Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedení ČSSD je kompletní. Sobotka má tým, jaký si přál

Praha /FOTOGALERIE/- Po celý den jsme sledovali sjezd ČSSD online.

13.3.2015 48 AKTUALIZOVÁNO 13.3.2015
SDÍLEJ:

Nově zvolené předsednictvoFoto: DENÍK/ Martin Divíšek

22:51 - Děkujeme vám za pozornost při dnešním sledování on-line zpravodajství ze sjezdu ČSSD. Zítřejší den, kdy delegáti budou rozhodovat například o změně stanov, budeme sledovat prostřednictvím běžného zpravodajství. U některého z dalších on-line přenosů nashledanou.

22:31 - A oficiální výsledky, ČSSD má již všechny místopředsedy! Místopředsedy sociální demokracie se podle informací ČTK stali ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, šéf Sněmovny Jan Hamáček, ministryně práce Michaela Marksová Tominová, dosavadní místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Předseda strany Bohuslav Sobotka má tak ve vedení ČSSD přesně takový tým, jaký si přál. Druhé kolo se konat nemuselo. Více čtěte ZDE.

Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka

22:25 - Sociální demokracie měla po takzvaném lánském puči jen čtveřici místopředsedů. Dnes by se jejich počet měl vrátit na standardních šest. Statutárním místopředsedou se dnes stal ministr vnitra Milan Chovanec.

22:24 - Do souboje o pětici postů řadových místopředsedů šlo dnes celkem osm kandidátů. V prvním kole skončili Jeroným Tejc, poslanec Jaroslav Foldyna a předsedkyně Sociálně demokratických žen Jindřiška Maršová.

Bohuslav Sobotka22:23 - Zvoleni byli lidé, které si přál mít ve vedení strany předseda Bohuslav Sobotka.

22:09 - Místopředsedy sociální demokracie se podle informací ČTK stali ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, šéf Sněmovny Jan Hamáček, ministryně práce Michaela Marksová Tominová a dosavadní místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec.

21:33 - Na místa pěti řadových místopředsedů ČSSD kandiduje dnes na stranickém sjezdu v pražském Kongresovém centru osm lidí. Funkci v nejužším vedení sociální demokracie chtějí obhájit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a Martin Starec, jenž má na starosti stranické peníze. Dále kandidují předseda Sněmovny Jan Hamáček, ministryně práce Michaela Marksová Tominová, náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, někdejší šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc, poslanec Jaroslav Foldyna a předsedkyně Sociálnědemokra­tických žen Jindřiška Maršová. Více čtěte ZDE.

21:05 - Jsou zahájeny volby místopředsedů, které potrvají do 21:40 hodin. Poté bude pokračovat diskuze. Výsledky by mohly být známy kolem 22. hodiny.

20:50 - Již promluvili tři kandidáti na místopředsedu ČSSD - Jan Hamáček, Michaela Marksová a Jindřiška Maršová, předsedkyně Sociálně demokratických žen. Nyní předstoupí Lenka Teska Arnoštová a následně Lubomír Zaorálek.

19:46 - Stranu dnes ještě čeká volba řadových místopředsedů. Podle zpravodaje ČTK Sobotka před hlasováním hovořil ke skupině několika desítek delegátů o tom, koho by si přál ve vedení. Za řadové místopředsedy by chtěl ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, šéfa Sněmovny Jana Hamáčka, ministryni práce Michaelu Marksovou Tominovou, náměstkyni ministra zdravotnictví Lenku Tesku Arnoštovou a současného místopředsedu ČSSD pro hospodaření Martina Starce. Dienstbier se na řadového místopředsedu kandidovat nechystá.

Sjezd ČSSD, den první19:40 - „Beru to jako velkou výzvu, velkou odpovědnost," řekl Chovanec delegátům po zvolení. Má prý co dohánět, protože těch asi 250 lidí, kteří pro něj nehlasovali, bude muset přesvědčit, aby změnili názor. Tejc ve zjevné narážce na hnutí ANO Andreje Babiše uvedl, že je dobře, že se na sjezdech odehrávají souboje a není to jako v jiných stranách, které někdo vlastní. Více čtěte ZDE.

