Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf ČSSD Sobotka: Nikdy nebudeme exkluzivní klub pro podnikatele

Praha /ROZHOVOR/ – Dnes začíná do značné míry přelomový sjezd nejstarší české strany, sociální demokracie. Na 700 delegátů si zvolí nové vedení, ale především přijme nové stanovy, které mají zakotvit přímé schvalování kandidátek i čtyřicetiprocentní zastoupení žen. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nemá konkurenta, jeho pozice je silná. Zůstane taková i po krajských volbách příští rok? O tom Deník s předsedou ČSSD i vlády hovořil v exkluzivním rozhovoru.

13.3.2015 50
SDÍLEJ:

Premiér Bohuslav Sobotka.Foto: Deník/Martin Divíšek

Dostanete při volbě předsedy pěkných 100 procent hlasů?

Nemám takovou ambici, v ČSSD to není ani možné. Jsme demokratická politická strana, na sjezdu bude víc než 700 delegátů a stoprocentní mandáty patří spíš do doby před rokem 1989.

Na druhou stranu jste jediný kandidát na předsedu, nominovaly vás všechny krajské organizace. Čím si vysvětlujete nebývalou jednotu ČSSD?
V sociální demokracii tentokrát nejsou spory o tom, jestli plníme ve vládě náš program. V uplynulém roce jsme ukázali, že nejenom při jednání o koaliční smlouvě, ale i při prosazování konkrétních zákonů respektujeme volební program ČSSD. Nepodceňuji komunikaci
s našimi členy, nezavřel jsem se ve Strakově akademii, trpělivě objíždím regiony a vysvětluji vládní politiku. Podařilo se také stabilizovat podporu naší strany mezi voliči. Když se podíváte na výzkumy veřejného mínění
v posledních měsících, tak ČSSD roste, což po roce vlády není špatný výsledek.

Více pracujeme, než mluvíme

Premiantem ovšem není ČSSD, nýbrž hnutí ANO, které stabilně vede průzkumy volebních preferencí. Přičítáte to Babišově rétorice zaměřené proti klasickým stranám?
Určitě funguje módní vlna, která trvá několik let. Motorem vládní koalice je ale sociální demokracie. Po pravdě, my víc pracujeme, než o práci mluvíme. Naši ministři stíhají termíny a měníme věci tak, jak jsme slíbili před volbami. Platí, že ANO je náš koaliční partner a současně největší soupeř na politické scéně. Koneckonců i sněm ANO ukázal, že toto hnutí jde jiným směrem než ČSSD.

Premiér Bohuslav Sobotka poskytl 10. března v Praze rozhovor Deníku.

Chcete říct doprava, kde líčí na voliče ODS a TOP 09?
U ANO je tendence profilovat se jako pravicová strana, autoritativní hnutí založené na principech demokratického centralismu. Naopak já se snažím, aby sociální demokracie zůstala stranou vznikající zdola, která vítá nové členy a nebrání se jejich přijímání. Nikdy nebudeme exkluzivní klub pro vybrané podnikatele ani marketingový projekt.

Uvedl jste, že vaši ministři stíhají a daří se jim plnit vládní i stranický program. Členům vlády za jiné strany to tolik nejde?
Když se podíváte na velké projekty, jež musí vláda zrealizovat, tak některé mají bohužel zpoždění. Jde například o výběrové řízní na nového provozovatele mýtného systému, který musí být znám během příštího roku. Do vlády ještě nebyl předložen návrh zákona o elektronické evidenci tržeb, který má vejít v platnost 1. ledna 2016.

Co tak strašného by se stalo, kdyby se termín spuštění elektronického výkaznictví posunul o čtyři měsíce?
Každý měsíc znamená výpadek příjmů do státního rozpočtu, proto trváme na spuštění systému v lednu příštího roku. Teď je to v rukách ministerstva financí, které musí vše včas připravit. Požadujeme také, aby se zjednodušilo povolování staveb a sjednotilo stavební územní řízení a EIA (posouzení dopadu na životní prostředí – pozn. red.). Ministerstvo pro místní rozvoj by si mělo pospíšit s přípravou příslušné legislativy. To jsou věci, jež musejí běžet rychle, aby vláda neztratila vysoké tempo z loňského roku. Je nezbytné dodržovat koaliční smlouvu, kterou nechceme měnit, neboť je vyvážená 
a odráží programy všech tří stran. Je slušným kompromisem, takže místo diskusí 
o její změně navrhujeme debatu o tom, jak ji naplnit a zlepšit fungování jednotlivých ministerstev.

