Způsob předání Strakovy akademie podle Sobotky záleží na Babišovi, sám se na něm před čtyřmi lety dohadoval se svým předchůdcem Jiřím Rusnokem. "Já jsem k dispozici pro předání úřadu. Vláda bude jmenována 13. prosince, takže jsem připraven 13. prosince úřad předat," uvedl Sobotka. Babišovi by v takovém případě předal i informace, i když předpokládá, že vzhledem k účasti ANO v současné vládě a několika rokům Babiše v čele ministerstva financí nebude k předání velké množství informací.

Sobotka se ohradil proti některým výrokům ministrů budoucí jednobarevné vlády ANO. V minulých dnech hovořili například o tom, že si nebudou podobně jako ministři končící vlády vyměňovat dopisy, efektivitu vlády by chtěli také třeba omezením bodů, které projednává jen pro informaci. "ANO se účastnilo minulé vlády, mělo výraznou možnost činnost této vlády ovlivňovat," konstatoval Sobotka. Veškeré podněty na změny ve fungování kabinetu se podle něj diskutovaly.

Každý premiér má vlastní styl práce a jeho kabinet vypadá trochu jinak, řekl Sobotka. "Jinak funguje vláda složená ze tří koaličních stran, kde máte Andreje Babiše, který nebyl příliš kooperujícím partnerem a bylo třeba s ním velice složitě jednat. Jinak funguje jednobarevná vlády, kde máte všechny ministry jmenované vámi," uvedl Sobotka.

Miloš Zeman
Zeman přijal demisi vlády, prozatímně ji pověřil výkonem funkce

Připomněl řadu koaličních jednání, kde před jednáním vlády strany probíraly jednotlivá témata. "O to teď budou občané a média ochuzena, protože koaliční schůzky nebudou vzhledem k tomu, že koalice, co tady vznikla, se k tomu příliš nehlásí. Nepředpokládám, že by se konaly koaliční schůzky ANO, komunistů a SPD o klíčových otázkách vlády, nebo možná nás vláda překvapí," uvedl v narážce na to, že většinu hlasování ve Sněmovně zatím ANO zvládlo díky podpoře KSČM a SPD.

Sobotka chce nyní počkat, jak bude vypadat reálná politika příštího kabinetu. "Situace je komplikovaná a myslím, že bude komplikovaná i u státního rozpočtu," uvedl. Vládě popřál, aby byla stejně úspěšná jako ta dosavadní a předávala Česko v lepším stavu, než v kterém ho přebírá.

Bohuslav Sobotka.
Sobotka: ČSSD musí hledat nové zajímavé tváře