Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kalamita působí problémy, stejně jako námraza

ČR /FOTO/ - Intenzivní sněžení doprovázené silným nárazovým větrem i mrznoucí déšť komplikuje život mnohde v republice.

9.1.2010 12
SDÍLEJ:

V době sněhové kalamity není v České republice o dopravní nehody nouze.Foto: DENÍK/Michal Bílek

Kalamita si vyžádala i oběti na životech. Na všech cestách leží vrstva nového sněhu, místy se tvoří náledí, sněhové jazyky a závěje.

ON-LINE: Sněhová kalamita na jižní Moravě - čtěte ZDE

Celou republiku nadále trápí sníh, k němuž v některých oblastech přidal mrznoucí déšť a mlha. Hlavní komunikace jsou v současné době s opatrností sjízdné, několik menších silnic je ale uzavřeno. Nejvíce jich je v Královéhradeckém kraji, kde ve třech okresech trvá kalamitní stav. Kvůli sněhu byl přerušen provoz na hlavním železničním tahu na Slovensko v úseku mezi Čadcou a Mosty u Jablunkova.

Vlivem těžkého sněhu tam popadaly stromy na trolej a osobní vlak tam uvízl v závěji. Úsek tak bude uzavřen minimálně na čtyři až pět hodin. Z tohoto důvodu se budou opožďovat spoje projíždějící přes Olomouc. Zpoždění budou mít i vlaky projíždějící Přerovem, kde situaci komplikují zamrzající výhybky. O dalších změnách na železnici se lidé mohu informovat na webu www.cd.cz.

Lidé na Moravě jsou bez proudu

Bez potíží se neobešli ani energetici, kteří kvůli mrazu řeší poruchy na vysokém napětí. Na Moravě je bez proudu pět obcí na Opavsku a Novojičínsku a tři na Přerovsku. Zhruba tisícovka lidí je bez proudu v oblasti na jihovýchod od Brna, na Židlochovicku, Hustopečsku, Kyjovsku, Břeclavsku a také mezi brněnskou Líšní a Slavkovem. Nově vypadl proud na Otrokovicku.

V hradeckém kraji trvá kalamita na Hradecku, Náchodsku a Rychnovsku, kde silničáři udržují jen silnice I. a II. třídy. Na většině území navíc ráno padal mrznoucí déšť a mohu tak vznikat námrazy. Nesjízdné jsou i některé vozovky v Orlických horách.

Několik silnic je uzavřeno i na Moravě, kde se v mnoha oblastech tvoří na silnicích ledovka. V Jihomoravském kraji je uzavřeno šest úseků silnic druhé a třetí třídy a silničáři je musí projet sněhovými frézami. Silnice z Dubňan do Mutěnic na Hodonínsku je už druhý den uzavřena kvůli popadaným stromům. Uzavřeno je i několik úseků silnic druhé a třetí třídy v okolí Šlapanic a silnice mezi Bratčicemi a Sobotovicemi na Brněnsku.

S ledovkou musejí počítat i lidé v Moravskoslezském kraji, kde mrznoucí déšť padá hlavně na Bruntálsku a Opavsku. V Olomouckém kraji mohou podle silničářů kvůli dešťovým přeháňkám a zmrzlému sněhu klouzat některé silnice nižších tříd.

Sněhové přeháňky komplikují dopravu i na Pelhřimovsku na Vysočině. V ostatních tamních okresech je déšť se sněhem, na Třebíčsku a Žďársku pak i mlhy. Náledí se tvoří i ve vyšších polohách okresu Vsetín.

Na Liberecku je stále uzavřen kvůli závěji úsek mezi obcemi Jitrava a Zdislava. Ostatní silnice v Libereckém i Ústeckém kraji jsou mokré se zbytky sněhu.

Ledovka se může tvořit i v některých oblastech Pardubického kraje, kde od rána mrholí. V okolí Holic je i snížena viditelnost. Ve vyšších polohách je vrstva sněhu zledovatělá, například na silnici I/11 Suchý Vrch – Červená Voda.

