okolo bodu mrazu. Dál bude sněžit, k večeru se podle meteorologů může tvořit náledí a v severní části kraje sněhové jazyky.

Náledí a zmrazky mohou být na Vysočině do středečního rána. Sněhové jazyky se na vozovkách mohou tvořit od odpoledne hlavně ve vyšších polohách Žďárska a kolem Chotěboře na Havlíčkobrodsku.

Na Vysočině má opět sněžit. Novou sněhovou pokrývku mohou čekat lidé téměř v celém kraji:

Meteorologové předpovídají další sněžení a varují před náledím.
Jihlavsko zasype další sníh. Na Vysočině hrozí náledí a sněhové jazyky

Sněžit v úterý bude víc později odpoledne a večer, kdy také zesílí vítr. V nárazech může mít rychlost okolo 50 kilometrů v hodině. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus jedním až dvěma stupni Celsia. V noci na středu bude oblačnosti ubývat a teploty mohou klesnout až k minus devíti stupňům, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Zlínský kraj

Na silnicích nižších tříd na Vsetínsku zůstávala v úterý ráno vrstva rozbředlého sněhu. Na vozovkách, které jsou po chemickém ošetření mokré, se v okrese může tvořit námraza. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, stejně jako holé a mokré silnice v ostatních částech Zlínského kraje. V regionu se vyskytují sněhové přeháňky, v nižších polohách déšť se sněhem nebo déšť, vyplývá z aktuálních údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD).

Odborníci v Česku varují před náledím:

Ilustrační snímek
V Česku hrozí náledí, varují meteorologové. Tvořit se mohou i sněhové jazyky

Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo se srážkami, které snižovaly dohlednost. Vál slabý vítr. Teploty se v regionu pohybovaly od minus jednoho stupně do plus dvou stupňů Celsia. Od dnešních 15:00 do středečních 19:00 platí v kraji výstraha meteorologů před tvorbou náledí a zmrazků.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes ve Zlínském kraji zataženo s občasným sněžením. Přes den bude srážek ubývat, odpoledne lze očekávat občasné sněžení jen místy, zejména na Valašsku. V polohách pod 300 metrů nad mořem budou i srážky smíšené. Nejvyšší odpolední teploty by se měly pohybovat mezi minus jedním až plus dvěma stupni Celsia.