19:30 - Předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg v ČT Sobotkovi blahopřál ke zvolení. Vyjádřil naději, že mu přesvědčivý mandát umožní ráznější postup například v tom, aby prosadil zásady, podle nichž nikdo v republice nesmí mít přílišnou moc. Předseda ODS Petr Fiala v ČT uvedl, že podpora 85 procent delegátů pro Sobotku znamená silný mandát, ale současně potvrzení, že ČSSD „zůstává demokratickou stranou". Něco jiného prý vidí „u nových populistických hnutí". Fiala i Schwarzenberg zmínili Babišův zisk sta procent hlasů při nedávné volbě předsedy ANO. Podle předsedy ODS je Babišovo propojení ekonomické, politické a mediální moci rizikem pro demokracii.

19:06 - Statutárním místopředsedou ČSSD se podle informací ČTK stal Milan Chovanec. Ve druhém kole hlasování porazil bývalého šéfa poslanců sociální demokracie Jeronýma Tejce. Chovance podporoval premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, v prvním kole volby ale těsně neuspěl. Ve druhém kole dostal Chovanec podle informací ČTK 433 hlasů, na vítězství jich bylo třeba 359. Tejc dostal 253 hlasů.

18:44 - Ministři za sociální demokracii dnes na sjezdu strany před delegáty mluvili hlavně o svých dosavadních úspěších ve funkci a o výzvách do budoucna. Nejrazantněji vystoupil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, který nepřímo osočil šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše, že se jeho firmy snaží zprivatizovat české zdravotnictví. ČSSD podle Němečka také brání Česko před ovládnutím hnutím ANO, s jehož šéfem měl ministr loni veřejné spory. Více čtěte ZDE.

17:50 - Chovanec podle výsledků, které představil šéf volební komise Lukáš Kaucký, získal 359 hlasů delegátů, Tejc 236 a Dienstbier 75. K vítězství v prvním kole bylo přitom potřeba 362 hlasů. Celkem delegáti odevzdali 721 volebních lístků, z nichž 39 bylo neplatných a 12 nebylo pro žádného z trojice kandidátů. Chovanec, který se ve druhém kole volby utká s Tejcem, šel do dnešního klání na pražském sjezdu jako jasný favorit. Kromě Sobotkovy podpory měl i nominaci z většiny krajských konferencí. Po projevech kandidátů, z nichž byl delegáty pozitivně přijat především ten Tejcův, se ale v kuloárech začalo hovořit o tom, že by jeho úspěch nemusel být jistý, nebo alespoň jednoznačný.

Milan Chovanec17:27 - Statutárního místopředsedu sociální demokracie podle informací ČTK v prvním kole hlasování nezvolila. Zatím tak neuspěl favorit na post Milan Chovanec, kterého přitom jasně podporuje předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka. Chovanec, který podle neoficiálních výsledků neprošel jen těsně, se o pozici ucházel spolu s někdejším šéfem poslanců ČSSD Jeronýmem Tejcem a ministrem pro legislativu a lidská práva Jiřím Dienstbierem. Více čtěte ZDE.

16:16 - Staronový předseda Sobotka chce, aby mu ve straně „kryl záda" favorizovaný Chovanec.

15:56 - Zajímavý pohled do střev ČSSD poskytly nominační projevy tří kandidátů na prvního místopředsedu. Jiří Dienstbier se zabýval programovými věcmi, hovořil o ztrátě mladých voličů a středních vrstev, o potřebě zaujmout i "pražskou, brněnskou, ostravskou či ústeckou kavárnu". Nebude-li sociální demokracie nastolovat nová témata, jako například využití energetických zdrojů, podle Dienstbiera neobstojí. Ministr pro lidská práva také vyzval k úpravě stanov podle výsledků referenda. To ministr vnitra Milan Chovanec pojal svou řeč zcela jinak. Oslavně pohovořil o staronovém předsedovi, popřál brzké uzdravení Milanu Štěchovi, posypal si hlavu popelem za lánskou schůzku a zkritizoval Andreje Babiše. V jeho marketingovém projevu po obsahu nebyla ani stopa. Nešťastně pak působil třetí kandidát Jeroným Tejc, který se vymezil proti oběma soupeřům (jeden je vydíratelný kvůli pochybně získanému titulu, druhý kvůl vazbám na PR agentury) a vyzval delegáty, aby se nedrželi dohod předsedy s kraji, ale volili podle svého uvážení. Tejcovi leží na srdci třeba to, že z ČR odchází 300 miliard korun na dividendách. Ty by ale měly zůstat tady a rozvíjet zdejší průmysl, služby a zaměstnanost. Nyní se delegáti odebrali k volebním urnám. Více čtěte ZDE.

