"Pochybnosti a velké otazníky tady přetrvávají," řekl Sobotka. Podle něj uniklé nahrávky i vyjádření některých novinářů z deníku Mladá fronta Dnes ukazují, že Babiš úkoloval média, která vlastnil prostřednictvím vydavatelství Mafra. "Dokud nedojde k tomu, že ta média budou jednoznačně oddělena, například dokud je Andrej Babiš neprodá, tak ta rizika, ty pochybnosti tady budou existovat i nadále," řekl premiér.

Situací na českém mediálním trhu se dnes zabýval Evropský parlament. "Kdyby Andrej Babiš nechtěl koncentrovat ve svých rukou mediální, politickou a současně ekonomickou moc, tak by k této situaci nikdy nedošlo. V okamžiku, kdy Andrej Babiš vstoupil do politiky, tak se měl rozhodnout, jestli chce být představitelem státu, voleným zástupcem občanů, nebo jestli chce být podnikatel nebo jestli chce být mediálním magnátem," řekl Sobotka.

Záležitost podle něj české reputaci v Evropské unii nepomohla. "Ale současně si myslím, že se ukázalo, že jsme schopni ten problém řešit v rámci našich mechanismů. A byl to mimo jiné důvod, proč jsem navrhl odvolání Andreje Babiše z vlády," řekl Sobotka. Podle něj také věci pomohl zákon o střetu zájmů, který zakazuje členům vlády vlastnit periodický tisk.

Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů počátkem února převedl svůj holding Agrofert, jehož součástí je i Mafra, do svěřenských fondů. Po květnovém odchodu z vlády uvedl, že uvažuje o vyčlenění Mafry z Agrofertu a její převedení do nezávislé nadace. Konkrétní představu o takovém kroku ale zatím nemá.