"Já to pokládám za nejrychlejší cestu z hlediska doručení této demise na Hrad, abychom zbytečně neztráceli čas z hlediska procesu ustavování nové vlády," zdůvodnil Sobotka písemné doručení demise. Zeman dnes zahájil návštěvu Jihomoravského kraje. Zpět do Prahy se tak vrátí nejdříve v pátek večer. Úmysl oznámit demisi dopisem ale úřad vlády avizoval již 20. října.

"Každý si udělá obrázek sám," sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz, jak prezident rozhodnutí Sobotky vnímá. Vztahy Sobotky a Zemana se vyhrotily letos v květnu. Tehdy při sporu o setrvání Babiše na ministerstvu financí Zeman přijal Sobotku, jako by přišel s písemnou demisí, zatímco premiér dorazil pouze na konzultaci. Zeman po schůzce řekl, že ceremoniál s demisí považuje za konečný a nevidí důvod, aby se v budoucnu opakoval.

Současnou demisi vlády plánuje Zeman podle Ovčáčka přijmout v úterý. "Pan prezident bude postupovat standardně. Až se tak v úterý stane, budeme obratem informovat," uvedl mluvčí o způsobu přijetí.

Přijetí demise tak na rozdíl od praxe spojené s předchozími premiéry nebude provázet žádný ceremoniál. V minulosti vždy končící předsedové vlády přijeli za prezidentem na Pražský hrad nebo do Lán a demisi jim osobně předali.