15:55 - Na dotaz, zda Sobotku nemrzí, že nebyl zvolen se stejným výsledkem jako před nedávnem Babiš do čela ANO, Sobotka na tiskové konferenci uvedl, že sociální demokracie je tradiční stranou budovanou zdola, která nefunguje na principu demokratického centralismu. „Myslím si, že žádnému předsedovi sociální demokracie se v minulosti nepovedlo a žádnému se ani nepovede, aby získal 100 procent mandátů," konstatoval. Volby v ČSSD nejsou manifestační, do­dal.

15:40 - Po vyhlášení oficiálních výsledků Sobotka poděkoval delegátům za podporu a za silný mandát, který mu podle něj udělili. „Takto silný mandát od vás, kteří reprezentujete členy sociální demokracie, je něco, s čím se mohu směle pustit do dalších bitev, které sociální demokracii čekají, které jsou před námi a které, jak pevně věřím, společně zvládneme," prohlásil staronový šéf ČSSD. Na následné tiskové konferenci uvedl, že výsledek volby považuje za signál pro stabilitu vlády a vládní koalice. „Beru to jako signál k tomu, abychom pokračovali v práci, kterou jsme ve prospěch občanů před 13 měsíci v České republice začali," poznamenal.

15:02 - Sobotka dostal 606 ze 691 platných hlasů. Celkem volilo 709 delegátů sjezdu. Při obhajobě funkce před dvěma roky získal zhruba 84 procent hlasů.

14:59 - Bohuslav Sobotka byl zvolen předsedou ČSSD již potřetí.

Základní biografická data předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který byl dnes znovu zvolen do čela strany:
23. října 1971 – narozen v Telnici u Brna
prosinec 1989 – vstoupil do ČSSD
1990 – spoluzakládající člen Mladých sociálních demokratů
1995 – dokončil studium na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, získal titul Mgr.
1. června 1996 – poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny; poslancem je s přestávkou od srpna do října 2013 dodnes
1998 až 2010 – člen zastupitelstva ve Slavkově u Brna
červenec 2000 až prosinec 2001 – předseda sněmovní komise pro důchodovou reformu
květen 2001 až 20. červen 2002 – předseda poslaneckého klubu ČSSD
2001 až 2002 – předseda jihomoravské krajské organizace ČSSD
červenec 2002 až září 2006 – ministr financí
19. dubna 2003 – oženil se; manželka Olga (rozená Pekárková); narodili se jim synové David (2003) a Martin (2009)
říjen 2003 až srpen 2004 – místopředseda vlády pro ekonomiku
březen 2005 až březen 2011 – statutární místopředseda ČSSD (druhý muž ve straně; znovuzvolen 2007 a 2009)
duben 2005 až září 2006 – první místopředseda vlády
září 2005 až květen 2006 – po odstoupení předsedy ČSSD Stanislava Grosse řídil stranu
září 2006 až červen 2010 – předseda rozpočtového výboru Sněmovny
leden 2009 až prosinec 2011 – předseda poslaneckého klubu ČSSD
červen 2010 až březen 2011 – po rezignaci předsedy ČSSD Jiřího Paroubka převzal řízení strany
březen 2011 – zvolen předsedou ČSSD; potvrzen v březnu 2013
17. ledna 2014 – jmenován předsedou vlády
29. ledna 2014 – prezident Miloš Zeman jmenoval na Sobotkův návrh novou vládu ČR
13. března 2015 – zvolen potřetí předsedou ČSSD.

Sjezd ČSSD, den první14:57 - Bohuslav Sobotka získal 85 procent hlasů. Podle prvních ohlasů je to mandát silný a hlavně důvěryhodný, protože odráží reálnou podporu předsedy u členské základny. Ministerský předseda stranu vede od roku 2011 a v dnešní volbě neměl protikandidáta. Sobotka dostal nominaci na předsedu ve všech 14 krajích a o jeho zvolení nebylo předem pochyb. Čekalo se jen, jak silnou podporu od delegátů sněmu získá. Předseda koaličního hnutí ANO, ministr financí a miliardář Andrej Babiš při nedávném opětovném zvolení do čela svého hnutí získal rovných 100 procent platných hlasů.

