Do hor zase vyrazili lyžaři, kteří si chtěli prvního letošního čerstvého sněhu užít. Ten ale dlouho nevydrží. Oteplení již včera začal přinášet teplejší oceánský vzduch od západu. Ten způsobí, že v noci sice budou teploty ještě mírně pod bodem mrazu, ale přes den se již vyšplhají nad nulu. Dnes až k plus třem, v dalších dnech až do konce týdne pak až k pěti stupňům Celsia.

Na většině území proto první letošní sníh dlouho nevydrží. „Během pondělí již bude většina níže položených míst opět bez sněhu,“ říká Jan Havelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Místy bude namrzat i dnes

Změna proudění způsobí, že již dnes místo sněhu bude padat spíše déšť, místy i mrznoucí. Meteorologové proto varují před ledovkou, která by však měla způsobovat problémy jen místy. Riziko ledovky je podle meteorologů vyšší především na severní Moravě a ve středních polohách. V ostatních částech země to tak dramatické nebude. „Sníh většinou nestačí tolik roztát, aby vznikly zmrazky,“ vysvětlil Havelka. Řidiči by ale podle něj přesto měli být opatrní.

Sněžit má dnes naopak jen ve vyšších polohách. Během úterka má pak oblačnosti i srážek ubývat.

Ani dlouhodobá předpověď není milovníkům zimních radovánek příznivá. Nový sníh se totiž nedá příliš očekávat.

„Do konce ledna bude počasí teplotně průměrné a srážkově podprůměrné,“ říká meteorolog Havelka. Zda bude počasí příznivější lyžařům alespoň ve zbytku zimy, si ale netroufá odhadnout.

Přestože silničáři včera někde nestačili odklízet sníh, a to především ze silnic nižší třídy, tragédií na silnicích nebylo mnoho. Řidiči totiž jezdili opatrněji a zřejmě i dbali varování meteorologů, kteří doporučili omezit jízdu auty.

„Mělo by se počítat s komplikacemi a výrazným prodloužením doby cesty,“ varoval také Český hydrometeorologický ústav ve svém upozornění.

Dopravní policisté přisuzují nízký počet nehod jednak velmi nízkému dopolednímu nedělnímu provozu a vcelku velmi rychlé a účinné práci silničářů.

„Ťukanců je víc než obvykle,“ řekl Pavel Truxa ze středočeské policejní správy. „Máme tady zvýšený počet dopravních nehod, ale nic závažného,“ dodal.

Problémy působily i namrzlé chodníky. Přesto nemocnice hlásily běžný provoz.

„Počty pacientů nejsou zatím nijak mimořádné. Ošetřujeme i zlomeniny, ale v rozsahu, který je pro toto období roku zcela běžný,“ informoval ředitel znojemské nemocnice Miroslav Kavka.

Kamion se vzňal, tři auta se srazila

Klid hlásila i většinou problematická Vysočina, kde sníh pravidelně působí problémy na dálnici D1. „Není to zlé. Silnice jsou posypané a řidiči jezdí pomalu,“ řekl dispečer hasičů. Jediné větší problémy způsobil v sobotu na 89. kilometru dálnice u Humpolce kamion, který začal hořet.

Blíže k Brnu ale počasí způsobilo větší problémy. Na 161. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu se krátce po jedenácté dopoledne srazila tři osobní auta. Výsledek byl tragický. O život přišel jeden z řidičů.

Do tří hodin odpoledne evidovali například brněnští policisté pouhé tři dopravní nehody.

„Nejzávažnější nehodou byla dopolední havárie osobního auta poblíž Tuřan, auto skončilo po smyku na zledovatělé vozovce na střeše, řidič byl lehce zraněn. Ve stejném místě se stala ještě jedna nehoda, naštěstí bez zranění,“ uvedl mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.

Některým oblastem se ale sníh vyhnul. K nelibosti vlekařů i lyžařů.

Například na Ovčárně v Jeseníkách nespadla do včerejšího podvečera ani vločka.

„Už by to opravdu chtělo pořádný příděl sněhu, ten umělý nás už od začátku sezony stál milion,“ stěžuje si vlekař z Branné Rostislav Procházka.