Na hřebenech Krkonoš za posledních 48 hodin napadlo téměř 30 centimetrů sněhu, za poslední den to bylo 20 centimetrů. Celková sněhová pokrývka na hřebenech dosáhla 80 až 130 centimetrů. Meteorologové očekávají silné sněžení na návětří Krkonoš i dnes.

Třetí lavinový stupeň byl v nynější zimní sezoně v Krkonoších vyhlášen podruhé. Poprvé platil po silném sněžení od 1. do 9. února. Tehdy sjely tři velké laviny o délkách 700 až 1000 metrů v Malé a Velké kotelní jámě a v Obřím dole. Nikomu se nic nestalo.

Ilustrační snímek
Sníh ztížil dopravu v horách. Silnice na Harrachov byla pro kamiony uzavřená

„Sněhové profily vykazují nízkou stabilitu. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu,“ uvedl k současné situaci lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. Sjezdovkám a obydlím laviny nehrozí.

Na staré sněhové pokrývce se s příchodem mrazů vytvořila krusta, na níž napadl nový sníh. „Pod krustou je sněhová pokrývka vlhká až mokrá, nad krustou se na závětrných svazích tvoří sněhové desky. Zde se mohou vyskytnout laviny z navátého sněhu,“ uvedl Dlouhý. Dodal, že více sněhu leží na závětrných svazích v odtrhových zónách a ve žlabech.

Na polské straně Krkonoš je sněhu méně a stále tam platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, má však vzrůstající tendenci, uvedla polská horská služba.

Lavinové lokality 

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

Zasněžená silnice přes Červenohorské sedlo - Ilustrační foto
V závěru týdne se výrazně ochladí. Teploty spadnou k nule a bude sněžit

Poslední lavinová úmrtí v Krkonoších se stala v roce 2021. V únoru 2021 zahynul sedmnáctiletý skialpinista v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. O měsíc později skončila v lavině v oblasti Mužských kamenů na polské straně hor pětatřicetiletá skialpinistka z Mělnicka. Po převozu do nemocnice zemřela.

Největší lavinové neštěstí v novodobých dějinách Krkonoš se stalo v lokalitě Biały Jar 20. března 1968, lavina si tam tehdy vyžádala 19 obětí.