14:20 - Sobotka se také vyjádřil k vnitřním reformám ve straně a vyzval delegáty k podpoře změny stanov, o nichž se bude hlasovat v sobotu. Spolustraníky vyzval také k tomu, aby do vedení strany zvolili dvojici žen. Vyslovil dále přání, aby do strany vstupovali noví lidé.

14:17 - Na začátku svého projevu Sobotka poděkoval předchozím šéfům sociální demokracie, včetně Zemana, s nímž má nezřídka napjaté vztahy. Zeman na dnešní pražský sjezd ČSSD nebyl pozván, i když si již připravoval projev k delegátům. Ty tak mohl oslovit pouze nepřímo z obrazovky, když se pouštěly záběry z historie strany.

14:12 - Sociální demokracie má podle něj jednu výhodu. „Nás si nelze koupit. Z nás se nedá nikdy udělat divize jakékoliv podnikatelské skupiny," prohlásil za potlesku delegátů. V takové souvislosti přitom někteří hovoří o hnutí ANO Andreje Babiše, který je majitelem Agrofertu. ČSSD se podle Sobotky zodpovídá jen svým voličům a svému svědomí.

14:10 - O veřejnoprávních médích se v posledních dnech začalo mluvit kvůli úvahám prezidenta Miloše Zemana a některých senátorů o tom, že by lidé nemuseli platit koncesionářské poplatky České televizi. Změnu volebního systému na většinový by zase chtělo hnutí ANO. „My musíme být pojistkou svobody v zemi, pojistkou svobody slova, parlamentní demokracie. Musíme být schopni hájit existenci a nezávislost veřejnoprávních médií, musíme být schopni hájit poměrný volební systém," vymezil se dnes k těmto úvahám Sobotka.

Sjezd ČSSD, den první14:04 - Sociální demokracie musí být pojistkou demokracie, nezávislosti veřejnoprávních médií a poměrného volebního systému. Premiér Bohuslav Sobotka to dnes řekl ve svém kandidátském projevu na sjezdu ČSSD. Ze sociální demokracie, v jejímž vedení chce mít dvě ženy, se podle něj nikdy nedá udělat divize jakékoliv podnikatelské skupiny.

13:45 - Ve foyer na delegáty čeká interaktivní tabule se jmény všech ministrů. Členové ČSSD k nim připojují zelená pochvalná či červená káravá kolečka. Ministři za sociální demokracii mají většinou jen ta první, nejvíc si jich připsal Svatopluk Němeček. Zato u jmen Andreje Babiše či Karly Šlechtové se to jen červená. Mimochodem, ministryně pro místní rozvoj je tady na tapetě často, kvůli čerpání evropských fondů i poznámkám o materiálech v trezoru na lidi z ČSSD na svém Facebooku.

13:21 - Na sjezdu se objevil i Michal Kraus, dříve šéf poslaneckého klubu ČSSD, jemuž kariéru zničily pochybné obchody s kakaem. "Nic z toho nebyla pravda, po třech měsících bublina splaskla, ale mediálně už jsem byl popravený," stěžoval si pohublý Michal Kraus. Teď mu podal pomocnou ruku šéf České unie sportu Miroslav Jansta, který ho u sebe zaměstnal. Kraus je také novým předsedou sportovní komise ČSSD.

13:13 - V předsálí se vedou čilé rozhovory. Objevila se například informace, že do místopředsednického klání se zapojí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Prý ho na poslední chvíli nominovala severomoravská organizace. "Není to pravda. Jen v případě, že by neuspěl jejich kandidát, mohl by nastoupit," řekl Deníku šéf pražské organizace Miloslav Ludvík. To ovšem znamená, že pozice Lubomíra Zaorálka není zcela pevná. Kdyby neprošel, naplnil by se plán Hradu na odstranění Zaorálka z postu ministra zahraničí a nástup Hynka Kmoníčka na jeho místo. Bohuslav Sobotka však Zaorálkovi věří, podle něj svůj post místopředsedy obhájí.

12:20 - Exkluzivní rozhovor s premiérem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou si přečtěte ZDE.

Robert Fico na sjezdu ČSSD.11:34 - Značné oživení v sále způsobil charismatický Robert Fico. Mluví bez papíru a delegáty nadchl sdělením, že "Slávek Sobotka je můj osobní přítel". Proto mu také přivezl láhev slivovice. "Večer ji vypijte s novým vedením i na zdraví Slováků," řekl za obrovského potlesku. Ještě větší si vysloužil slovy, že cestou k řešení ukrajinské krize je dialog, ne řinčení zbraněmi, a tím, že protiruské sankce jsou celoevropský projekt, při němž je ale nutné myslet na vlastní národní zájmy. Ocenil, že obě vlády zastávají v rámci EU shodné postoje. Více čtěte ZDE.

