Krajský soud v Plzni ve středu totiž posvětil rozhodnutí Západočeské univerzity v Plzni, jež titul podnikateli v květnu 2011 odebrala kvůli nesplnění studijních povinností. Jednoduše tak řekl, že postup univerzity byl správný a v souladu se zákonem.

Krajský soud ve věci rozhodoval již podruhé. V květnu 2015 však Harangozzově žalobě vyhověl, když řekl, že univerzita nebyla oprávněna titul odebrat. Škola však proti tomu podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který věc loni vrátil zpět do Plzně. Orgán, který diplom vydal, jej totiž podle jeho výkladu mohl i zrušit. „V tomto směru lze odkázat na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu," řekl předseda senátu Václav Roučka. Doplnil, že podrobné odůvodnění celého verdiktu bude stranám rozesláno do třiceti dnů.

Čtěte také: Dvořáková odhalila plzeňská práva. Pohlídá strany?

Nesplnil studijní povinnosti

Když se univerzita v roce 2011 rozhodla titul Harangozzovi odebrat, argumentovala nesplněním studijních povinností. Mimo jiné se nepodařilo dohledat diplomovou práci, ale ani žádné doklady o tom, zda podnikatel před přestupem do Plzně, kde byl v červnu 2005 zapsán do pátého ročníku, studoval někde jinde. Tehdejší děkan fakulty Milan Kindl Harangozza přijal s tím, že mu uznává předchozí studium na vysoké škole v Bratislavě. Jak ovšem uvedl právník univerzity Jan Rubricius, bylo zjištěno, že Harangozzo tam studoval bakalářský obor a studium bylo po dvou letech pro nesplnění studijních povinností ukončeno.

Harangozzo přišel posléze také s tím, že studoval na Mezinárodní vysoké škole podnikatelství a práva v Praze. „Tento argument se ale objevil až v průběhu řízení. Před tím se Jan Harangozzo nezmiňoval o tom, že by se pět let věnoval studiu na této škole. Tato argumentace se neobjevila ani když podával opravný prostředek proti rozhodnutí univerzity. Přitom měl možnost přijít s tím již v roce 2009," podotkl Roučka.

Čtěte také: Plzeňská práva bez nových studentů ročně přijdou o šest milionů korun

Případ bude mít dohru u Nejvyššího správního soudu. Harangozzův právní zástupce Radek Ondruš hodlá nynější verdikt zvrátit, podá proto kasační stížnost.

Kauza plzeňských práv vypukla v roce 2009 a v souvislosti s ní se dá hovořit o největším skandálu českého polistopadového vysokého školství. Najevo vyšlo, že tituly byly udělovány studentům, kteří na škole byli třeba jen několik měsíců, zjistilo se též, že řada absolventských prací byla opsána. O titul mimo jiné přišli potomci zavražděného podnikatele Františka Mrázka Monika a Michal a řada vlivných podnikatelů. Mezi studenty, kteří za podivných okolností získali titul, se mimo jiné objevil i bývalý šéf plzeňské městské policie Luděk Hosman, který soudní spor vyhrál, nebo současný ministr vnitra Milan Chovanec.