Vodičkův projev u příležitosti státního svátku vyzněl podobně kontroverzně jako vystoupení jeho předchůdkyně ve funkci nedávno zesnulé Anděly Dvořákové. Vodička kritizoval sociální politiku státu a škrty a varoval před extremisty.

"Sociální politika je nastavena tak, že žene lidi do bídy," řekl Vodička. Podotkl, že Německo ve 30. letech minulého století za hospodářské krize omezovalo státní výdaje a výsledkem byl nástup nacistů k moci. Vodička v tomto ohledu varoval před "hnědnutím" společnosti.

Sociální nepokoje ve Šluknovském výběžku podle něho není možné podceňovat, Vodička podotkl, že ghett, v nichž žijí sociálně vyloučení lidé, jsou v Česku asi čtyři stovky. "Nebude-li se problém důsledně řešit, může mít neblahé následky," zdůraznil Vodička. Utahovat si opasky podle něho nelze do nekonečna. Ukazuje se, že některými politiky vyzdvihovaná "neviditelná ruka trhu" nic neřeší, dodal.

Projevy na shromáždění pronesli rovněž předsedové parlamentních komor Milan Štěch (ČSSD) a Miroslava Němcová (ODS). Šéf Senátu Štěch zdůraznil, že je důležité uplatňovat klady první republiky v současnosti a vyzval k tomu, aby se její dějiny více vyučovaly. Varoval ale před překrucováním historie krajně pravicovými politickými proudy.

V duchu obhajoby národní a státní identity se nesl projev Němcové, podle níž se vlastenectví nesmí pokládat za nacionalismus. Úsilí o státní samostatnost bylo podle předsedkyně sněmovny správné, stejně tak má smysl připomínat si vznik republiky, i když existuje Evropská unie s vlastním prezidentem a vládou.

Při slavnosti zazněl husitský chorál i slovenská a česká hymna. Mezi hosty byli například ministr Tomáš Chalupa (ODS), předseda ústavních soudců Pavel Rychetský, prezidentův kancléř Jiří Weigl a někteří poslanci.