11:23 - Lubomír Zaorálek vyzdvihl dlouhodobě pěstovanou spolupráci s partnerskými stranami v Evropě. Zdůraznil i pozitivní roli programového think tanku Masarykovy akademie.

11:16 - Čekání na slovenského premiéra nyní vyplňují projevy místopředsedů strany. Milan Chovanec uvedl, že síla sociální demokracie se bude odvíjet od míry, s jakou bude uplatňovat ideové principy, na nichž stojí. Proslov Lubomíra Zaorálka přerušil příchod Roberta Fica.

11:10 - Bohuslav Sobotka zaujal v proslovu dvěma momenty. Zatímco Andrej Babiš se na sněmu ANO navezl do ČSSD jako strany "s kontroverzní minulostí", šéf sociální demokracie koaličním partnerům poděkoval. Pravda, posléze zmínil permanentní riziko střetu zájmů, v němž se ocitá ministr financí, majitel Agrofertu a mediální skupiny Mafra Andrej Babiš. Více čtěte ZDESobotka se také vymezil proti Miloši Zemanovi a jeho pohledu na ukrajinskou krizi. "Nejde o občanskou válku, ale o geopolitický střet." Zopakoval, že konflikt nelze řešit vojensky, a proto jsme odmítli na Ukrajině vyvážet zbraně. "Ukrajinu čekají velké reformy, než se zbaví dědictví oligarchů," řekl předseda ČSSD.

Bohuslav Sobotka při úvodním projevu na 38. sjezdu ČSSD.10:59 - Bohuslav Sobotka v úvodním projevu bilancoval první vládní rok. U tabule odškrtnul deset bodů, jež byly splněny a tím i důležitá část předvolebního programu ČSSD. Zmínil jen dvě věci, v nichž sociální demokracie neuspěla. Zaprvé jde o zvýšení daní z příjmů právnických a fyzických osob. "Stát bude potřebovat nové pravidelné příjmy, takže dřív nebo později se k tomu budeme muset vrátit," uvedl Sobotka. Druhý neúspěch pak je zavedení zákona o církevních restitucích beze změn. "Církve odmítly jakékoliv korekce, a tak budeme společně hledat další cesty, jak z restitučních náhrad co nejvíce financovat sociální péči, zdravotnictví a školství," řekl předseda ČSSD. Více o projevu čtěte ZDE.

10:48 - Sociální demokracie nemá důvod navrhovat změny v koaliční smlouvě, ani měnit své ministry. Ve zprávě předsedy strany to dnes na sjezdu řekl premiér Bohuslav Sobotka. Férový přístup k dodržování a naplňování koaliční smlouvy očekává i od koaličních partnerů. Současnou vládu považuje i nadále za jediný rozumný způsob, jak dát zemi stabilitu. Hnutí ANO a lidovcům poděkoval za dosavadní koaliční spolupráci.

10:20 - U vchodu do sálu se zdravím s bývalou místopředsedkyní ČSSD a ministryní školství Petrou Buzkovou. Říká, že se má dobře a přesně tak vypadá. Štíhlá, v elegantních tmavomodrých šatech a s širokým úsměvem tady působí trochu nepatřičně. "Poprvé jdu na sjezd jako delegátka. A musím říct, že jednání naší pražské konference bylo opravdu přátelské a dokonce jsme se v klidu shodli i na závěrech, které tu budeme prosazovat," pravila Buzková. Podle ní změna staov sice straně přinese spíš problémy, "ale když už jsme odsouhlasili konání referenda, vypadali bychom jako šašci, kdybychom ty principy teď nepřijali," míní advokátka Petra Buzková.

10:19 - Třetím kandidátem na prvního místopředsedu je ministr pro legislativu Jiří Dienstbier, který uvedl, že do volby jde „střízlivě". „Je to pro mě příležitost říct svoji představu o reformě sociální demokracie. My potřebujeme zásadní vnitřní reformu tak, aby o kandidátkách nerozhodovalo několik funkcionářů na krajské úrovni, ale doopravdy všichni členové," tvrdí Dienstbier. Právě o této úpravě a dalších změnách stanov, jak je loni schválilo vnitrostranické referendum, budou delegáti sjezdu rozhodovat v sobotu. Schvalovat budou také programovou rezoluci.

