Daleko podstatnější než získaná doporučení krajských delegátů ovšem je, co se svým jistým vítězstvím Sobotka udělá. V novoročním rozhovoru s Deníkem uvedl, že chce, aby ČSSD byla „svobodomyslná, proevropská a sociálně radikální strana".

Čtěte také: Pražská ČSSD podpořila do vedení strany Sobotku a Chovance

Druhou stranou kampaně bude ostré vymezování se vůči Andreji Babišovi, který jako miliardář není podle ČSSD schopen hájit zájmy lidí s nižšími a středními příjmy. Tato sázka zatím nevychází. Babiš, ač je kvůli svým příjmům či střetu zájmů tepán jak koaličními, tak opozičními stranami, se stále drží na špici popularity. Podle čerstvého průzkumu STEM ho příznivě hodnotí 57 procent lidí, zatímco Sobotku na třetím místě 42. Hnutí ANO v průzkumech poráží ČSSD o patnáct bodů. Logicky se tak nabízí otázka, co se stane po volbách, pokud v nich Babišovo hnutí zvítězí a sociální demokracie skončí s velkým rozdílem druhá? Přijme Sobotkova strana roli podřízeného koaličního partnera?

POUZE JAKO JEDNIČKA

„Příští vláda by měla být založena na dostatečné většině a programových průnicích. V ní ale můžeme garantovat spravedlivou sociální politiku jen tehdy, když tam budeme jako nejsilnější politická strana a nebude možné nás přehlasovat prostřednictvím koaličních partnerů, kteří by vládu tlačili víc doprava," říká Sobotka. Tedy buď vítězství, nebo opozice.

Kupodivu jeho rival a jihočeský hejtman Jiří Zimola si myslí totéž: „ČSSD může být v koalici pouze tehdy, když bude schopna svým voličům zaručit plnění svého programu. Nebudeme-li tuto šanci mít, měli bychom být tvrdou a důslednou opozicí vládním stranám. Doufám, že to tak cítí většina členské základny," sdělil Deníku.

Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek o opoziční roli vůbec neuvažuje: „Tématem pro sjezd musí být vítězství ve volbách, ne debaty, co dělat s nějakým druhým místem." Stejně bojovnou náladu má i první Sobotkův zástupce a ministr vnitra Milan Chovanec: „Babiše porazíme, nic jiného si nepřipouštím." Jeho vyzyvatel Jeroným Tejc sází na změnu priorit sociální demokracie, která by měla u lidí zabrat: „Naším cílem musí být výhra. Budeme-li se už teď stavět do pozice potenciálně slabšího partnera ANO v budoucí vládě, budeme ČSSD dělat medvědí službu."

PREZIDENTOVA KARTA

Naopak předseda Senátu Milan Štěch připouští, že v případě drtivého vítězství ANO vznikne vláda bez ČSSD. „Vidím to na koalici hnutí ANO, ODS, KDU-ČSL a Starostů," řekl aktuálně.cz. Jaroslav Foldyna, který má jednu nominaci na řadového místopředsedu, opatrně vzkazuje, že postoj k účasti ve vládě by se měl odvíjet od volebního výsledku.

S plány sociálních demokratů může silně zamíchat postoj Miloše Zemana. Je nepochybné, že 9. března oznámí svou druhou kandidaturu. Lze tak usuzovat i z jeho záměrně utroušených slov při jmenování členů bankovní rady, že kypí zdravím. A prezident si přeje, aby vznikla koaliční vláda, v níž vedle dominantního ANO zasedne zpacifikovaná ČSSD pod vedením Milana Chovance, Jeronýma Tejce a Jiřího Zimoly. Tento scénář by sociální demokraté na brněnském sjezdu, který začne 10. března, měli vzít v potaz.

Nominace na předsedu ČSSD.Zdroj: Deník

Čtěte také: Místopředseda ČSSD Zaorálek: Sobotka se voleb nebojí