"Premiér chce se členy vlády projednat výsledky práce jednotlivých resortů, splněné závazky z programového prohlášení vlády a rovněž priority pro poslední rok funkčního období vlády," uvedl mluvčí kabinetu Martin Ayrer. S některými členy vlády už se Sobotka sešel, mimo jiné s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, o jehož odvolání se spekuluje stejně jako o odchodu dalších dvou sociálních demokratů - Michaely Marksové z ministerstva práce a sociálních věcí a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera.

Podle prvního místopředsedy sociálních demokratů Milana Chovance už Sobotka uzavřel jednání o výměně ministrů za ČSSD, jak ji avizoval minulý pátek. Na dnešním zasedání stranického grémia podle Chovance premiér řekl, jak budou vypadat změny ve vládě. Nejprve se to má dozvědět prezident Miloš Zeman. Spekulace by měly skončit, řekl Chovanec. Na odpoledne je naplánováno zasedání předsednictva strany.

V úterý po jednání se Zemanem v Lánech Sobotka oznámil, že bude hodnotit práci ve vládě se všemi členy kabinetu, nejen s ministry za ČSSD, jak avizoval dříve v dopise členům ČSSD. Uvedl tehdy také, že u resortů sociální demokracie nastanou změny, které chce oznámit napřed prezidentovi, současně se jmény náhradníků.

Podle premiéra jsou někteří ministři unaveni, a proto potřebují vystřídat. Ke zvážení změn ve vládě vyzval i koaliční partnery, ale předsedové ANO a KDU-ČSL úvahy o střídání v čele svých resortů odmítli. Od nového složení kabinetu si Sobotka podle dopisu straníkům slibuje dynamičtější práci. Zemam chce, aby v ministerském křesle skončil ministr kultury za KDU-ČSL Daniel Herman.