Před týdnem ohlásil odchod z politiky kvůli nesouhlasu s vedením ČSSD poslanec Jeroným Tejc. Během tohoto týdne oznámila totéž Marie Benešová, server Novinky.cz dnes informoval, že na kandidátkách budou chybět také Vítězslav Jandák, Jaroslav Zavadil, Stanislav Huml, Lubomír Toufar, Štěpán Stupčuk nebo Jiří Koskuba.

Že někdo není zařazen na kandidátku, je věc demokratického procesu

Sobotka to však nepovažuje za zvlášť mimořádné. „Že někdo není zařazen na kandidátku, to je věc demokratického procesu, který v tuto chvíli probíhá. Před čtyřmi lety se také řadě poslanců stalo, že nebyli na kandidátkách, protože neměli dostatečnou politickou podporu," řekl Sobotka.

Absence některých jmen mezi kandidáty vychází podle Sobotky z propracovaného systému primárek. „Kdo chce za sociální demokracii kandidovat, nefunguje to tak, že zajde za předsedou a domluví se. My jsme demokratická strana, která funguje v regionech," řekl Sobotka ve zjevné narážce na hnutí ANO.

Lídra vybírají regiony v referendu 

Šéf pražské ČSSD Ludvík začátkem týdne Seznamu.cz řekl, že se o pozici pražského lídra nebude ucházet, protože neprosadil svou představu o kandidátce. Dalšími uchazeči o první místo jsou pražský radní Petr Dolínek a náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký.

Lídra definitivně vybírají regiony ve vnitrostranickém referendu. „Domluvili jsme se na postupu, který povede k tomu, že bude v Praze jednoznačně vybrán lídr," uvedl Sobotka. Věří, že pražská sociální demokracie půjde do voleb sjednocená.

Sobotka považuje Ludvíka za aktivního ministra 

Podle Sobotky se lídrem stane Ludvík, Dolínek nebo Kaucký. „Nechci preferovat žádnou z variant, o tom jednají členové sociální demokracie v Praze," řekl Sobotka. Uvedl však, že by si dokázal v čele kandidátky představit Ludvíka, kterého považuje za aktivního ministra, jenž se za krátkou dobu osvědčil. Pražská kandidátka by podle premiéra měla být uzavřena během dubna na jednání předsednictva strany.