Sjezd ČSSD v Praze, den první

10:16 - Hašek při příjezdu zdůraznil, že na tomto sjezdu nebude kandidovat na žádnou funkci. Veřejně nechtěl podpořit ani žádného z kandidátů na místopředsednický post, aby nikomu nedal „polibek smrti". Kandidovat nehodlá ani místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, který podporuje Tejce.

10:15 - Chovanec i Tejc patřili po sněmovních volbách 2013 k takzvaných lánským pučistům kolem někdejšího prvního místopředsedy Michala Haška, kteří chtěli Sobotku odstavit. Chovanec se posléze za předsedu postavil. Nyní tvrdí, že ČSSD je konsolidovaná. „Strana se vzpamatovala a víceméně táhne za jeden provaz. Kdo chtěl pracovat, tak pracuje, kdo chtěl škodit, tak škodí, ale já myslím, že nikdo neškodí. Došli jsme na okraj propasti, podívali jsme se na její dno, mnozí se tam našli a strana je nyní jednotná," řekl Chovanec. Tejc tvrdí, že se v takzvaném haškovském křídlu nikdy nefiguroval. ČSSD je podle něho jednotná v programových cílech a v tom, že chce udržet současnou vládu s hnutím ANO a KDU-ČSL při nynější koaliční smlouvě. Jednota je prý také ve snaze uspět v krajských volbách příští rok. „Na některé dílčí věci můžeme mít jiné názory," podotkl Tejc. Krajské nominace ale podle něho jasně ukazují, že Sobotka má ve straně podporu.

10:14 - Více kandidátů se utká o křeslo prvního místopředsedy i řadových místopředsedů. „Souboj je pokaždé a je to dobře. Strana musí mít nějaké souboje," řekl ČTK ministr vnitra Milan Chovanec, kterého chce Sobotka za statutárního zástupce a je favoritem volby. Podle dalšího kandidáta, bývalého předsedy sociálnědemokra­tických poslanců Jeronýma Tejce je tajná volba při počtu více než sedmi stovek delegátů neodhadnutelná. Tejc ale také uvedl, že vzhledem k tomu, že existují dohody, proti nimž stojí, je realista. Zda bude v případě neúspěchu ve volbě prvního místopředsedy kandidovat na řadového místopředsedu, se prý ještě nerozhodl. „Je to samozřejmě ke zvážení, ale o tom bych se rozhodoval až podle výsledku voleb," řekl Tejc novinářům.

10:13 - Vedle volby vedení bude zásadním bodem dvoudenního sjezdu ČSSD hlasování o nových stanovách. To delegáty čeká v sobotu.

Sjezd ČSSD v Praze, den první10:10 - Českou a evropskou hymnou začal dnes dopoledne v pražském Kongresovém centru volební sjezd ČSSD. Očekává se, že funkci předsedy nejsilnější vládní strany obhájí premiér Bohuslav Sobotka. Sobotka nebude mít v odpolední volbě protikandidáta a podpořily ho všechny krajské stranické organizace.

10:04 - V Kongresovém paláci v Praze se scházejí delegáti 38. sjezdu ČSSD. Úsměvy, pozdravy, vítání. Nervozity minimum. Bohuslav Sobotka si jde pro drtivé vítězství, strana je ve slušné kondici. Někteří jsou ale skeptičtí a přiznávají, že mají nakročeno k neúspěchu. "Už je to asi jistý druh masochismu chodit do předem prohraných bitev," řekl u prezence Jiří Dienstbier. Nejvíc obav má o osud stanov. "Předsednictvo včera schválilo návrh, podle něhož by o kandidátkách v konečné fázi nerozhodovali členové strany, ale delegáti konferencí, ba dokonce okresní a krajské výbory, pokud by si to schválili v jednacím řádu. To by bylo popření našeho vnitrostranického referenda," bojí se kandidát na místopředsedu ČSSD Dienstbier.

10:02 - O místopředsednické funkce se uchází hned několik členů vlády, včetně ministra vnitra Milana Chovance, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, ministryně práce Michaely Marksové Tominové a ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera. Chovanec a Dienstbier se přitom spolu s bývalým šéfem poslanců ČSSD Jeronýmem Tejcem ucházejí o pozici prvního místopředsedy strany. Na řadové místopředsednické posty, z nichž jeden je vyhrazen ženám, mají vedle členů vlády nominace i současný místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec, náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, šéf Sněmovny Jan Hamáček nebo poslanec Jaroslav Foldyna.

