Soudkyně Ivana Chlupová rozhodla, že nemocnice má na postižení chlapce velký podíl. Hoch po operaci mandlí krvácel a následně došlo k zástavě oběhu. I přes oživování lékařů má Matěj nenávratně poškozený mozek. „Personál nemocnice nevyhodnotil řádně a dostatečně rychle komplikace po operaci. Na oddělení ušním, nosním a krčním měli lékaři počítat s problémy po operaci. Lékařská péče byla málo obezřetná," odůvodnila rozsudek Chlupová.

Nemocnice má dále uhradit dalšího půl milionu korun na soudní výlohy. „Nebudeme se k rozsudku vyjadřovat," sdělila při odchodu ze soudní síně právní zástupkyně nemocnice Hana Krejčí. Při závěrečné řeči ale odpovědnost nemocnice za zdravotní stav hocha popřela.

Ředitel nemocnice Roman Kraus reagoval obdobně. „Jsem na dovolené v Maďarsku, až se vrátím, začnu situaci řešit," uvedl v pondělí po vynesení rozsudku Kraus. Nemocnice se může do tří dnů odvolat. Pokud tak neučiní, musí rodině Kociánových odškodnění zaplatit.

Výdaje na ošetřování

Rodiče devítiletého Matěje jsou s výsledkem soudu spokojeni. Líčení trvalo tři roky. „ Částka nám pokryje naše výdaje na ošetřování. Na čtyřiadvacetihodinovou péči doplácíme měsíčně padesát tisíc korun. O syna se stará manželka a ještě zdravotní sestry. Díky odškodnému se o Matěje můžeme starat doma," řekl se slzami v očích Matějův otec Vítězslav Kocián.

Jeho matka Marcela Kociánová poděkovala všem lidem, kteří přispěli na domácí péči. „Víme, že v nemocnici by po třech měsících umřel. U Matěje pozorujeme drobné zlepšení. Antibiotika měl naposledy v lednu a infarkty jsou méně časté," popsala stav syna.

Právník rodiny Lukáš Prudil před soudem při závěrečné řeči přednesl několik pochybení nemocnice. „Matce neřekli o možných komplikacích po operaci. Navíc chlapce neumístili na jednotku intenzivní péče. Na běžném pokoji ani nefungovalo nouzové tlačítko, kdyby se chlapci přitížilo. Při oživování Matěje byla sestra příliš zmatená a než došla lékařka, hoch byl sedm minut bez péče," vyjmenoval Prudil. Zkritizoval také nedostatek lékařského personálu na oddělení.

I když nemocnice při soudním líčení vyjádřila lítost nad stavem chlapce, vinu popírá. „Personální obsazení oddělení bylo dostatečné. Lékařka a sestra při oživování spolupracovaly a k žádnému pochybení nedošlo," poukázala právnička nemocnice Krejčí a soud požádala o zproštění žaloby.

Rodina podala také žalobu k brněnskému krajskému soudu. Žádá po nemocnici patnáct milionů korun, protože situace ovlivnila život Matějovým příbuzným.

Odškodné za nepovedenou operaci v Brně je mezi nejvyššími v ČR

  • 30 milionů korun (strany se dohodly na snížení na 20 milionů) – Obvodní soud pro Prahu 10 v červnu před dvěma lety přiznal odškodné rodině postiženého chlapce. Zaplatit ho má pražská Vinohradská nemocnice, kde se chlapec narodil v roce 2009 ochrnutý. Porod byl sice plánovaný, skončil ale ochrnutím a slepotou a hluchotou dítěte, které vyžadovalo celodenní péči. Nemocnice se proti rozsudku odvolala, obě strany nakonec v létě 2014 v mimosoudní dohodě dospěly strany k částce o deset milionů nižší. Chlapec zemřel v říjnu 2014.
  • 18 milionů korun – Odvolací Krajský soud v Plzni v dubnu 2008 přiznal odškodnění ochrnuté matce dvou dětí z Horního Slavkova na Sokolovsku. V sokolovské nemocnici jí v roce 2003 lékaři při angiografii vstříkli kontrastní látku, na kterou byla zřejmě alergická. Upadla do komatu a je ochrnutá. Částku za nemocnici zaplatil kraj.
  • 16,5 milionu korun – Prostějovská nemocnice zaplatila v roce 2007 odškodné manželům z Prostějovska za pozdní resuscitaci jejich syna. V případu, který se táhl více než pět let, nakonec Krajský soud v Brně potvrdil, že lékaři chybovali. Jako novorozenému se chlapci na čas zastavilo srdce a přestal dýchat. Utrpěl nevratné poškození mozku.
  • 15 milionů korun – Liberecký kraj podle Mladé fronty Dnes z července 2010 musí zaplatit za libereckou nemocnici odškodné manželům, jejichž syn utrpěl v roce 2000 při porodu rozsáhlé a nezvratné poškození mozku. Před soudem skončila také lékařka, která porod vedla. V době vyšetřování ale z nemocnice zmizela dokumentace o porodu, soud jí tak vinu neprokázal.
  • 13,5 milionu korun – Za nepovedený porod v roce 2001 vysoudila rodina ze Žirovnice odškodné na pelhřimovské nemocnici. Chlapec se kvůli nedostatečné péči narodil těžce postižený. Do konce života bude ochrnutý na pravou část těla a slepý. Soud pochybení lékaře neprokázal.
  • Téměř 12 milionů korun – V únoru 2009 odvolací senát Městského soudu v Praze rozhodl, že Nemocnice na Bulovce musí odškodnit rodiče chlapce, který jako tříletý podstoupil v roce 2000 běžnou břišní operaci. Kvůli údajnému pochybení lékařů při odpojování od dýchacího přístroje utrpěl ale poškození mozku. Oba lékaře soud zprostil obvinění.
  • 10,5 milionu korun – Brněnský městský soud dnes rozhodl, že tamní fakultní nemocnice musí zaplatit 10,5 milionu korun jako odškodnění rodičům, jejichž syn skončil po operaci mandlí s poškozeným mozkem. Případ se stal před šesti lety, kdy tehdy tříletý Matěj podstoupil operaci mandlí. Poté však u něj nastaly pooperační komplikace, které vyústily ve vážné poškození mozku. Nemocnice pochybení odmítla. Rozsudek není pravomocný.