Na železniční trati u Mostů u Jablunkova byly problémy zhruba od 04:00, asi pět a půl hodiny tam vlaky nejezdily. „Okolo 10:00 se podařilo provoz obnovit,“ řekla ČTK mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. České dráhy ráno odřekly dva vlaky mezi Ostravou a Českým Těšínem na Karvinsku.

Provoz vlaků byl kvůli sněhové kalamitě a pádu stromů omezen i na Opavsku, ve stanici Bohumín zamrzly výhybky. Kvůli sněhové kalamitě nevyjely dva osobní vlaky mezi Moravskými Bránicemi a Bohuticemi či Šlapanicemi a brněnským Hlavním nádražím. V Olomouckém kraji byl kvůli námraze na trakčním vedení omezený provoz na trati číslo 290 mezi stanicemi Bohuňovice - Šumperk. Vyplývá to z informací Českých drah a Správy železnic. Dopoledne se situace na železnici začala uklidňovat, vlaky ale na mnoha místech jezdí stále se zpožděním.

Dočkáme se letos na Vánoce sněhu? Statistika příliš šancí nedává
Bílé Vánoce by mohli lidé prožít jen na některých místech Česka, ukazují data

Husté sněžení zaměstnávalo především hasiče, například v Moravskoslezském kraji měli od nočních hodin do dnešních 14:00 kvůli sněhu 140 výjezdů po celém kraji, především vyprošťovali uvízlá nákladní auta a autobusy, řekl ČTK mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. „Je to všechno bez zranění, zatím není nikde ani žádná výrazná škoda,“ dodal.

Například v Dolních Marklovicích, části Petrovic u Karviné, uvízl autobus s 34 dětmi. Hasiči jim pomáhali ven a do náhradního autobusu. V Ostravě dvě dobrovolné jednotky mají na cisternách pluhy a pomáhají s čištěním hlavních komunikací.

Kamiony se zasekly v kopcích

Silnice I/57 směr Vrchy a silnice I/46 směr Moravský Beroun byly obtížně sjízdné pro kamiony. Pro kamiony a nákladní auta s přívěsem či návěsem zůstává uzavřená silnice I/56 v úseku Ostravice - Bílá, silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Silničáři a policisté tento úsek uzavřeli z preventivních důvodů. Silnice se nesmí solit, protože vede v blízkosti přehrady s pitnou vodou. V kopcích sníh často působí komplikace. Pro těžká vozidla nad 12 tun se tam silnice fakticky zavírá každou zimu. Ve vyšších polohách Beskyd leží ujetá vrstva sněhu.

V Jihomoravském kraji mohlo být náledí, dohlednost také snižovalo sněžení, které už ale během dne nebylo tak vydatné. Na některých silnicích ráno uvízly kamiony. Na Vyškovsku byla kvůli špatné sjízdnosti uzavřena silnice 379 mezi Drnovicemi a Podomím, a to pro nákladní vozy těžší 12 tun. Špatně průjezdná byla ráno i D1, kolony se tvořily především za Brnem mezi 160. a 180. kilometrem v obou směrech. Web Dopravniinfo.cz místy upozorňoval na zdržení i čtyřhodinové, především směrem na Prahu. Situace se ale během dne postupně zlepšovala.

Další zdržení čekalo řidiče na D1 na Vysočině, časně ráno tam za Velkou Bíteší na Žďársku havaroval kamion a převrátil se přes oba jízdní pruhy, provoz se tam podařilo obnovit po 8:30. V opačném směru do Brna - na 172. kilometru u Ostrovačic - dálnici zablokovaly uvízlé kamiony.

Ilustrační foto
Silničáři v pohotovosti. Na pomoc kvůli sněhu opět povolávají traktory zemědělců

Ve Zlínském kraji se kvůli špatně sjízdnému povrchu vozovky tvořily dopoledne kolony na silnici I/50 u Zástřizel na Kroměřížsku poblíž motorestu Samota. Obdobná situace panovala na silnici III/49018 na Kocandě ve Zlíně. V regionu se dnes stalo několik nehod, podle policie se obešly bez vážnějších následků. Se zdržením musejí cestující počítat na všech autobusových linkách Integrované dopravy Zlínského kraje.

Do odvolání je v celé trase zastaven provoz na lince 242 na Svatý Hostýn na Kroměřížsku, a to z důvodu nesjízdné vozovky, uvedli na sociální síti zástupci společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED), která se o integrovanou dopravu v regionu stará.

Domácnosti bez proudu 

Společnost ČEZ podle mluvčí Soni Holingerové evidovala k 15:00 dvě poruchy na vedení vysokého napětí, jednu v Moravskoslezském kraji a jednu v Olomouckém kraji. Bez proudu tak bylo asi 1600 domácností, většina z nich na Opavsku. Podle Holingerové jde o poruchy, které jsou v současném počasí běžné. „Naši pracovníci jsou v terénu a pracují na rychlé obnově,“ uvedla mluvčí.