Drobné sněžení zhoršuje viditelnost i ve Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji. Ledovka ani větší sněhové jazyky na silnicích nejsou. Bez větších problémů jsou sjízdné silnice v Karlovarském kraji. Ledovka se netvoří ani v Praze. Na hlavních komunikacích v hlavním městě ale leží rozbředlý sníh a na vedlejších je sníh uježděný.

Strom obtěžkaný sněhem vážně zranil člověka

Vážné zraněné si vyžádala sněhová kalamita v Chotilsku na Příbramsku, kde v neděli necelé dvě hodiny před polednem spadl na člověka strom. Na pomoc pacientovi vyjela nejen sanitka, ale odstartoval taká záchranářský vrtulník z Plzně.

Stromů popadaných pod tíhou sněhu bylo v regionu více, dosud však během nynější kalamity nezpůsobily vážnější malér. Zaměstnávaly zejména hasiče na Benešovsku, kteří odklízeni kmeny zřícené na silnice.

Domažlicko: Silničáři měli v terénu veškerou techniku

Třebaže se v regionu nenaplnila hrozba silného sněžení, silničáři při údržbě cest našeho regionu museli v noci na neděli 10. ledna nasadit veškerou techniku.

„Přes noc jezdilo patnáct sypačů a téměř tři desítky radliček. Zatím problémy nemáme, ale vzhledem k tomu, že opět začal padat sníh, budeme muset vyrazit znovu. ještěže nepřišlo to, co předpovídali. Od pátku to viodím přímo v Domažlicích na patnáct centimetrů, samozřejmě ve vyšších polohách bude sněhu více. Ale už jsme zažili silnější sněžení,“ uvedl krátce v 9.15 hodin Deníku dispečer Správy a údržby silnic Domažlice Václav Kubovec.

Na Opavsku, Novojičínsku i Přerovsku jsou lidé bez proudu

Kvůli ledovce je na severu Moravy bez proudu pět obcí na Opavsku a Novojičínsku, další tři na Přerovsku. Dodávka elektřiny je přerušena místy ve stovkách domácností. Severomoravští energetici mají hlášeno zatím pět poruch na vysokém napětí, které chtějí odstranit během dne. Jejich příčinou je mrznoucí déšť, který vytváří na elektrickém vedení námrazu.

„Stav ale není kritický. Předpokládáme, že se podaří poruchy opravit během dne. Ale vše bude záviset na počasí a případném navýšení počtu poruch,“ řekla regionální mluvčí ČEZ Alice Lutišanová. Na některých místech kraje stále padá mrznoucí déšť, místy už déšť se sněhem.

V Moravskoslezském kraji jsou bez elektřiny stovky domácností v okolí Dolního Benešova na Opavsku – v obcích Bohuslavice, Závada a Píšť. Na Novojičínsku je dodávka energie přerušena ve Spálově a Luboměři na Odersku.

V Olomouckém kraji způsobilo počasí poruchu na Přerovsku v obci Horní Moštěnice. „Bez proudu jsou tam stovky domácností. Další desítky pak v Kudlově a části Lipníku nad Bečvou,“ upřesnila Lutišanová. Bez proudu jsou také lidé na jižní Moravě.

Podle meteorologů hrozí ledovka v kraji až do pondělí. Déšť by měl padat až do dnešního poledne, místy namrzající nebo se sněhem. Odpoledne by ho mělo vystřídat slabé sněžení. V noci na pondělí klesne teplota až na minus čtyři stupně Celsia, takže opět hrozí námraza.

Silnice v Moravském krasu jsou nesjízdné

Je sobota večer, silničáři hlásí nejhorší stav. Teplota na Blanensku se pohybuje kolem nuly, prší a vozovky pokrývá ledová vrstva.

Pod kopcem ve Sloupě zůstal trčet jeden z šoférů. „Kopec ze Sloupu do Ostrova byl úplně nesjízdný. Naštěstí se mi podařilo vyjet přes Šošůvku. Hodně špatný je ještě kopec, který vedoucí ze Sloupu do Vavřince, tam je na silnici ledovka,“ popsal jeden z řidičů, který o sobotní večeru vyrazil v autě po Moravském krase.

