Spataro je obžalován, že v květnu tohoto roku ujel v údajně vysoké rychlosti asi 70 kilometrů v protisměru na rychlostní silnici R10 směrem na Prahu a přitom způsobil sérii dopravních havárií.

Soud ale k verdiktu nedospěl, protože obhájkyně obžalovaného Markéta Pekařová žádá, aby před soudem svědčil i expert z oblasti psychiatrie. „Nestačí nám, aby byl přečten jen posudek, chceme přímé svědectví znalce,“ podotkla pro Deník Pekařová. Znalec se ale z účasti u pondělního líčení omluvil. Soud muže ponechal ve vazbě, může být ale propuštěn na základě kauce.

Hrozí mu až osm let

Podle státního zástupce Tomáše Cardy hrozí švýcarskému řidiči až osm let vězení, pokud se podaří prokázat, že byl v době řízený příčetný. Podle svědectví policistů, kteří muže v autě pronásledovali, dobře věděl, co dělá.

Spataro vjel na R10 27. května v dopoledních hodinách, přičemž se v protisměru otáčel i před jedoucím autobusem. Policisté se o jeho jízdě ve špatném směru dozvěděli, když právě hlídkovali v Bezděčíně. „Dostali jsme hlášení a čekali na něj, jakmile kolem nás projel, začali jsme ho pronásledovat a zároveň jsme žádali uzavření dálnice, to se však nepodařilo, tak jsme se jej snažili zastavit voláním z megafonu i použitím výstražných znamení,“ uvedli u soudu zasahující policisté.

Dobře manévroval a dokonce telefonoval

Podle nich je Spataro stále sledoval. „V jednu chvíli šlápl na plyn a ujel nám. Pak si to uvědomil a zpomalil a stále se držel pár metrů za námi. V jednu chvíli dokonce i telefonoval. Auto velmi dobře řídil a musel být při smyslech. V jednu chvíli totiž dokázal manévrovat tak, že se vešel mezi dva předjíždějící se kamiony. Bylo to velmi nebezpečné, ale jemu to vyšlo, to svědčí o tom, že měl řízení pod kontrolou,“ shodli se vyslýchaní policisté.

Podle obhájkyně ale nesedí svědectví o tom, jak rychle vlastně švýcarský řidič jel. Jeden policista hovořil o rychlosti kolem 150 druhý kolem 190 kilometrů v hodině. Spataro se hájí tím, že nikomu ublížit nechtěl. „Měl jsem strach z lidí, myslel jsem, že mě někdo pronásleduje. Trpěl jsem paranoiou, točil jsem se v kruhu, nevěděl jsem kam jedu, i navigace fungovala divně,“ vypověděl obžalovaný. Podotkl, že v ten den užil léky na své psychické nemoci a k tomu užil drogu pervitin. „Nepíchal jsem si ji, jen jsem vdechl nosem asi dva centimetry dlouhou linku pervitinu,“ řekl Spataro. Později soudu přiznal, že už v minulosti užil drogu heroin.

Už při cestě s rodinou před šílenou jízdou se začal chovat divně, bál se projíždějících aut a podle jeho přítelkyně jel nezvykle rychle. Zlom přišel poté, co mu přítelkyně navrhla, že se pojedou podívat na hrad Grabstein, pod čímž si podle svých slov představil místo, kde leží mrtvoly. „Měl jsem strach a začal jsem ujíždět, nevěděl jsem, co dělám. Za všechny škody se omlouvám, moc svého činu lituji, ohrozil jsem životy lidí i budoucnost mé rodiny,“ litoval u soudu Spataro.

Policisté švýcarského řidiče dopadli až v Praze nedaleko vojenského letiště. Podle nich se zadržení velmi bránil a museli proto použít donucovací prostředky. Obžalovaný to ale vidí jinak a tvrdí, že do něho policisté bezdůvodně kopali, ti to odmítají.

Při divoké jízdě v protisměru způsobil Sascha Spataro devět dopravních havárií se škodou přes půl milionu korun.