„Na základě dodatečné analýzy výsledků jednotných přijímacích zkoušek vyšlo najevo, že v testu pro 2. řádný termín z českého jazyka a literatury pro uchazeče o obory osmiletého studia je chybně ohodnocena úloha číslo 12. Správná odpověď je kromě odpovědi B, původně uváděné v klíči správných řešení, také odpověď C,“ sděluje Zíka, jehož organizace připravuje plošné přijímačky na střední školy i státní maturity.

Práce pro ředitele

Dodává, že omyl neodhalila validační ani nezávislá odborná komise. „V současné chvíli provádíme analýzu dopadu na vyhlášení výsledků přijímacího řízení,“ píše Zíka a žádá, aby zatím ředitelé nevyhlašovali výsledky přijímacího řízení do oborů osmiletého gymnázia. „Pokud jste tak již učinili, vyčkejte analýzy dopadu a informace o možnosti řešení, kterou připravíme ve spolupráci s MŠMT,“ končí nemilé oznámení šéf CERMAT.

Pro ředitele gymnázií to je obrovská komplikace. Většinou už totiž výsledky vyhlásili a začalo běžet správní řízení. „Přerušovat správní řízení, kde běží lhůty a jsou natištěna všechna rozhodnutí, je pro každého ředitele šílenství, znamená to přepisovat a skartovat doslova tuny papíru,“ komentoval situaci pro Deník Mirek Hřebecký ze vzdělávací společnosti EDUin a bývalý ředitel gymnázia. 

Nebetyčný průšvih

Dramatickou situaci si uvědomuje i ministerstvo školství. „Právě na tom sedí naši právníci, dověděli jsme se to v pátek kolem sedmnácté hodiny. Musíme zjistit, jaké dopady to bude mít na přijímací řízení, ale podle mě se zkoušky nebudou muset opakovat,“ řekl Deníku ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Označil to za „nebetyčný průšvih“, který se už nesmí opakovat. „Jsem rozhodnutý se podrobně podívat na fungování validačních komisí a prověřit, zda neselhává celý systém,“ dodal Plaga.

Ředitel CERMAT Jiří Zíka končí v úřadu letos v prosinci. O tom, že ho nahradí vítězka výběrového řízení Michaela Kleňhová, rozhodl již bývalý ministr školství Stanislav Štech.