Poctiví živnostníci se bát nemusí

Život se ovšem někdy nepotkává s papírovými představami. Především drobní živnostníci odmítají elektronický výkaz tržeb, který považují za šikanu. Podle nich by se stát měl soustředit na vybírání daní a stíhání velkých podvodníků, kteří ho okrádají na DPH.
Poctiví živnostníci se ničeho bát nemusí. Elektronická evidence tržeb není jediné opatření, které chceme prosadit. Vláda vede debatu 
s různými zájmovými sdruženími, svazy, odboráři i podnikateli. Nemyslíme si, že máme patent na rozum, na rozdíl od předchozích vlád, které prosazovaly některé reformy velmi urputně bez ohledu na mínění občanů. Elektronické výkaznictví má podporu sociálních partnerů, stejně jako Hospodářské komory ČR. Jde o to, aby existovaly spravedlivé a rovné podmínky pro podnikání. Když někdo šidí stát na daních, zatímco druhý je poctivě platí, dochází k vychýlení kyvadla, ten první si může dovolit nastavit nižší ceny, čímž dochází k nekalé konkurenci. Myslíme však i na velké ryby, proto je tady Kobra, která se zaměřuje na závažnou hospodářskou kriminalitu, na několikasetmilionové podvody zejména s DPH. Nyní chci, aby se ministerstvo financí soustředilo na úniky u spotřební daně z lihu.

Premiér Bohuslav Sobotka poskytl 10. března v Praze rozhovor Deníku.

Proč zrovna to?
Mám pocit, že se nedotáhla do konce všechna opatření, jež byla přijata po vypuknutí metanolové aféry. V Česku máme občas tendenci reagovat na mediálně sledovaný problém ihned a nechat ho časem usnout. Nechci, aby ministerstvo financí zapomnělo na plánované kroky proti daňovým únikům u lihovin. Proto jsem se obrátil na ministra financí, aby přehodnotil systém výběru této spotřební daně, zamezil falšování lihovin a hlavně vyhodnotil všechny informace, které se objevily při procesu s Březinou a spol. Tam zazněla řada odhalení, jež stavějí celní správu a policii do špatného světla. Je třeba, aby se stát připravil a metanolový skandál se už v naší zemi nikdy nemohl opakovat.

Nebojíte se, že na elektronickou evidenci tržeb se bude hodit otázka, jestli dopadne dobře, nebo jako vždycky? V Česku se totiž zavádění nových IT technologií vskutku nedaří, vzpomeňme na Internet do škol, centrální registr vozidel nebo Drábkův a Šiškův systém sociálních dávek.
To je odpovědnost ministerstva financí.

Je to odpovědnost vlády, kterou vedete. Když to skončí průšvihem, dopadne to předně na vaši hlavu.
Koalice má odpovědnost za zavádění systému, ale nikoli za jednotlivé technické detaily. To je kompetence ministerstva financí, které mělo celý loňský rok na to, aby věci promyslelo, teď má letošek, aby je dobře připravilo. 
A v roce 2016 musí systém začít bezchybně fungovat. Významnou roli by měli sehrát interní dodavatelé státu, například Státní tiskárna cenin. Teď je na ministerstvu financí, aby odvedlo profesionální práci, ale totéž vyžaduji od ministerstva práce 
a sociálních věcí, kde v tuto chvíli probíhá transparentní přesoutěžení IT dodavatelů, aby se udělal pořádek po exministru Drábkovi.

Premiér Bohuslav Sobotka poskytl 10. března v Praze rozhovor Deníku.

