Termín podání demise bude záviset na návratu prezidenta Zemana z cesty do Číny, která má skončit 18. května. Dnes chce Sobotka podle Ayrera s prezidentem konzultovat politickou situaci a představit plán sociálních demokratů na rychlé řešení krize, za kterou ČSSD vidí neschopnost předsedy hnutí ANO a ministra financí Babiše vysvětlit svoje majetkové poměry.

Grémium ČSSD ve středu večer za nejlepší cestu z krize označilo pokračování vlády na půdorysu současné koalice bez Babiše. To ale nepřipouští hnutí ANO.

Podle listu Právo je možné, že prezident přijme pouze osobní rezignaci Bohuslava Sobotky, nikoliv celé vlády. Ostatní ministři by tak zůstali ve funkcích, včetně ministra financí Andreje Babiše.

Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek

Právo s odkazem na nejmenovaný zdroj uvedlo, že prezident a jeho poradci si interpretují Ústavu a pád celé vlády bezprostředně navázaný na demisi jejího předsedy pouze za ústavní zvyklost.

Nicméně ústavní právník Marek Antoš pro Českou televizi uvedl, že pád vlády navázaný na demisi premiéra není jen ústavní zvyklostí, ale z prvního zákona země jasně vyplývá. Zeman by tak jednal protiústavně.

„Neoznačoval bych to za ústavní zvyklost, je to spíše něco, co vyplývá ze systematického výkladu Ústavy," řekl Antoš pro Českou televizi.

Svoji osobní demisi podali například Václav Klaus (1997) či Vladimír Špidla (2004). Klaus k ní přitom výslovně napsal, že svoji osobní demisi považuje i za demisi celé vlády.