Rozsudek, který Bártu zprostil obvinění z korupce, nabyl právní moci v březnu roku 2013. Bárta uplatnil svůj nárok vůči státu až v dubnu 2014, a podle Obvodního soudu pro Prahu 2 tak překročil šestiměsíční promlčecí lhůtu. „Mám za to, že promlčecí doba běžela. Odkazuji na judikaturu Nejvyššího soudu," odůvodnila rozsudek soudkyně Martina Weissová.

Bárta, který k dnešnímu jednání nedorazil, požadoval 20 milionů za zásah do svého osobního i politického života. Další tři miliony chtěl za nesprávný úřední postup státu. Jeho advokát Tomáš Gřivna se neúspěšně snažil přesvědčit soudkyni o tom, že promlčecí lhůta neběžela po dobu, kdy Nejvyšší soud rozhodoval o stížnosti pro porušení zákona a o dovolání, které v Bártův neprospěch podali nejvyšší státní zástupce a tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová. „Trestní řízení proti žalobci (Bártovi) pokračovalo a zásah do jeho osobnostních práv trval. Až okamžikem rozhodnutí Nejvyššího soudu přestal zásah do osobnostních práv žalobce a bylo možno vyčíslit nemajetkovou újmu," uvedl.

Mezi navrženými důkazy, které soudkyně zamítla, byla výpověď Bárty i dalších lidí spjatých s někdejší vládní stranou Věci veřejné – například Bártovy manželky Kateřiny Klasnové, exposlance Michala Babáka či někdejšího předsedy strany Radka Johna. Právník dále žádal předestřít politický program strany, znalecký posudek z oboru psychologie práce a řadu novinových článků.

Stát bude hradit náklady současného soudního řízení

Po podání žaloby na stát dostal Bárta od ministerstva spravedlnosti 335.000 korun za náklady na právní zastoupení v trestní kauze, úřad se mu také omluvil. Podle dnešního rozhodnutí má ministerstvo doplatit ještě 15.730 korun za pět Bártových porad s právníkem a příslušné úroky. Stát bude také hradit náklady současného soudního řízení, které soud teprve vyčíslí.

Bývalý vrcholný politik byl zproštěn obvinění z korupce po dvouletém stíhání. Obžaloba tvrdila, že dal úplatek tehdejším stranickým kolegům, poslancům Jaroslavovi Škárkovi a Kristýně Kočí, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který v souvislosti s kauzou rezignoval na funkci ministra, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

Bártův advokát u soudu už dříve uvedl, že jeho klient byl k demisi donucen po nátlaku členů strany i tehdejšího kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS), kde Věci veřejné vládly společně s občanskými demokraty a TOP 09. Kdyby prý demisi nepodal, byl by z funkce odvolán.