Soudkyně Alena Novotná odročila spor na 17. června, kdy se projednají smlouvy státu s jinými dodavateli leteckých pohonných hmot z let 2009 až 2013. „Konkrétně bychom měli předložit smlouvy mezi dodavateli petrolejového benzínu, z nichž by mělo vyplynout, jaká byla výše smluvní pokuty, o které se v tomto procesu jedná. Zda byla přiměřená, nebo nebyla," řekl novinářům mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Pavel Hortig.

Při červnovém jednání by mohly již zaznít závěrečné řeči. Zda soudkyně vysloví hned verdikt, není zatím zřejmé, naznačila, že si nechá lhůtu a rozhodnutí vynese pak do dvou dnů.

Soudkyně dnes řešila řadu listinných důkazů a zamítla několik návrhů Lukoilu na další důkazy, u některých podle ní nebylo zřejmé, co mají prokazovat.

Lukoil: Nárok je promlčený

Lukoil tvrdí, že žaloba je protiprávní a nárok promlčený, SSHR ale na žalobě trvá. Spor začal v roce 2009, kdy správa uzavřela s Lukoilem smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje. Firma podle žaloby odebrala petrolej za 275,6 milionu korun, vrátila ale necelou polovinu. SSHR proto Lukoilu uložila pokutu, jejíž uhrazení firma odmítá.

Loni v červnu vydal soud platební rozkaz, kterým uložil firmě povinnost částku zaplatit. Lukoil ale podal takzvaný odpor, kterým se rozkaz zrušil, a soudkyně proto musela nařídit veřejné projednání sporu, které začalo letos počátkem dubna.

Prezident Miloš Zeman řekl dříve v rozhovoru s ČTK, že chce počkat, jak soudní spor mezi státem a společností Lukoil dopadne. Teprve poté se prý rozhodne, jestli Nejedlý zůstane mezi jeho poradci. Nejedlý je také místopředsedou Strany práv občanů.

Lukoil Aviation Czech dodává letecké palivo Českým aeroliniím. Je součástí ruské ropné společnosti Lukoil.