Senát jej uznal vinným ze sexuálního nátlaku. Žurek podle něj porušil zákon při pořádání naturistických akcí, během nichž dovolil fotit nahé děti. Za to dostával peníze, které mimo jiné použil na pokrytí nákladů.

Setkání se konala v Moravskoslezském kraji i na dalších místech celé České republiky.

Likvidace?

Žurek jakoukoliv vinu popřel a chystá dovolání k Nejvyššímu soudu. „Připravujeme dovolání, děláme i další kroky," řekl Deníku Žurek, který má obavy, že soudní verdikt může znamenat konec naturismu u nás. „Je to vlastně tažení proti naturismu," komentoval rozsudek Žurek s tím, že paragraf pojednávající o sexuálním nátlaku lze vykládat různě. „Ten paragraf je gilotina pro naturismus," uvedl Žurek, jenž se domnívá, že je nutné dát naturismu jasný právní rámec. „Jinak nám hrozí vymření," dodal naturista.

Od vrchního soudu odcházel značně rozladěn, a to i přesto, že v rámci svého odvolání dosáhl snížení trestu o čtyři měsíce. „Byla částečně upravena právní kvalifikace, a to ve prospěch obžalovaného. Proto došlo ke snížení trestu," řekl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský s tím, že stále jde o nepodmíněný trest.

Ziskuchtivý motiv

„Nebylo možné ukládat podmíněný trest. Jednalo se o organizovanou a sofistikovanou činnost páchanou ve velkém rozsahu ze ziskuchtivého motivu," vysvětlil Lichnovský.

Žurek byl podle soudu členem organizované skupiny řízené třemi Poláky. Ti jsou stíháni v Polsku.

Cizinci v Moravskoslezském kraji i na dalších místech České republice natáčeli nahé děti, záběry zpracovávali ve své vlasti a následně je poštou či elektronicky zasílali do USA. Žurek podle soudu pro Poláky zorganizoval sedmadvacet setkání po celé České republice, na kterých jim umožnil fotografovat obnažené děti. Účastníkům platil veškeré náklady, někdy jim dával odměnu v řádech stokorun. Od cizinců Žurek dostával peníze, které mimo jiné použil na pokrytí nákladů. Snímky a videa se objevily na placeném americkém serveru.

Nepochopení

Žurek od samého začátku vinu popíral. Vše označil za nedorozumění a nepochopení. Podle něj šlo o běžná setkání a pořízené fotografie a videa měly sloužit jen k propagaci naturismu. Spolupráci s Poláky s odstupem času označil jako ne zrovna nejšťastnější. „Stalo se to před několika roky. Dnes bych byl určitě obezřetnější," prohlásil Žurek s tím, že tehdy dělal vše z nadšení ve svém volném čase a téměř bez podpory. „A pak přišel někdo a řekl. Děláte perfektní naturistické akce a lidem se líbí. My vám pomůžeme. Uhradíme nájmy a záležitosti spojené s uspořádáním akce," vzpomínal na setkání s Poláky Žurek, podle kterého v současné době peníze na konání akcí zajišťuje zcela jiným způsobem.

Proti verdiktu vrchního soudu již není odvolání. Případné dovolání nemá odkladný účinek. To znamená, že po obdržení výzvy musí Žurek nastoupit do vězení.