Zeman požaduje vypuštění sporného paragrafu, který se týká takzvaných politických náměstků. V úterý varoval Sněmovnu, že pokud přes jeho avizované veto prosadí novelu zákona s politickými náměstky, obrátí se se stížností na Ústavní soud.

Sobotka dnes prezidenta upozornil, že bez tohoto paragrafu by mohli ministři jmenovat libovolný počet politických náměstků, a ne pouze dva, jak zákon uvádí. Připomněl také, že současná podoba státní správy a struktura náměstků kopíruje stav, který fungoval už v době, kdy byl Zeman předsedou vlády. Podle prezidenta ovšem novela nepovede k odpolitizování státní správy, ale k její zesílené politizaci. Schůzka trvala dvě hodiny, poté musel Zeman odjet na letiště kvůli cestě na summit NATO. Se Sobotkou se bavil také o zahraniční a bezpečnostní politice. Premiér ho informoval o svém zdrženlivém postoji k protiruským sankcím.

Vláda dnes schválila pro Sobotku mandát, aby dále jednal o připravovaném zpřísnění evropských sankcí vůči Rusku, a některá navrhovaná opatření odmítl. Česko uplatní připomínky zejména ohledně takzvaného zboží dvojího užití, tedy výrobků použitelných v civilním i vojenském sektoru. Cílem dalších jednání má být podle předsedy vlády ochrana strojírenského exportu.
Prezident může podle Sobotky na summitu členské země aliance informovat o tom, že koaliční strany dnes podepsaly dohodu o navyšování armádního rozpočtu do roku 2020 na 1,4 procenta HDP. Se Zemanem se shodli, že takový nárůst je reálný.