Předlohu nyní dostane k projednání Senát. Dá se očekávat, že senátoři k ní budou mít výhrady a zřejmě ji Sněmovně vrátí. Novelu v závěrečném hlasování podpořilo 102 poslanců, zapotřebí jich bylo 96. Hlasovali pro ni poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Proti byly kluby ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a všichni nezařazení poslanci.

Sněmovna v závěrečném hlasování schválila přesun audioknih a elektronických knih do desetiprocentní sazby DPH z nynějších 21 procent. Zvýšila limit tržeb v hotovosti, do něhož budou moci podnikatelé využívat papírovou evidenci tržeb. Vláda původně navrhovala 200 tisíc korun, Sněmovna ho zvýšila na 600 tisíc korun ročně. Poslanci také přes nesouhlas ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) výraznou většinou vyřadili z evidence tržeb předvánoční prodej sladkovodních ryb.

Evidenci tržeb nebude podléhat předvánoční prodej sladkovodních ryb ve dnech 18. až 24. prosince v takové provozovně, kde se uskutečňují pouze takovéto tržby. S návrhem přišel Pavel Kováčik (KSČM) a ztotožnil se s ním i rozpočtový výbor.

Rozšíření EET i změny v DPH mají nastat prvním dnem sedmého měsíce po vyhlášení novely zákona ve sbírce. Na návrh vlády se do nejnižší sazby DPH přesouvá například vodné a stočné, stravovací služby, úklidové práce nebo domácí pečovatelské služby, které dosud spadají do sazby 15 procent. Do nejnižší sazby předloha zařazuje opravy oděvů, obuvi, kol nebo kadeřnické služby, které jsou v základní sazbě 21 procent. Stejně tak se z nejvyšší do nejnižší sazby přesouvá točené pivo.

Ministryně Schillerová opakovaně ujišťuje, že její úřad prostřednictvím cenového výměru dohlédne na to, aby se snížení DPH na vodné promítlo do nižší konečné ceny pro spotřebitele. Původně měly do nejnižší sazby spadat i řezané květiny. Tato položka ale z návrhu vypadla při projednávání ve vládě.

Tržby na území ČR

Evidenci budou podléhat pouze tržby na území ČR. Zvláštní režim evidence tržeb bez připojení k internetu budou moci využít podnikatelé, kteří nejsou plátci DPH a nemají víc než dva zaměstnance.

Vláda předložila poslancům novelu loni v červnu. Její projednávání se prodlužovalo kvůli nesouhlasu opozice a jejím rozsáhlým projevům. Některé opoziční strany si za to od premiéra Andreje Babiše (ANO) vysloužily obvinění z obstrukcí, které ale odmítaly. První čtení začalo loni v září a Sněmovna ho dokončila až na osmý pokus letos v únoru.

Během závěrečného schvalování museli poslanci rozhodnout o osmi stovkách pozměňovacích návrhů. Bylo mezi nimi asi 770 návrhů ODS na vynětí jednotlivých oborů podle úřední klasifikace NACE z evidence tržeb. Pozornost vzbudilo například odmítnutí návrhu vyjmout chov velbloudovitých zvířat nebo kosmickou dopravu.

Opozice se neúspěšně pokusila zrušit celou evidenci tržeb nebo zamítnout projednávanou předlohu. Koaliční strany hájí EET argumenty o narovnání podnikatelského prostředí a o lepším výběru daní. Naopak předseda ODS Petr Fiala slíbil, že pokud jeho strana uspěje ve volbách, evidenci tržeb zruší.

Novela zákona o EET především reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil. Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Schillerová: ČSSD hlasováním pro zákon o EET dodržela smlouvu

Poslanci ČSSD hlasovali pro zákon o elektronické evidenci tržeb (EET) jako celek, dodrželi tak závazek z koaliční smlouvy, řekla dnes novinářům ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). To, že sociální demokraté hlasovali pro 12 pozměňovacích návrhů ODS, kterými poslanci vyřadili z povinnosti evidovat tržby některé sociální služby, chce zhodnotit a řešit interně. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka si budou muset koaliční partneři vysvětlit i obecně fungování poslaneckých klubů ve Sněmovně.

"Sociální demokracie hlasovala pro zákon jako celek. My jsme měli v koaliční smlouvě novelu zákona o EET, takže to, že hlasovala pro zákon jako celek, dodržela. Samozřejmě my si musíme zhodnotit a vyřešit vnitřně, že hlasovali pro zhruba 12 pozměňovacích návrhů. V celém průběhu připomínkového řízení nikdy tato připomínka stran sociálních služeb nezazněla, nejen od koaličního partnera, ale od nikoho," řekla Schillerová. Podpořených pozměňovacích návrhů ohledně sociálních služeb bylo 17. Schillerová doplnila, že je nutné si uvnitř koalice říci, zda se partneři chtějí podobně překvapovat, nebo spolupracovat standardně.

"My si budeme muset vysvětlit více věcí. Obecně fungování našich poslaneckých klubů ve Sněmovně. Od toho je koaliční rada, ta se sejde příští týden a tam bude prostor si ty věci říci," uvedl Hamáček. "Pokud vezmeme koaliční smlouvu doslova, tak to porušení bylo, nicméně ne první. Při hlasování ve Sněmovně se občas stane, že ten či onen poslanecký klub hlasuje jinak. Zatím jsme byli schopni to všechno zvládnout," dodal předseda ČSSD.

Podle něj poslance sociální demokracie například překvapilo, že kandidát SPD do Rady ČTK Michal Semín získal hlasy ANO. "Pokud se nemáme překvapovat, tak v žádných případech. Nemůžeme to redukovat pouze na EET," doplnil Hamáček.

Koho EET mine?

Podle Schillerové by se EET vztahovala zhruba na 200 právnických osob, které podnikají v sociálních službách. "Není to žádná majoritní skupina, ale dobrý signál to není," uvedla. "Já jsem varovala předtím, abychom je vyjímali, protože podnikají v oblasti EET. Proč by měli mít výjimku oproti jiným podnikatelům?" řekla. "Varovala jsem před tím, že nám tam mohou spadnout i různí šmejdi, kteří se sociální prací kupčí," doplnila.

To považuje Hamáček za nereálné. "I v debatě na plénu zaznívaly argumenty, že by nebylo důstojné, aby ve složitých lidských situacích, kdy jsou poskytované sociální služby, poskytovatelé s sebou nosili EET kasu," řekl. "Z hlediska dopadů do státního rozpočtu je to naprosto zanedbatelná věc. Je to spíše o signálu, že pokládáme oblast sociálních služeb za důležitou. I z tohoto důvodu jsme k tomu přistoupili," dodal. Hamáček novinářům také zopakoval čtvrteční stanovisko sociální demokracie. Podle něj je v situaci, kdy není jasné, jakým způsobem budou sociální služby dofinancovány, zatěžovat služby dalšími náklady nesmyslné.