Podobně to ovšem vidí i vicepremiér Andrej Babiš (ANO), podle něhož po listopadu 1989 přišla svoboda, přinesla ale i některé negativní jevy. „Tenkrát lidi byli jednotní, byli nadšení, čekali obrovskou změnu, a samozřejmě v některých směrech se nenaplnila," doplnil Babiš.

Mezi hlavní negativní jevy lidé považují rozsáhlou korupci, vyšší kriminalitu a ztrátu sociálních jistot. Naopak oceňují svobodu cestování, možnost volně podnikat a svobodu projevu.
Právě to považuje za jeden z hlavních výdobytků místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle něhož je potřeba za svobodu bojovat. „O svobodu je potřeba bojovat každý den, protože o ni můžeme snadno přijít," upřesnil.

Premiér Sobotka dokonce varoval před strachem a panikou, které by mohly ve společnosti vyvolat teroristické útoky v Paříži a lidé by neměli „ztratit odvahu být demokraty". „Porážka teroristů z Islámského státu musí být prioritou celého mezinárodního společenství," doplnil pre-miér, podle něhož s migrační vlnou přichází do Evropy stín války. Hněv lidí by se ale neměl obracet vůči uprchlíkům, ale vůči teroristům, kteří mají krvavý čin na svědomí.

Nicméně podle prezidenta Miloše Zemana by neměli být lidé, kteří vystupují proti migrantům, označováni za islamofoby nebo rasisty. „Každý má právo ve svobodné společnosti názor vyjádřit, ale opačný názor nesmí být umlčován," řekl prezident.

Jeho hvězda stoupá. Podle průzkumu ho stále více lidí považuje za nejvýznamnější osobnost polistopadového vývoje a jen o necelé procento zaostává za bývalým prezidentem Václavem Havlem. 

Výročí listopadu