Silničáři o nesjízdných cestách vědí. Vedou ale marný boj s deštěm, který na silnici zamrzá. „Tyto silnice nemůžeme solit. Sypeme je pískem a drtí. Padající déšť se ale na vozovce mění v led. Okolí Moravského krasu je opravdu problematické, řidiči tam mají potíže v kopcích,“ vysvětlil dispečer zimní údržby Jaroslav Jelínek. Podle něj měl potíže z jízdou z kopce také autobus u Žernovníku. V šest hodin večer se vystřídaly směny. Silničáři tak nabrali další zásoby a vyrazili do terénu. „Máme nejhorší stav,“ upozornil Jelínek.

Smrtelná nehoda na okraji Karviné

Pětadvacetiletá žena zemřela v sobotu ráno při dopravní nehodně, která se stala na okraji Karviné. Na silnici do Českého Těšína při sjezdu do městské čáti Louky dostala se svou fabií smyk a přejela do protisměru, kde se střetla s protijedoucím autobusem. Na místě jsou záchranáři a policie, místo je průjezdné jedním pruhem, policie dopravu koriguje.

Sněhovou vánici vystřídal mrznoucí déšť

Po vydatném sněhovém přílivu ohrožuje zdraví lidí na Moravě déšť, který se na zemi mění v ledovku. Ohroženi jsou především chodci. Meteorologové s podobným nadělením počítali. Především v níže položených lokalitách předpovídali změnu situace, kdy sněžené přejde v mrholení a déšť, případně déšť se sněhem. Sobotní ráno to potvrdilo.

Hlavní cesty se silničářům daří udržet sjízdné díky chemickému posypu. Vedlejší cesty, které byly upraveny pouze plužením, mohou být kluzké. U chodníků je to mnohem horší. Jejich povrch se mění v ledovku.

Pěší špacír kamkoli by měli zvážit především starší lidé. Na pozoru před pádem by se však měli mít i ti zdatnější. Od rána bylo zaznamenáno několik pádů a chirurgické ambulance se zřejmě začnou plnit pacienty se zlomeninami.

Chodníky i cesty na Zlínsku jsou namrzlé

Už ne sníh, ale pro změnu ledovka trápí od soboty 9. ledna od rána řidiče i chodce na Zlínsku. Husté sněžení totiž v pátek 8. ledna ve večerních hodinách vystřídal déšť, který v průběhu noci zamrzl. Silničáři už jsou v terénu více než dvacet čtyři hodin v kuse a přestože komunikace neustále ošetřují, podle nich by si řidiči a především chodci měli dávat velký pozor.

„Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Například v Halenkovicích ale cesty pokrývá námraza. Ostatní cesty jsou chemicky ošetřené, takže jsou mokré. Tam, ale kde používáme inertní posyp, tedy drť, námraza je,“ sdělil dispečer Správy a údržby silnic Zlínska Lukáš Vavruša.

Plné ruce práce mají i Technické služby Zlín. Ty se právě zaměřují na zledovatělé chodníky. Z původních sto třiceti kilometrů chodníků jich však bude ošetřeno jen šedesát. „Jedeme podle krizového plánu, takže v první řadě ošetřujeme chodníky, které jsou v centru města a na hlavních tazích. Na boční ulice a ty, které jsou v okolí Zlína, se bohužel nedostává a v nejbližší době ani nedostane. Proto by lidé měli být opatrní,“ konstatoval dispečer techniček Zdeněk Šperka. Dodal, že žádné vážné nehody či komplikace od Dopravního podniku Zlín – Otrokovice nejsou hlášené.

