Údajnému organizátoru vraždy Lembakovi vadilo to, že vrchní soud rozhodoval v jeho nepřítomnosti, přestože se řádně omluvil ze zdravotních důvodů. Podle NS to skutečně byla chyba, zjistila ze soudní databáze.

Rozhodnutí o vině a trestu pro další dva odsouzené zůstávají beze změn. Dovolání druhého z organizátorů Valerije Prytoka proti trestu 13,5 roku vězení NS odmítl. Vykonavatel vraždy Oleg Kalašnikov, jenž odešel od soudu se čtrnáctiletým trestem, podle dostupných informací dovolání nepodal.

Vrchní soud tedy nyní znovu rozhodne jen o odvolání Lembaka. Podle záznamu v databázi InfoSoud svolal soud nové jednání na 10. září. Podle informací z loňského roku však Lembak už před časem odcestoval na Ukrajinu, protože jej justice v průběhu trestního řízení pustila z vazby.

Střleba z bezprostřední blízkosti

Třicetiletý ukrajinský podnikatel zemřel v září 2003. Když večer vystupoval z auta před svým domem, Kalašnikov na něj začal z bezprostřední blízkosti střílet a způsobil mu mnohačetná zranění hlavy a hrudníku. Na místě se našlo 16 nábojnic a starý samopal typu škorpion.

Policie případ po osmi měsících bezvýsledného vyšetřování odložila a zdálo se, že vražda zůstane nevyřešena. Předloni se však ke zorganizování činu přihlásil Prytoka, jeden z šéfů ukrajinské zločinecké brigády v Česku. V té době pobýval ve vazbě, odkud měl být vydán na Ukrajinu k trestnímu stíhání pro vraždu. Obával se, že jej nepřátelé ve vlasti zlikvidují, a proto se rozhodl vystupovat v případu litoměřického podnikatele jako spolupracující obviněný.

Podle obžaloby přišel s myšlenkou zlikvidovat podnikatele Lembak, jenž se kvůli tomu obrátil na Prytoku. Podnikatel totiž vozil do okolí Litoměřic ukrajinské dělníky, čímž mužům konkuroval v kriminálním prostředí. Odmítal se také podrobit Prytokovi jako vyšší autoritě. Někteří svědci pak vypovídali v tom smyslu, že odstranění podnikatele si u Lembaka objednali zkorumpovaní příslušníci cizinecké policie, protože se obávali, že prozradí jejich nezákonné jednání.

Prytoka na vraždu zjednal přes prostředníka na Ukrajině Kalašnikova, kterému slíbil 10.000 dolarů (dnes zhruba 209.000 korun). Před soudy však Prytoka začal tvrdit, že Kalašnikov měl podnikatele jenom zastrašit, nikoliv zabít.