Nikulin je Rus, proto se nemohl v Česku v rámci azylového řízení nemohl domáhat ochrany před vydáním do USA. Tak by se dalo jednou větou shrnout odůvodnění Nejvyššího správního soudu, kterým zamítl hackerovu kasační stížnost.

„Stěžovatel, který je občanem Ruské federace, se v řízení o udělení mezinárodní ochrany nemohl domáhat ochrany proti vydání do Spojených států, neboť taková žádost je zcela v rozporu se samotnou podstatou institutu mezinárodní ochrany. Ten vždy slouží k poskytnutí ochrany před nebezpečím hrozícím ze strany země původu (nebo jí schvalovaným),“ uvedla soudkyně Eva Šonková.

Nikulin ve své stížnosti tvrdil, že americká žádost o vydání za jeho rozsáhlou trestnou činnost má údajně politické pozadí a že prý mu v USA hrozí nepřiměřeně vysoký trest. Rus přijel do Prahy předloni na podzim na turistické vízum. Česká policie jej zatkla na základě amerického zatykače.

Ihned nato vyrobilo svůj zatykač za údajnou drobnou majetkovou trestní činnost také Rusko a pomocí prezidenta Miloše Zemana a jeho spolupracovníků začalo vyvíjet enormní tlak na to, aby Nikulin nebyl Američanům vydán. Nikulinovy zločiny totiž mohly ovlivnit americké prezidentské volby a v USA dosud vyšetřování ruských zásahů do předvolební kampaně neskončilo.