I nadále však platí zákaz vstupu na některé stezky zlínských parků, který v pátek vydal Odbor městské zeleně zlínského magistrátu. V sadu Svobody jsou průchozí pouze chodníky od zastávky MHD Náměstí Míru k zastávce U Zámku, kolem zlínského zámku a také od autobusového nádraží k areálu bývalého soudu na Bartošově ulici. V parčíku nad přehradou u Centroprojektu je příčný chodník zcela uzavřen. „Zákaz vstupu do uzavřených částí parků je proveden vymezovací výstražnou páskou s nápisy Vstup zakázán, která je umístěna na všech řádných přístupových trasách pro pěší,“ uvedla v pátek mluvčí strážníků Šárka Škubalová.

Podle meteorologů má být celou sobotu zataženo zpočátku se sněžením, které se však má postupně přeměnit na déšť nebo déšť se sněhem, který by mohl i namrzat. Teploty by se průměrně měly pohybovat kolem nuly. Více čtěte ZDE.

Celou noc padaly stromy, lámal je sníh

Nápor těžkého mokrého sněhu nevydrželo několik stromů, které se zřítily na silnice či koleje na mnoha místech Hodonínska. Hasiči odstraňovali polomy celou noc a popadané stromy a větve je zaměstnávaly ještě ráno. Do osmé hodiny ranní zasahovali desetkrát.

Například tři minuty po půlnoci odstraňovala jednotka místních dobrovolných hasičů v Mutěnicích stromy přes cestu. Použít musela motorovou pilou. Spolupracovala přitom se Správou a údržbou silnic a na místě byla i policie. Silnice byla uzavřená až do ranních hodin. Dva nahnuté stromy přes silnici už přitom hasiči v Mutěnicích rozřezali v pátek kolem dvaadvacáté hodiny. Pětimetrovou borovici, která zasahovala přes poloviny vozovky, odtáhli hasiči ze silnice o čtvrt na jednu také u Ratíškovic.

Stromy bránily v provozu i na Kyjovsku. Přímo v Kyjově to bylo ve Svatoborské ulici, v Netčicích v ulici Karla Čapka a kyjovští hasiči zajížděli i do Svatobořic – Mistřína.

Ještě mezi osmou a devátou hodinou ranní pracovali hasiči na železniční trati u Rohatce, na které ležel spadlý strom. Na místě byla i Správa železniční dopravní cesty Břeclav. Hasiči z Veselí nad Moravou pak v sobotu ráno likvidovali strom u Bzence, který spadl tři sta metrů od železničního podjezdu Břeclav – Přerov.

Na Vysočině nepřetržitě sněží, silnice v kraji jsou sjízdné

Na Vysočině nepřetržitě sněží. Silnice v kraji jsou sjízdné, na dálnici D1 a hlavních tazích leží zbytky sněhu po pluhování a rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Na části vozovek druhé a třetí třídy je ujetá vrstva sněhu krytá posypem, na většině však leží vrstva nového sněhu. Řidiči musí věnovat jízdě zvýšenou opatrnost, neměli by vyjíždět bez zimní výbavy, doporučují silničáři.

„Pokud to není bezpodmínečně nutné, neměli by vyjíždět vůbec,“ řekl ČTK Milan Špejtek z dispečinku Krajské správy a údržby silnic v Jihlavě.

Během noci byly kvůli uvízlým a vzpříčeným kamionům na kratší dobu některé úseky silnic neprůjezdné. „Hlavně na sjezdu a vjezdu na dálnici u Humpolce a také na silnici I/38 u Vílance ve směru od Znojma do Jihlavy,“ řekl Špejtek.

Na Žďársku napadlo přes noc kolem 20 centimetrů nového sněhu, na Třebíčsku kolem 15 centimetrů, na zbytku území přes deset centimetrů sněhu. Kvůli oteplování hrozí podle silničářů během dne vznik námrazy a ledovek. „Tím se zřejmě i přes menší sobotní provoz situace na silnicích dále zhorší a některé komunikace mohou být neprůjezdné,“ uvedl dispečer.

