Bobošíkovou, Dlouhého a Okamuru ministerstvo vnitra nezaregistrovalo, protože po odpočtu neplatných hlasů zůstali pod zákonnou hranicí 50.000 podpisů. Vnitro ale podle NSS postupovalo nesprávně, když chybovost obou kontrolních vzorků sečetlo. Správně ji mělo zprůměrovat. Vnitro trvá na tom, že se nedopustilo zásadní chyby, soud se prý jen přiklonil k jinému z možných výpočtů.

Nejvíc chyb měl Okamura

Po zprůměrování chybovosti kontrolních vzorků zůstalo Bobošíkové 50.810 podpisů, proto soud nařídil její registraci. Okamura a Dlouhý i po zprůměrování chybovosti zůstali pod padesátitisícovou hranicí. Soud tak jejich návrhům nevyhověl. I kdyby vnitro postupovalo správně, Okamuru a Dlouhého by nemohlo zaregistrovat. Zvláště u Okamury soud upozornil na vysokou míru chybovosti podpisů. „V případě pana Okamury tam byly i celé petiční archy smyšlené, sepsané jednou rukou," uvedl předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček.

O stížnostech nezaregistrovaných kandidátů rozhodoval sedmičlenný senát, který však nebyl jednotný. Tři jeho členové včetně předsedy soudu Josefa Baxy se domnívali, že zákonná úprava přímé volby je neústavní. Prosazovali, aby NSS předložil zákon Ústavnímu soudu. Většina je však přehlasovala. Baxa dnes varoval, že se volba prezidenta může stát karikaturou. Zákon je podle něj nejednoznačný, nesrozumitelný a byl přijat ve spěchu.

V souladu s ústavou

Šimíček připustil, že zákonná úprava není ideální, ale umožňuje výklad, který je v souladu s ústavou. „Pokud je nějaké zákonné ustanovení hloupé, nedokonalé, ještě to neznamená, že je protiústavní," u­vedl.

Nejvyšší správní soud odmítl i návrhy pětice uchazečů o Hrad, kteří neshromáždili potřebných 50.000 podpisů. To je také případ Samkové, která proti rozhodnutí NSS podá ústavní stížností ještě před Vánoci. „Je tam spousta chyb a protiústavností," řekla Samková o prováděcím zákonu k přímé volbě.

Dlouhý i Okamura ohlásí svůj další postup v pondělí. Podle Okamury rozhodl Nejvyšší správní soud politicky, stejně jako předtím vnitro. „Jsem den ode dne více přesvědčený, že ministerstvo vnitra nedělalo chyby, ale plnilo zadané úkoly, tedy vyřadit vybrané kandidáty," uvedl Okamura. Důkazy prý už předal policii spolu s trestním oznámení pro podvod a maření voleb.

Ohrožení přímé volby

Ústavní soudci se budou snažit, aby o případných stížnostech nezaregistrovaných kandidátů na prezidenta rozhodli rychle. Žádná časová lhůta pro rozhodnutí však neexistuje, řekla mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová. Případné stížnosti by mohly termín první přímé volby hlavy státu ohrozit. První kolo prezidentských voleb se má uskutečnit 11. a 12. ledna. Jejich odložení je v pravomoci Ústavního soudu.

Na prezidenta nyní oficiálně kandiduje devět lidí. Zákonodárci navrhli Jiřího Dienstbiera (ČSSD), Přemysla Sobotku (ODS) a Karla Schwarzenberga (TOP 09 a STAN). Podpisy voličů umožnily kandidaturu Jana Fischera, Taťány Fischerové, Vladimíra Franze, Zuzany Roithové (KDU-ČSL), Miloše Zemana (SPOZ) a Jany Bobošíkové (Suverenita).