Sobotka řekl, že si schůzky s Bělobrádkem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem nechal záměrně na závěr svého bilancování. S Babišem se sejde příští středu. "Logicky se nebavíme jen o jejich resortech, ale i resortech, které mají koaliční ministry. Já jsem (Bělobrádka) upozornil na priority, které vidím na ministerstvu kultury i zemědělství," uvedl Sobotka.

Upozornění se týkala podle Sobotky i věcí, které nejsou z jeho pohledu "v úplně nejlepším stavu". "Nenavrhl jsem výměnu některého z lidoveckých ministrů, takto závažné problémy jsem při té revizi situace na jednotlivých resortech nezjistil," vysvětlil premiér.

Diskuse se při bilanční schůzce týkala i koaliční spolupráce, řekl Sobotka. Vládní strany se podle něj v první polovině příštího roku musí shodnout na hlavních prioritách, protože by koalice měla sestavovat státní rozpočet i na rok 2018. "Budeme potřebovat velmi těsnou spolupráci všech tří stran v Poslanecké sněmovně," uvedl. V dolní komoře bude podle něj řada zákonů, pro jejichž schválení musí koalice mít dostatek hlasů.

Sobotka před několika týdny Bělobrádka i Babiše vyzval, aby zvážili změny v čele svých resortů. Sám se kvůli neúspěchu ČSSD v krajských a senátních volbách rozhodl zkusit zlepšit dynamiku kabinetu výměnou dvou sociálních demokratů, ministrů zdravotnictví a pro lidská práva. Nástupce Svatopluka Němečka a Jiřího Dienstbiera, kterými jsou Miloslav Ludvík a Jan Chvojka, jmenoval prezident Miloš Zeman tuto středu.