Celou noc měli silničáři v terénu nasazenou veškerou dostupnou techniku. Na silnicích nepřetržitě pracovalo celkem 128 sypačů na chemický a inertní materiál a 132 radlic. V Jihlavě jsou také s technikou v záloze hasičští záchranáři z hlučínského Záchranného útvaru HZS, kteří jsou připraveni pomoci ke zdolání následků kalamitní situace. „Jejich nasazení zatím nebylo nutné,“ podotkl Špejtek.

Teploty se na Vysočině po ránu pohybují od dvou do sedmi stupňů pod nulou. Vane slabý vítr a nepřetržitě sněží. Na území kraje nejsou hlášeny žádné dopravní nehody.

SÚS vyhlásila kalamitní stav pro tři okresy hradeckého kraje

Královéhradečtí silničáři kvůli vytrvalému sněžení a větru vyhlásili k sobotní deváté hodině kalamitní stav II. stupně pro okresy Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. Silničáři se nyní soustředí na údržbu hlavních silničních tahů, informoval ČTK výrobní náměstek královéhradeckých silničářů Petr Zima.

V hradeckém kraji napadlo až několik desítek centimetrů sněhu. Kvůli náledí stojí doprava u obce Klenice na hlavní cestě mezi Hradcem Králové a Jičínem, nesjízdné jsou také menší komunikace na Rychnovsku. Sníh zablokoval také cestu z Rokytnice v Orlických horách do Nebeské Rybné či komunikace u Bartošovic. Některé úseky silnic jsou téměř nesjízdné i na Náchodsku či Hradecku. Více čtěte ZDE.

Kroměřížsko zamrzlo, život v malých obcích se zastavil

Bez proudu, bez pečiva a bez řady dalších běžných prostředků se musely v pátek a sobotu obejít některé vesnice na Kroměřížsku.

Například v Kurovicích v pátek večer vypadl proud. „Nešel od půl desáté asi dvě hodiny. Pak zase chvíli ano, v sobotu ráno kolem půl šesté už ale nešel znovu,“ informoval tamní starosta Milan Jurtík s tím, že zhruba od osmé raní elektřina funguje.

Závadu podle dostupných informací způsobil mráz, silnice v Kurovicích jsou ale sjízdné. „Silničáři se tu občas objeví, a odhrnuje tu i místní družstvo. Není to bezproblémové, je to ale mimořádná situace, to musí každý pochopit,“ doplnil Jurtík.

Doslova odříznutí od světa jsou ale na Nové Dědině. „V pátek večer se sem ještě dalo jakž takž vyjet. Od sobotního rána je tu ale kvůli dešti místo cesty souvislá vrstva ledu,“ popsala tamní obyvatelka Zdeňka Bartůsková.

Do prodejny potravin na Nové Dědině se podle ní vůbec nedostalo auto zásobování a obec je proto bez pečiva. „Myslím, že sem nevyjede snad ani ten sypač. Lidé se vůbec nikam nedostanou, i pěšky je to nebezpečné,“ přiblížila Bartůsková s tím, že většina obyvatel Nové Dědiny rozbíjí led železnými tyčemi a sypou na něj vlastní kuchyňskou sůl.

Bouračka kamionu na sněhu zastavila i vlaky

Kuriózní příčinu má výluka na železniční trati v úseku mezi stanicemi Beroun a Beroun-závodí. Souvisí to se sněhem – nedošlo však k pádu stromu na koleje, jak by za intenzivního sněžení bylo možno předpokládat. Příčinou je havárie kamionu na dálnici nad tratí. Poté, co jeho řidič nezvládl v sobotu ráno jízdu na kluzké vozovce a naboural na dálničním mostu, jehož zábradlí prorazil, havarovaná souprava a vysypaný náklad zatarasily nejenom průjezd po dálnici D5, ale i cestu vlakům. Šoféra odvezli záchranáři do nemocnice s těžkým zraněním hlavy. Dráhy na rakovnické trati zavedly náhradní autobusovou dopravu; podle předpokladů by však hodinu po poledni měly začít jezdit opět vlaky.

