Podle libanonské agentury NNA kauza souvisí s červencovým únosem pětice Čechů. Neznámí ozbrojenci jej prý spáchali ve snaze zorganizovat výměnu jednoho ze zadržovaných.

„Ve světle rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva či českého Ústavního soudu se dovozuje, že se jednalo o případnou provokaci na bázi sting operation – ‚popíchnutí', která ještě nemá atributy policejní provokace, a nezbavuje tak dané osoby trestní odpovědnosti za uvedené jednání," řekl předseda soudního senátu Luboš Vrba. „Poskytnuté záruky zavazují vládu Spojených států amerických, alespoň v to doufáme, k jejich dodržování," doplnil.

Úředníci předstírali, že jsou teroristi

Podle Spojených států chtěli Alí Fajád, Faouzi Jaber a Chálid Marabí prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Vzájemné schůzky se údajně konaly v Ghaně či ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.

Zhodnocení postupu agentů bylo pro vydání trojice cizinců klíčové, český trestní řád totiž policejní provokaci nepřipouští. USA trvají na tom, že o provokaci nešlo, protože muži vyvíjeli kriminální činnost už před setkáním s agenty a sami aktivně iniciovali další schůzky.

Trojice svou vinu i vydání odmítá. Obhájci poukazují vedle policejní provokace i na to, že Spojené státy neposkytly dostatečné záruky, že muže ve vězení nečeká nelidské zacházení, například umístění do časově neomezené samovazby.