Zástupci Platformy pro sociální bydlení očekávají, že nová vláda po volbách připraví zákon co nejdřív. Norma o sociálním bydlení měla podle plánů Sobotkova kabinetu platit už od letoška. Nynější vláda ve svém programu a v koaliční dohodě uvedla, že zákon o sociálním bydlení napíše a prosadí.

Přípravy se ale protáhly kvůli neshodám v koalici na podobě předlohy, kterou pak ve Sněmovně blokovala pravicová opozice. Podle zástupců platformy opoziční i koaliční politici ukázali, že k projednávání neměli vůli.

„Na zákon čeká téměř 200 tisíc lidí v akutní bytové nouzi a víme, že jejich počet stále stoupá. Na zákon čekala i řada obcí, které ubytovny a byznys s chudobou na svém území nechtějí a rády by tento problém s pomocí státu řešily,“ uvedla platforma. Její zástupci očekávají, že nová vláda připraví a předloží zákon po volbách co nejdřív.

Shoda v tomto volebním období nebyla na tom, kdo by měl mít na sociální bydlení nárok či kdo by měl byty potřebným zajišťovat. Představy stran se dál liší. Není také jasné, jak teď vidí model hnutí ANO, které je podle průzkumů volebním favoritem. Svůj program ještě nezveřejnilo.

Ve svém programu se přímo o prosazení zákona zmiňují sociální demokraté, Zelení a komunisté. Podle ČSSD by sociální bydlení mělo být co nejdostupnější, a to hlavně pro seniory, rodiče samoživitele či postižené. Strana chce normu prosazovat do té doby, dokud se ji nepodaří schválit.

Podle Zelených by měl zákon upravit roli obcí, neziskových organizací i majitelů bytů. Určit by měl také pravidla pro nárok na pomoc. KSČM počítá se stanovením „normativu sociálně potřebných bytů“, tedy nejspíš povinného procenta v bytovém fondu.

TOP 09 zamýšlí sociální bydlení pro nejpotřebnější. Vyjmenovává pak chudé seniory, rodiče samoživitele i postižené. Podle ODS by měl model sociálního bydlení mít několik stupňů. Starostové a nezávislí míní, že by obce a města měla mít dostatek bytů pro sociálně slabé a postižené a dočasně by mohli sociální byt získat lidé, kteří by měli v obci právo domovské příslušnosti. Obecní sociální bydlení místo vyplácení dávek by zavedli Piráti. Lidovci se zmiňují o „programu dostupného bydlení“.

Konkrétnější není hnutí Svoboda a přímá demokracie. v programu jen uvádí, že zamezí vyplácení „neoprávněně vysokých podpor sociálního bydlení“. Pomoc si podle hnutí zaslouží jen ti, kteří vedou řádný život. ODS uvádí, že chce zabránit „zneužívání doplatků na bydlení v ubytovnách“.

Podporu do ubytoven odmítají dávat i Zelení. Komunisté chtějí zabránit skupování bytů či domů a sestěhování chudých. TOP 09 by lidi v bytové nouzi dávkami na bydlení podpořila, maximálně ale ve výši obvyklého nájemného. ČSSD počítá s cenovými mapami.

Výstavbu obecních bytů plánují podpořit ČSSD, lidovci, Zelení, Starostové i komunisté. Podle lidovců by města a obce měla s podporou budovat byty s regulovaným nájmem pro mladé rodiny a seniory. Zelení by na vybudování chtěli využít i peníze z EU. K dispozici by podle nich mělo být vedle sociálního i dostupné obecní nájemní bydlení. Developeři by například museli v nových bytových domech vyčlenit pár bytů pro obec.

Podle STAN by v prvním roce po volbách měly obce zmapovat, kolik sociálních bytů potřebují. Podle toho by se pak začalo stavět. Vyplácet by se měly třeba dotace na startovací byty pro mladé rodiny. Komunisté by podpořili družstevní i obecní byty s dostupným nájmem a regulovanými náklady na bydlení.

Podle lidovců by měly existovat zvýhodněné hypotéky podle počtu dětí. Zelení by zas zavedli takzvané zpětné hypotéky pro seniory, kteří by chtěli státu či obci odprodat svůj byt. v něm by pak žili dál, každý měsíc by dostávali od úřadů až do své smrti splátku.

Plány z volebních programů stran, které by podle průzkumů z posledních týdnů mohly získat přes tři procenta hlasů (strany jsou řazeny podle abecedy):

ANO

Hnutí ANO žádný volební program na svém webu zveřejněný nemá

ČSSD

- zákon o sociálním bydlení

- co nejdostupnější sociální bydlení pro seniory, rodiče samoživitele, postižené

- nový systém podpory výstavby obecních bytů

KDU-ČSL

- program dostupného bydlení

- podpora měst a obcí v budování bytů s regulovaným nájmem pro mladé rodiny a seniory

- zvýhodněné hypotéky podle počtu dětí

KSČM

- zákon o sociálním bydlení

- podpora družstevního i obecního bydlení s regulovaným nájemným

ODS

- několikastupňový model sociálního bydlení

- zabránění zneužívání dávek na bydlení v ubytovnách

Piráti

- obecní sociální bydlení místo dávek

SPD

- zamezení vyplácení vysokých podpor sociálního bydlení

- podpora jen lidem, „kteří vedou řádný život“

STAN

- zmapování potřeby sociální bytů v regionech v prvním roce vládnutí, podle toho pak výstavba sociálních bytů

- dočasný sociální byt by mohli získat lidé, kteří mají v obci právo domovské příslušnosti

- dotace na startovací byty pro mladé rodiny

TOP 09

- sociální bydlení pro nejpotřebnější – pro chudé seniory, rodiče samoživitele i postižené

- dávky na bydlení pro lidi v bytové nouzi, ale jen do výše obvyklého nájemného

Zelení

- zákon o sociálním bydlení

- k dispozici by mělo být i obecní nájemní bydlení

- využití peněz z EU na výstavbu bytů

- takzvané zpětné hypotéky pro seniory při odprodání bytu obci či státu