10:00 - Sociální demokraté si dnes na sjezdu, který začíná v Praze, zvolí nové vedení. Staronovým předsedou strany by se měl bez problémů stát premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který je jediným kandidátem na funkci. Zajímavější může být souboj o místopředsednické posty, o nichž bude rozhodovat rekordní počet více než 750 delegátů.

Autor: ČTK, Redakce, Kateřina Perknerová

13.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 48
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - KUCHAŘ 30 000 Kč Restaurace Svijanská Bašta v Praze 10 Hostivaři přijme do svého týmu nového kolegu se zájmem o obor a s praxí. Pracovní doba krátký-dlouhý týden, nástup možný ihned, nebo po dohodě. Čistý příjem od 2.000 Kč á den. Cestovní ruch a hotelnictví - Hledáme recepční 17 000 Kč Menší rodinný penzion v Praze Holešovicích hledá recepční na poloviční úvazek. Pracovní doba 7.30-20.00. Práce občas i o víkendu. Nástup možný ihned. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní doba: 6:00-14:30 , Benefity: práce v moderním potravinářském provozu, závodní stravování, roční prémie, příplatky za přesčasy, víkendy a svátky, vzdělání a školení, další firemní benefity, Termín nástupu: ihned nebo dohodou , Vzdělání kandidáta: min. vyučen v oboru, Ostatní osvědčení: Zdravotní průkaz podmínkou, platný průkaz řidiče vysokozdvižného vozíku, svářečský průkaz - el. oblouk, autogen, Kontakt: technik@zarubafood.cz , tel. 737 277 300, Požadujeme čistý trestní rejstřík !. Pracoviště: Záruba food a. s., Vrbenská, č.p. 481, 370 06 České Budějovice 6. Informace: Kontakt, +420 737 277 300. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: mzda bude upřesněna podle praxe, praxe výhodou, vyučení v oboru výhodou. Pracoviště: Ma - ko inspiration s.r.o. 01, K. Světlé, č.p. 540, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Martin Mach, +420 773 473 333,777 570 921.

ilustrační
4

Raci v pivovaru fungují jako detektor lži

Osobní setkání s gorilou? To je neskutečný zážitek, říká fotograf Miloš Šálek.
19

Osobní setkání s gorilou? To je neskutečný zážitek, říká fotograf Miloš Šálek

V rakouských Alpách se ztratili dva Češi. Horolezce hledá vrtulník

V Rakousku se v oblasti okolo hory Hochalmspitze ve Vysokých Taurách (Hohe Tauern) ztratili dva Češi. Po dvojici horolezců pátrá na pět desítek rakouských záchranářů. Do akce nasadili vrtulník.

V Antarktidě se odtrhla hranatá kra. Unikátní kus ledu je velmi křehký

NASA zveřejnila unikátní snímky obdélníkové kry, která se odtrhla od ledovce ve Weddellově moři. Neobvyklý kus ledu má ostré hrany i rohy, ledový oceán je dosud nezaoblil. Naprosto hladký je i jeho povrch. Kra vznikla odlomením od ledovcového šelfu Larsen C v Antarktidě.

AKTUALIZOVÁNO

Padlý voják byl kynolog z Hrádku nad Nisou. Na náměstí již vzniklo pietní místo

/FOTOGALERIE/ Psy cvičil, účastnil se s nimi kynologických soutěží, které i organizoval. Na konci srpna se vydal na vojenskou misi do Afghánistánu. Zpátky domů do Hrádku nad Nisou se už ale rotný Tomáš Procházka, 42letý voják z chotyňského Centra vojenské kynologie, nevrátí. V pondělí zahynul při dalším útoku na české vojáky.

Babiš: Odmítám stažení českých vojáků z Afghánistánu

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s tím, aby česká armáda stáhla své vojáky z mise v Afghánistánu. Teror by se podle něj následně přenesl do Evropy. Babiš to uvedl na twitteru. Reagoval tak na dnešní vyjádření některých politiků. Stažení odmítl i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Čeští vojáci od začátku srpna v Afghánistánu čelili třem vážným útokům, zemřeli čtyři z nich a sedm bylo zraněno.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT