Muscat kvůli předsednictví své země nyní navštěvuje jednotlivé členské státy EU. Sobotka i Muscat ocenili, že unijní země se na nedávném summitu na Maltě dohodly, jak řešit ochranu vnějších hranic EU a zdroje migrace v zemích, odkud uprchlíci přicházejí.

Čtěte také: Sobotka se v úterý v Praze setká s maltským premiérem Muscatem

Muscat ocenil Sobotkovo vystoupení na summitech

Shodli se, že složitější bude hledání kompromisu, jak řešit situaci uprchlíků, kteří jsou již v Evropě. Česko dlouhodobě odmítá mechanismus zahrnující povinné kvóty na rozdělování migrantů, Malta patří do opačného tábora.

„Jsme schopni uznat jednotlivé pozice a na základě toho jsme otevřeni řešením," uvedl Muscat. Ocenil Sobotkova vystoupení na evropských summitech, kde se podle něj český premiér snaží hledat směr vpřed. Sobotka řekl, že o konkrétních opatřeních dnes s Muscatem nehovořil, jejich dialog se spíš soustředil na to, jaký zvolit přístup, aby byla možná dohoda.

Premiéři probírali i brexit 

Prohlášení ohledně budoucnosti EU by měli členové přijmout koncem března v Římě. Mimořádný summit tam připomene 60 let od podpisu římských smluv, jednoho ze základů evropské integrace. „Máme zájem na akceschopné Evropě, která bude srozumitelná," řekl dnes Sobotka.

Prohlášení by podle něj mělo vysvětlit, proč je spolupráce v unii lepší než jakékoliv jiné alternativy. Muscat uvedl, že preferuje prohlášení o budoucnosti než pouhé chválení dosavadních úspěchů. Premiéři v pražské Kramářově vile probírali i brexit a čtvrteční summit zemí V4, který se ve Varšavě koná kvůli rozdílné kvalitě potravin v členských státech.

Čtěte také: Sobotka kvůli počasí v Praze odkládá odlet ze summitu na Maltě

Oba premiéři se naposledy setkali začátkem února

„Pro nás je důležité, aby spotřebitelé věděli, co dostávají na stůl a konzumují," uvedl Muscat. Sobotka řekl, že by byl rád, kdyby problematice věnovala víc pozornosti Evropská komise i maltské předsednictví.

Sobotka s Muscatem se spolu naposledy setkali na začátku února ve Vallettě při neformálním summitu Evropské unie. Poslední oficiální návštěva maltského premiéra v Česku se uskutečnila v prosinci 2008, přijal ho tehdejší předseda vlády Mirek Topolánek.