Nejvyšší soud původně dovolání odmítl. Justice předtím dospěla k závěru, že mezi stíháním Uzunoglua a krachem obřího kontraktu neexistuje přímá souvislost. Stát proto podle soudů nenese zodpovědnost za vzniklou škodu. Nejvyšší soud s verdiktem souhlasil, čímž se ale podle soudkyně zpravodajky Ivany Janů odchýlil od jednoho ze svých starších rozhodnutí o Uzunogluových nárocích. „Nejvyšší soud rezignoval na svou roli ve smyslu předvídatelnosti svých vlastních rozhodnutí," uvedla Janů.

Uzunoglu dnešní verdikt přivítal. „Tato mašinerie mi vzala 20 let mých nejproduktivnějších roků. Já budu bojovat dál, nejenom kvůli sobě, ale abych poukázal na trhliny v justici a nepřípustné zásahy do základních práv občanů," řekl novinářům.

Podnikatel v roce 1994 zastupoval společnost Cromway Holdings, která údajně chtěla od Škody Plzeň odebrat 60 lokomotiv za 1,8 miliardy korun plus náhradní díly a servisní služby za 3,75 miliardy korun. Uzunoglu by prý dostal provizi 2,5 procenta z celkové hodnoty obchodu.

Stíhání trvalo 13 let

Jednání dospěla k předběžné dohodě, těsně před podpisem se ale Uzunoglu dostal do vazby a z obchodu sešlo. V cele byl odříznutý od světa. Vzniklou škodu muž v pozdějších žalobách vyčíslil na 81,2 milionu v případě lokomotiv a 178,1 milionu v případě náhradních dílů a servisu. V jiném sporu se Uzunoglu domáhal dalších vysokých částek jako údajný tichý společník Cromway Holdings.

Uzunoglu strávil ve vazbě dva a půl roku kvůli obviněním z podvodu, přípravy vraždy a mučení. Stíhání čelil téměř 13 let. Soudy jej nakonec zprostily obvinění. Z trestné činnosti vinil Uzunoglua cizinec Gürken Gönen. Tvrdil, že jej Uzunoglu a další lidé v září 1994 spoutali, okradli, bili, fotografovali v ženských šatech a násilně drželi v kanceláři po několik dní.

Uzunoglu kvůli stíhání a vazbě požadoval po ministerstvu spravedlnosti mnohamiliardové částky. Podal také více než stovku žalob. Jako základní odškodnění za nezákonné stíhání a vazbu mu ministerstvo vyplatilo 5,95 milionu korun, což je jedna z historicky nejvyšších náhrad. Podle Uzunoglua to ale zdaleka nepokrývá způsobenou škodu. Vazba a následné soudní tahanice přerušily jeho kariéru v byznysu.

Zatím žádná z mnoha dalších žalob o odškodnění nedospěla k pravomocnému verdiktu ve prospěch Uzunoglua. Ani kauza, do které kdysi intervenoval Nejvyšší soud, zatím definitivně neskončila. „Soud prvního stupně – s připomínkou, že nepůjde přece proti proudu – zase rozhodl tak, že žalobu zamítl," uvedl advokát Ctirad Hajda.