Andrej Babiš se na sněmu ANO navezl do tradičních politických stran, přičemž vypíchl sociální demokracii. Podle něj je to partaj s „kontroverzní minulostí". Ve své zprávě pro sjezd ČSSD 
i vy rozebíráte nepěkné okamžiky z nedávné minulosti strany. Podařilo se podle vás přetrhnout některé letité vazby mezi světem byznysu a politiky především na regionální úrovni?
Sociální demokracie je především tradiční politická strana, která je schopna svému vedení poskytovat demokratickou reflexi. To je výhoda oproti hnutí ANO, jež funguje spíš jako akciová společnost. Sociální demokraté mohou být na historii své strany hrdi, protože za První republiky poskytovali důležitou oporu Tomáši Masarykovi 
a podíleli se na vzniku státu, který byl v kontextu tehdejší střední Evropy naprosto unikátní. Sociální demokraté umírali v nacistických i komunistických kriminálech. My jsme přivedli zemi do NATO a Evropské unie, napravovali jsme chyby Klausových reforem. Nevím, o jaké kontroverzní minulosti hovoří Andrej Babiš. Chci připomenout, že se nenarodil v roce 2011.

Temných míst přece jen bylo dost. Připomeňme Grossovu éru včetně jeho náhlého zbohatnutí, kauzu exhejtmana Davida Ratha, aféry spojené se zavražděným Romanem Houskou.
Ale Andrej Babiš tady podnikal celá 90. léta a až příliš pozdě začal být kritický. 
K poměrům, které tady byly, předtím mlčel. Je třeba zeptat se Andreje Babiše, proč před rokem 2011 nic nedělal, když tu situaci pokládal za nepřijatelnou.

Důležitá změna stanov

Nebyl sociální demokrat, stěží mohl měnit poměry v ČSSD.
Sociální demokracie pokračuje ve vnitřních změnách. Od roku 2010 hledáme takový model financování, který by byl maximálně transparentní. Jak jistě víte, v tomto směru nemáme žádné aféry. Pokud jde o různé vazby na lokální podnikatele, není vůči nim imunní nikdo, včetně hnutí ANO. Je důležité, aby existovala vnitřní pravidla, která umožní, aby ve straně vítězily principy 
a program a prohrávaly byznysové zájmy. O to se v ČSSD snažím. Mimochodem na sjezdu bude než zvolení nového vedení strany daleko důležitější změna stanov a prosazení principů, které vyhrály ve vnitrostranickém referendu. Jde především 
o sestavování kandidátních listin zdola.

Pokud tuto změnu delegáti schválí, jak to bude probíhat v praxi?
Přesně obráceně než to je nastaveno v hnutí ANO, kde o kandidátkách rozhoduje čtrnáctičlenné vedení.

A v případě rovnosti hlasů rozhoduje předseda.
Takovou výhodu nemám 
a ani o ni neusiluji. U nás budou v konečné fázi o kandidátce hlasovat všichni členové ČSSD v daném obvodu, například kraji, městě či senátním obvodu. Současně chceme schválit pravidlo, aby na kandidátkách do sněmovny a Senátu bylo alespoň 40 procent žen. Tím hodláme výrazně zvýšit jejich zastoupení v politice.

Myslíte, že to delegáti schválí?
Jsou to dva klíčové principy, o něž usiluji a chci je na sjezdu prosadit. Je to mnohem důležitější než to, kdo bude
v čele ČSSD, i když přirozeně stojím o to, aby nový tým byl soudržnou skupinou a měl silný mandát. Zároveň by se měl postavit za vnitrostranické reformy, které sociální demokracie musí dotáhnout do konce. V sobotu hlasujeme 
o stanovách a já se těším, že ČSSD vykročí na cestu těchto pozitivních změn.

