Spor začal v roce 2009, kdy Správa státních hmotných rezerv uzavřela s Lukoilem smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje. Firma podle žaloby odebrala petrolej za 275,6 milionu korun, vrátila ale necelou polovinu. Správa proto Lukoilu uložila pokutu, jejíž uhrazení firma odmítá.

Soud dnes projednal poslední důkazy v případu, zejména smlouvy státu s jinými dodavateli leteckých pohonných hmot z let 2009 až 2013. Firma Lukoil tvrdí, že žaloba je protiprávní a nárok promlčený. Správa státních hmotných rezerv ale na žalobě trvá.

Před soudem se řešila hlavně výše smluvní pokuty, která se podle důkazů pohybovala kolem pěti až deseti procent z ceny chybějícího zboží, v případě Lukoilu to ale bylo 20 procent. Podle právního zastoupení státu byla výše pokuty daná údajným prodlením při porušení smlouvy, s čímž ale firma nesouhlasí. Právník Lukoilu Jan Vondráček například uvedl, že správa musela počítat s možností, že Lukoil může od smlouvy odstoupit, a také podle něj mohla situaci vyřešit jiným způsobem, například se domluvit na nahrazení leteckého petroleje jinou pohonnou hmotou, třeba motorovou naftou.

Prezident se vyjádří, až bude pravomocný rozsudek

Dodatky smlouvy na sebe podle něj navazovaly a „žádné dlouhodobé prodlení nemohlo být důvodem zvýšení smluvní pokuty", uvedl právník. Zástupkyně státu řekla, že šlo o neobvyklý případ a po šesti prodlouženích bylo opodstatněné smluvní pokutu zvýšit. Soudkyně nakonec nárok státu, který Lukoil žaloval, uznala včetně úroků.

Loni v červnu vydal soud platební rozkaz, kterým uložil firmě povinnost částku zaplatit. Lukoil ale podal takzvaný odpor, kterým se rozkaz zrušil, a soudkyně proto musela nařídit veřejné projednání sporu, které začalo letos počátkem dubna.

Prezident Miloš Zeman řekl dříve v rozhovoru s ČTK, že chce počkat, jak soudní spor mezi státem a společností Lukoil dopadne. Teprve poté se prý rozhodne, jestli Nejedlý zůstane mezi jeho poradci. Nejedlý je také místopředsedou Strany práv občanů, která dříve nesla Zemanovo jméno.

Dnes Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že prezident se k věci nebude vyjadřovat do doby, než bude vynesen pravomocný rozsudek. Stejně odpověděl na otázku, zda prezident záležitost považuje za problém.

Lukoil Aviation Czech dodává letecké palivo Českým aeroliniím. Je součástí ruské ropné společnosti Lukoil.