Lessy zatím rozhodnutí dostal pouze do datové schránky. Předpokládá, že poštou je obdrží v úterý. „V tom okamžiku nabude právní moci. Neexistuje proti němu opravný prostředek. Ministrovi vnitra podám žádost o přezkumné řízení. Na jejím konci by mělo být zrušení mého propuštění ze služby," řekl v sobotu Lessy. Policejním prezidentem nyní je Martin Červíček.

Do čela policie je Lessy ochoten se znovu postavit. Záviset ale podle něj bude hodně i na osobě nového ministra vnitra, který vzejde z nynějších parlamentních volebh. „Je to ale v každém případě důležitý signál jak pro policisty, tak ostatní obyvatele. Takové nepravosti nemohou zůstat bez povšimnutí. Člověk musí za pravdu bojovat," řekl Lessy.

Pražský městský soud v jeho případě rozhodl už minulý týden. Oficiálně ale verdikt do dnešního dne nikdo nepotvrdil. Státní zástupce bývalého policejního prezidenta vinil z pomluvy a zneužití pravomoci, údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Lessy vinu od počátku odmítá. Bývalý ministr vnitra Jan Kubice ho po obvinění inspekcí loni v srpnu z funkce odvolal.

Podle obžaloby Lessy v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák „zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka. Lessy uvádí, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Redaktor se ho prý na Vaňka sám telefonicky dotazoval.

„V této záležitosti už proti mě bylo zahájeno kárné řízení v lednu 2012. Pravomocně skončilo zastavením. Mé pochybení se nepotvrdilo. Tím vše podle posledního rozhodnutí soudu mělo skončit. Následné zahájení trestního stíhání už bylo nezákonné. Není možné, aby byl člověk projednáván dvakrát za stejnou věc," tvrdí Lessy.

„Až do fáze tohoto odvolacího řízení bylo trestní stíhání obžalovaného předcházejícími orgány činnými v trestním řízení vedeno v rozporu s platnou právní úpravou," uvádí se v rozsudku pražského městského soudu. Trestní stíhání bylo podle něj nepřípustné.

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina už před časem naznačil, že je ochoten se s Lessym kvůli řešení možného dvojvládí u policie sejít. Řekl ale, že to bude až v době, kdy rozhodnutí bude pravomocné. Pecina počítá s tím, že se s Lessym i Červíčkem dohodne tak, aby byla zachována stabilita policie. Ministerstvo bude muset zřejmě Lessymu i uhradit roční plat. Ten činil něco přes 70.000 korun hrubého měsíčně. Pecina prý chce rovněž zjistit, zda Generální inspekce bezpečnostních sborů při vyšetřování Lessyho případu nepochybila.