Evidentně si věříte. Důkazem je
i fakt, že jste poprvé delegátům jasně řekl, koho si přejete mít ve vedení, počínaje Milanem Chovancem a Lubomírem Zaorálkem, konče Michaelou Marksovou a Lenkou Teska Arnoštovou. Znamená to, že tito lidé bezvýhradně stojí za principy, které ČSSD velmi promění?
Určitě mohu počítat s tím, že lidé, které jsem veřejně před volbou podpořil, budou vnitrostranické reformy prosazovat. Připomínám, že ve vnitrostranickém referendu hlasovalo víc než deset tisíc našich členů a jejich rozhodnutí musíme respektovat. Nicméně všichni, koho jsem jmenoval, musejí projít testem tajného hlasování více než 700 delegátů. Přirozeně přijmu jejich rozhodnutí, jen jsem cítil potřebu nekličkovat a říci jasně, o kom si myslím, že by byl dobrým členem nového vedení.

Premiér Bohuslav Sobotka poskytl 10. března v Praze rozhovor Deníku.

Chci se zeptat na dvě jména. Prvním je Lubomír Zaorálek, který se kvůli pozici ministra zahraničí poněkud vytratil
z domácí scény. Navíc jeho postoje nepřijímají všichni sociální demokraté s nadšením. Bude platným členem vedení, nebo ho podporujete hlavně za jeho minulé zásluhy?
Luboš má v posledních měsících určitě méně času na práci uvnitř ČSSD, ale má ve straně natolik silnou podporu, že by měl být na sjezdu místopředsedou zvolen. Je ministrem zahraničí v těžkých časech, řekl bych do nepohody, a tuto svou roli velmi dobře zvládá. Koneckonců poctivě se na ni řadu let připravoval. V okamžiku, kdy se musí současně řešit krize na Ukrajině, teroristické atentáty v Paříži, únos našeho občana v Libyi, problémy s Islámským státem v Iráku 
a Sýrii, je Česká republika na diplomatické úrovni velmi dobře reprezentována právě 
v osobě Lubomíra Zaorálka. Ani jako ministr zahraničí nepřestal být sociálním demokratem a prosazuje naše hodnoty, ať už jde o tlak na mírové řešení ukrajinské krize nebo velmi rozumný, střízlivý přístup k problematice Islámského státu.

Druhá šance pro Chovance

Druhé jméno je Milan Chovanec, který hrál roli v události, jíž se ve své zprávě také obsáhle věnujete, tedy v lánské schůzce a pokusu o vaše svrhnutí. Kdy a jak si získal vaši důvěru do té míry, že chcete za prvního místopředsedu právě jeho?
Každý z nás dělá chyby. Snažím se, aby lidé dostávali druhou šanci. Podle mého názoru je potřeba pozorovat jejich chování delší dobu. Práci Milana Chovance sleduji zejména v posledním roce, kdy zastává funkci ministra vnitra a prošel řadou složitých zkoušek, například kauzou Vrbětice. Milan Chovanec v nich obstál a své chování výrazně změnil tak, že prosazuje zájem sociální demokracie, nikoli zájem nějaké úzké skupiny nebo svůj. Jsem si jistý, že jeho kandidatura je dobrá pro budoucí vývoj ČSSD a současně si myslím, že je schopen velkou část sociální demokracie integrovat.

Začátkem příštího roku budete stát před otázkou, koho veřejnosti představit jako přitažlivé lídry do krajských voleb. Andrej Babiš dal jednoznačně najevo, že zisk hejtmanství je jeho další postupný cíl. Dostane druhou šanci i Michal Hašek?
Pro nás je velmi důležité, abychom v jednotlivých regionech měli silné a důvěryhodné lídry. Teď zvolíme vedení ČSSD, pak budeme diskutovat s našimi krajskými organizacemi, jaké mají plány a varianty personálního řešení. V některých regionech možná budeme hledat nové lídry, ale to vyplyne právě 
z těch diskusí. Budeme hovořit i s jihomoravskou organizací a Michalem Haškem. Určitě se ve všech krajích dokážeme rozhodnout – do určité míry i pragmaticky – tak, aby sociální demokracie měla ve volbách šanci znovu vyhrát. My nechceme kraje vystavit experimentům, které by mohly přijít, kdyby se v jejich vedení začal prosazovat pravicový program spojený třeba s privatizací zdravotnictví nebo sociálních služeb. Vůbec nevylučuji, že v některých krajích se našimi jedničkami stanou nezávislé osobnosti, jež mají hodnotově blízko 
k sociální demokracii. Nakonec by o nich ale měli hlasovat všichni členové ČSSD 
v daném regionu.