Ve středních Čechách bourají na sněhu řidiči i na dalších místech. Dva kamiony se střetly na plzeňské D5 ve směru na Prahu jen necelé dva kilometry od místa zmiňované havárie na dálničním mostě. Problémy se nevyhýbají ani jiným hlavním tahům. Zvlášť na mladoboleslavské rychlostní silnici stojí několik havarovaných aut po celé trase od Prahy-východ až po Mladou Boleslav. V Kutné Hoře se srazily dva autobusy přímo na vjezdu do autobusového nádraží. Nejprve se tam na sněhu vzpříčil kloubový autobus – a následně do něj vrazil běžný autobus. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

Magistrát kvůli kalamitě zprovoznil bezplatnou telefonní linku

Pražský magistrát zprovoznil bezplatnou telefonní linku, na kterou se můžou lidé obracet s případnými problémy, dotazy a podněty v souvislosti se sněhovou kalamitou. Volat mohou na číslo je 800 100 991, sdělil v sobotu ČTK tiskový odbor pražského magistrátu.

Náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) kvůli sněhové pohotovosti svolal na dnešní poledne krizový štáb hlavního města. „Považoval jsem za potřebné upřesnit si přijatá opatření a schopnost všech složek fungovat v době sněhové situace a při částečně omezeném průjezdu komunikací v Praze,“ uvedl Blažek a současně konstatoval, že „vše, co se týká zdraví, života a majetku občanů, funguje“.

Podle Blažka zdravotnická záchranná služba ve všech případech dojela k pacientům včas a hasiči nemuseli vyjíždět k žádnému mimořádnému zásahu. Ani počet dopravních nehod zatím nepřekročil průměr a žádná z nich neměla vážné následky, doplnil.

Kvůli vrstvě uježděného či rozbředlého sněhu jsou pražské silnice sjízdné jen s velkou mírou opatrnosti. Sněžilo celou noc a silničáři byli v plném nasazení. Velká část chodníků je ale neuklizená; pražští záchranáři evidují mírný nárůst zranění způsobených pádem.

Pražský dopravní podnik zaznamenal menší komplikace jen na tramvajových tratích. Kvůli sněhu ve výhybkách mohou mít spoje oproti jízdním řádům zpoždění pět až 15 minut, uvedl tiskový odbor magistrátu.

Více z víkendového dění v Praze najdete ZDE.

zpravodajové Deníku, ČTK

9.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Proti setkání představitelů evropské krajní pravice protestovalo 15. prosince v Praze po osmnácté hodině poklidně několik desítek lidí.
AKTUALIZOVÁNO
40 3

Okamura pozval Le Penovou a Wilderse do Prahy. Lidé skandují "Hanba"

Stanislav Šulc.
1

Komentář Stanislava Šulce: Rok 2017: Nevědomost je znovu síla

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

V noci bude mrznout, ale přes den se zřejmě průměr nejvyšších teplot v Česku udrží další čtyři týdny nad nulou. Na Štědrý den může teplota přes den dosáhnout až plus pěti stupňů Celsia. Má pršet, nebo padat déšť se sněhem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a krátkodobé předpovědi ústavu.

Je okouzlující a hladová, řekl kouč o české hvězdě Ledecké

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Byl to malý krok do neznáma, ale už teď si obě strany chválí, jak se povedl. Bývalý americký snowboardista Justin Reiter letos převzal přípravu Ester Ledecké na prkně.

Do Jeruzaléma přijede americký viceprezident Pence, Fatah chystá demonstrace

Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse svolává na příští týden demonstrace u příležitosti toho, že Jeruzalém navštíví americký viceprezident Mike Pence. Fatah bude protestovat proti změně americké politiky, jež se projevila Trumpovým uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Chanukový svícen opět září ve vile Stiassni. Po 80 letech

/FOTOGALERIE/ Výjimečná událost, jakou vila nezažila celá desetiletí, se v pátek odpoledne odehrála v brněnské vile Stiassni. Po osmdesáti letech tam totiž členové Spolku přátel vily Stiassni a brněnské Židovské obce zapálili chanukový svícen.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT