Názory stran na sociální politiku se různí, byť všechny slibují, že jejich recepty jsou jen a jen pro dobro věci.

Například ODS vystupuje proti zneužívání sociálních dávek. „Chceme zabránit tomu, abychom vyhazovali peníze za lidi, kteří si naši solidaritu nezaslouží a jsou jen černými pasažéry systému,“ vysvětlil záměry ODS volební leader Petr Nečas s tím, že jeho strana bude prosazovat adresné rozdělování dávek. Občanští demokraté mají také posvíceno na neplatiče, proti kterým již před časem „vytáhla“ chomutovská primátorka Ivana Řápková.

Sociální podpora? Minus 10 procent

Navrhují, aby se jejich dluhy (například za nájemné) umořovaly právě ze sociálních podpor. ODS by také ráda odebírala dávky rodičům, když nebudou posílat děti do školy, a chtěla by zavést i takové opatření, které by výši dávek propojilo s počtem hodin odpracovaných pro obec.

Političtí nováčci, strany TOP 09 a zejména Věci veřejné, jdou v sociální oblasti ještě dále. TOP 09 například navrhuje snížení sociálních dávek o deset procent na dobu tří let s výjimkou peněžité pomoci v mateřství a příspěvku na pěstounskou péči. Rušit by se mělo i porodné, které se podle „topky“ stalo zneužívanou dávkou „určité skupiny obyvatel.“

„Na základě programu bude mít rada obce nebo starosta obce pravomoc udělit porodné podle individuální potřebnosti,“ říká zlínský volební leader TOP 09 Petr Gazík.

Neméně radikální jsou Věci veřejné. Ty by například nepravdivé údaje uvedené do žádosti o dávky kvalifikovaly jako trestný čin podvodu. Podporu v nezaměstnanosti by pak, podobně jako ODS, z části vázaly na práci pro obec, tzv. práce veřejné služby.

Minimální mzda: až 14 tisíc korun

Smířlivější v sociálních otázkách jsou levicové strany. Například komunisté navrhují zvýšit minimální mzdu, a to až na 14 000 korun. S podobným opatřením počítají i sociální demokraté, kteří by minimální mzdu zvyšovali o pět set korun každý rok. „Minimální mzda se naposledy zvyšovala k prvnímu lednu 2007. Nemyslím, že by to pro zaměstnavatele představovalo problém,“ řekl Deníku místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

V zaměstnanecké politice se sociální demokraté podle jeho slov chtějí zaměřit na striktní dodržování zákoníku práce, tedy odmítnutí možnosti výpovědi z práce bez udání důvodu, což navrhuje ODS. Tahákem na voliče by pak mělo být i znovuzavedení nemocenské v prvních třech dnech nemoci.

Grafika