"Byl bych velice rád, kdyby Evropská komise více napomáhala hledání kompromisu Evropské unie, kdyby se více snažila řešit možné rozpory mezi členskými státy EU," prohlásil Sobotka. "Chtěl bych také, aby Evropská komise více respektovala rozhodnutí Evropské rady," dodal a zmínil hlavně otázku řešení migrační krize, kdy se jednotlivé členské země EU na něčem shodly, nicméně Evropská komise stále propaguje takzvaný povinný přerozdělovací mechanismus při rozdělování uprchlíků.

Současnou situaci v EU podle Sobotky nevyřeší výměna jednoho člověka. "Potřebujeme změnit fungování Evropy jako takové, snížit byrokracii. Byl bych velmi rád, kdybychom nejpozději na počátku podzimu vyslali jasný signál, jakým způsobem chceme Evropu pozitivně změnit," uvedl český premiér.

Ačkoli se na dnešním summitu, který začíná odpoledne, budou řešit i další témata, jako je právě migrace, všichni politici čekají hlavně na večer, kdy jim bude u večeře britský premiér David Cameron vysvětlovat, jaká je situace v jeho zemi po referendu. V něm si téměř 52 procent Britů minulý týden ve čtvrtek odhlasovalo vystoupení z Evropské unie. Cameron pak oznámil, že odstoupí z funkce a nový premiér by měl být znám až v září nebo v říjnu.

"Británie se sama musí suverénně rozhodnout, jestli požádá o vystoupení z Evropské unie, nebo ne. Zatím s tím váhá. Pokud o to požádá, tak je o čem jednat. Pokud o vystoupení nepožádá, tak nemohou začít jednání o podmínkách, za kterých by z EU vystoupila," uvedl k tomu Sobotka. Británie teď podle něj hlavně potřebuje, aby měla co nejdříve novou vládu.

"Konzervativci řekli, že budou nyní dva měsíce vybírat nového předsedu strany, což bude potenciálně nový předseda vlády. Nevím, jestli to není příliš velký luxus pro Británii teď se dva měsíce zmítat v politické nejistotě," dodal. Jak nicméně doplnil, nemyslí si, že existují ekonomické či sociální důvody, proč na Londýn naléhat.

Pokud Británie nevystoupí z Evropské unie, tak pro ni platí povinnosti a práva členských zemí EU, Británie bude i nadále přispívat do společného evropského rozpočtu a čeští občané budou mít v Británii stejná práva jako mají Britové v České republice, uvedl Sobotka. Vše nyní závisí na rozhodnutí Londýna. "Ani Češi, ani Evropská komise, ani Evropská rada nemohou nahradit rozhodnutí britské vlády," dodal český premiér.

Dohoda s EU

Ještě před referendem - doufajíc, že to pomůže - vyjednal Cameron s EU dohodu, ve které se mimo jiné říkalo, že po dobu sedmi let bude Británie moci využívat takzvaný mechanismus "záchranné brzdy", tedy omezit výplatu sociálních dávek imigrantů z jiných zemích EU až na čtyři roky v případě velké zátěže pro sociální systém. Toto omezení mělo podle Camerona přispět k tomu, že se Británie stane pro imigranty méně vyhledávanou zemí. Kritici se ale nedomnívali, že to bude mít velký vliv.

Původně bylo na stole ještě důraznější omezení, proti se ale postavily státy visegrádské čtyřky (V4; ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) včetně České republiky. Český premiér si ale nemyslí, že to na výsledek referenda mělo nějaký vliv.

"Nebyla to visegrádská čtyřka, která navrhla, že se v Británii bude konat referendum o vystoupení z EU," řekl Sobotka. "Kdyby ten kompromis byl pro V4 ještě bolestnější, myslím, že by to nic nezměnilo na té atmosféře, která dnes ve Velké Británii je. Tam se bohužel výraznou součástí debaty před referendem stal odpor vůči pracovníkům z východní Evropy. Myslím si, že to něco vypovídá o stavu britské společnosti," dodal. Pro českou vládu je podle něj přirozené, že trvá na tom, aby měli Češi stejné zacházení, jako mají Francouzi, Němci či Britové.