Lze to vyložit tak, že Michal Hašek jako úspěšný hejtman, by se mohl v čele kandidátky, kterou budou schvalovat členové jihomoravské organizace, objevit? A naopak moravskoslezský hejtman Miroslav Novák moc šancí nemá, protože jeho propojení s obviněným podnikatelem Martinem Dědicem záruky důvěryhodnosti neposkytuje?
Nevetuji dopředu žádného kandidáta, ale všichni musejí počítat s tím, že projdou tvrdou diskusí, při níž budeme nemilosrdně posuzovat silné 
a slabé stránky všech kandidátů, ať už je to Michal Hašek nebo Miroslav Novák. Všude musíme vyhodnotit, kdo nám může přinést hlasy a má reálnou šanci na vítězství. Současně očekávám od našich krajských politiků, že primárně budou zohledňovat zájem sociální demokracie. Nechci někoho potvrzovat či odmítat, čeká nás otevřená debata.

Premiér Bohuslav Sobotka poskytl 10. března v Praze rozhovor Deníku.

Má vaše současná silná pozice ve straně vliv na viditelnou emancipaci od Miloše Zemana, kdysi nejvýraznější postavu polistopadové sociální demokracie? Nyní jste ho nepozval na sjezd a ve své zprávě ho označujete za muže, který po roce 2003 ČSSD spíš poškozoval. 
V posledních dnech se prezident Zeman vyslovil pro zavedení školného na humanitně zaměřených školách či omezení koncesionářských poplatků. Jsou to momenty, které posilují váš názor, že Miloš Zeman už není levicový politik?
Miloš Zeman se začal sociální demokracii po neúspěšné prezidentské volbě v roce 2003 vzdalovat. Objektivně má obrovské zásluhy na tom, že ČSSD vyhrála parlamentní volby 1998, čtyři roky byl dobrým předsedou vlády, ale po odchodu na Vysočinu se nám odcizil, což vyvrcholilo založením jeho vlastní strany SPOZ, s níž neuspěl. Umožnil i vznik pravicové vlády Mirka Topolánka, když podpořil přeběhlictví poslanců Melčáka a Pohanky. To jsou dva konkrétní příklady, kdy Miloš Zeman šel proti sociální demokracii a spíš ji poškozoval.

Dnes je ale Miloš Zeman prezident bez politické příslušnosti.
Dnes se sociální demokracii vzdaluje i v názorové a programové oblasti. ČSSD podporuje silná média veřejné služby, zejména v situaci, kdy dochází k další fázi privatizace českého mediálního prostoru a řada médií je dokonce spojena s konkrétními politiky 
a velkými byznysmeny. Role veřejnoprávní televize a rozhlasu je naprosto klíčová pro udržení svobody slova, mimo jiné proto, aby se vůbec někam dostaly levicovější názory, které velcí podnikatelé nikdy nebudou hlásat. Zrušení poplatků by znamenalo úplné zrušení České televize a Českého rozhlasu nebo jejich podřízení vládě prostřednictvím rozpočtu. Levicový politik také těžko může prosazovat zavedení školného, které znamená sociální bariéru 
v přístupu ke vzdělání. Pokud se narodíte v chudé rodině, vzdělání je jedna z možností, jak změnit svůj sociální status. V době, kdy Miloš Zeman ještě kandidoval za sociální demokracii, vždycky školné odmítal. U pana prezidenta zkrátka dochází k určitým názorovým posunům a stává se spíše člověkem konzervativním než progresivním.

Autor: Kateřina Perknerová

13.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 50
SDÍLEJ:
Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
17

Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Merkelová začala jednat o budoucí německé vládě. Její pozice je oslabená

Německá kancléřka Angela Merkelová podnikla ve středu první zkusmé kroky k vytvoření nové spolkové vlády. Potenciálně obtížná jednání by měla vést ke vzniku národní koalice konzervativců (CDU/CSU), svobodných demokratů podporujících podnikání (FDP) a Zelených. Kancléřka má ale oslabenou pozici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení